Ziele połonicznika stosuje się profilaktycznie i leczniczo w schorzeniach nerek i dróg moczowych, głównie w zapaleniu cewki moczowej i pęcherza oraz kamicy moczanowej, również w dnie i reumatyzmie, a także wspomagająco przy nieżytach dróg oddechowych.
Wyciągi wodne i alkoholowe z ziela przetacznika są dobrym środkiem ziołowym do leczenia ran odleżynowych, owrzodzeń, swędzących wysypek i liszajów, również do okładów na lekkie oparzenia skóry, ponadto do irygacji w upławach oraz do obmywań przy infekcjach intymnych, płukania jamy ustnej i do kąpieli.
Według literatury zielarskiej ziele przywrotnika jest jednym z najcenniejszych ziół “kobiecych”. Ziele przywrotnika zawiera: garbniki, goryczki, kwasy organiczne, polifenole, sole mineralne, cukry i żywice. Ze względu na dużą zawartość garbników surowiec działa przeciwbiegunkowo i przeciwbakteryjnie. Poza tym, ze względu na gorycze, ułatwia trawienie. Jest także jednym z najlepszych składników herbatek ziołowych. Ziele przywrotnika można stosować również jako kosmetyk – szczególnie przy rozstępach, bliznach itp.
Ziele rzepiku jest stosowane w biegunkach, w nieżytach żołądka i jelit, a także w osłabieniu czynności wątroby, w stanach atonii pęcherzyka żółciowego i zastoju żółci oraz w stanach zapalnych dróg żółciowych. Zewnętrznie jest stosowany głównie w zapaleniu bakteryjnym jamy ustnej i gardła oraz w stanach zapalnych skóry i odleżynach.
Tasznik ziele może być stosowany przy nadmiernych krwawieniach miesiączkowych, w schorzeniach dróg moczowych, niewydolności wątroby, stanach zapalnych gruczołu krokowego. Ponadto zewnętrznie na niewielkie zranienia i oparzenia.
Wyciągi wodne ze znamion kukurydzy stosuje się zwłaszcza w celu zwiększenia ilości wydalanego moczu: w zapaleniach cewki moczowej, pęcherza, profilaktycznie i leczniczo w kamicy moczowej, moczeniu nocnym u dzieci, a także przy przeroście prostaty u mężczyzn. Pomocniczo napar podaje się w schorzeniach reumatycznych i kuracjach odchudzających.