Kup do 12:00 - a przesyłka będzie jutro u Ciebie

Dostawa od 14 zł

tel. +48 533 679 793

Zamknij
(0)
Nie masz żadnych produktów w koszyku.
Wyszukiwanie
Filters
RSS

Blog

Grzybowa baba z kaszy pęczak

Grzybowa baba z kaszy pęczak

ęczak to jedna z najpopularniejszych dawniej jak i obecnie polskich kasz. Produkowana z ziaren jęczmienia, poddawanego bardzo niewielkiej obróbce mechanicznej. Pęczak pokoleniu naszych rodziców kojarzy się bardziej z szybkim i tanim daniem czasów kryzysu lub ofertą barów mlecznych i stołówek pracowniczych. Obecnie kasza ta przeżywa istny renesans i śmiało można powiedzieć, że dania, w których stanowi podstawę stały się  niezwykle modne. Coraz większa świadomość żywieniowa młodego pokolenia sprawiła, że w cenie są produkty nisko przetworzone, lokalne, wegetariańskie i dobrze komponujące się z ciekawymi dodatkami. Pęczak, jako kasza znana i lubiana przede wszystkim w Europie Środkowej wraz z migracją upowszechniła się min na Wyspach Brytyjskich, świetnie sprawdzając się jako zamiennik tak popularnych w tamtejszej kuchni ziemniaków i ryżu.

Komentarze (0)
Tofurnik

Tofurnik

Tofu - co to jest? Jakie ma właściwości i wartości odżywcze? Jak jeść tofu? Jaki ma smak? Gdzie kupić tofu i jaka jest cena? To najczęstsze pytania dotyczące tofu, które jest rodzajem twarogu, otrzymywanego z mleka sojowego. Tofu jest bogate w białko, wapń i fosfor, a także fitohormony, które zmniejszają ryzyko rozwoju nowotworów, łagodzą objawy menopauzy i regulują poziom cholesterolu. Jednak mimo wszechstronnego działania prozdrowotnego tofu może powodować działania niepożądane i nie każdy może włączyć je do diety.

Komentarze (0)
Boczniaki korzenne

Boczniaki korzenne

Boczniaki to nietypowe grzyby – w przeciwieństwie do leśnych, które są raczej pozbawione wartości odżywczych, boczniaki uważane są za grzyby o właściwościach leczniczych. Są w nich związki, które obniżają poziom cukru i cholesterolu, a nawet niszczą komórki nowotworowe.

 
Komentarze (1)
Jasnota biała – właściwości, zastosowanie

Jasnota biała – właściwości, zastosowanie

Jasnota biała to roślina podobna do pokrzywy, jednak jej liście nie nie parzą (stąd określenie głucha pokrzywa). Ziele powszechnie występujące w Polsce wykazuje właściwości lecznicze, m.in. ściągające, przeciwzapalne, przeciwkrwotoczne, antybakteryjne, żółciopędne, rozkurczowe. Głucha pokrzywa korzystnie wpływa również na przemiany metaboliczne i jest niezastąpionym zielem dla kobiet. Na co pomaga jasnota biała i jak wygląda?

Komentarze (0)
Na co wpływa babka płesznik?

Na co wpływa babka płesznik?

Babka płesznik, zwana także babką śródziemnomorską, to roślina, która pochodzi z rejonów Morza Śródziemnego, Azji oraz północnej Afryki. Jej nasiona w kolorze brunatnym, przypominające wyglądem siemię lniane, są cennym źródłem wielu ważnych dla organizmu substancji, stąd też znajdują one zastosowanie w leczeniu szeregu schorzeń i dolegliwości.

Komentarze (0)
Domowe sposoby na ból zęba

Domowe sposoby na ból zęba

Jeśli nagle zacznie boleć Cię ząb, a wizyta u dentysty nie jest możliwa (np. w środku nocy), z pewnością będziesz się zastanawiać, jak można złagodzić ból. Tymczasową ulgę może przynieść Ci jeden z domowych sposobów przedstawionych poniżej.

Komentarze (0)
Dlaczego warto jeść cieciorkę – właściwości zdrowotne i lecznicze

Dlaczego warto jeść cieciorkę – właściwości zdrowotne i lecznicze

Cieciorka to roślina z rodziny bobowatych, nazywa się ją także grochem włoskim. Występuje ona w obszarze śródziemnomorskim, w suchych, widnych lasach oraz na klifach. Potrawy z cieciorką powinniśmy włączyć do swojego codziennego menu, ponieważ ma ona doskonały wpływ na nasz organizm i posiada wyjątkowe właściwości.

Komentarze (0)
Obierki z jabłek: 7 rad, czyli jak je wykorzystać

Obierki z jabłek: 7 rad, czyli jak je wykorzystać

Słodkie chipsy

Cynamonowo - karmelowe chipsy z obierków jabłek sprawdzą się, gdy dopadnie Cię ochota na coś słodkiego. Na przygotowanie zdrowszej alternatywy dla ciasteczek wystarczy tylko kwadrans. Do głębokiej miski wsyp 2 łyżki brązowego cukru bądź ksylitolu, 1 łyżeczkę mąki i 1/2 łyżeczki cynamonu. Wymieszaj z obierkami jabłek, aby obierki były równomiernie pokryte składnikami sypkimi. Rozgrzej piekarnik do temperatury 200°C. Blachę wyłóż papierem do pieczenia i przełóż na nią obierki. Piecz około 30 - 45 minut, aż będą chrupiące. W czasie pieczenia kilkakrotnie przemieszaj, aby upiekły się z obu stron.

Herbata jabłkowa

Herbata ze skórki jabłek działa uspokajająco i relaksująco, dlatego warto pić ją na godzinę przed snem. A dodatkowo Twoje mieszkanie wypełni cudowny aromat gotowanych jabłek i cynamonu.

Obierki z trzech jabłek przełóż do garnka i zalej trzema filiżankami wody. Dodaj laskę cynamonu, ewentualnie jeden goździk, doprowadź do wrzenia i gotuj 10 minut. Następnie przecedź, odstaw na 5 - 10 minut i dodaj łyżeczkę miodu. Możesz ozdobić plasterkiem cytryny.

Syrop jabłkowy

Gęsty syrop jabłkowy doskonale pasuje do racuchów i ciast, a w mroźne dni nadaje doskonały smak herbacie.
Obierki z jabłek przełóż do głębokiego garnka, zalej wodą i doprowadź do wrzenia. Zmniejsz ogień i gotuj, aż zmiękną. Następnie przecedź przez płótno lub gęste sito do innego garnka. Na dwa litry płynu potrzeba 1/2 kg cukru. Przecedzony płyn doprowadź do wrzenia i rozpuść w nim cukier. Następnie zmniejsz ogień i gotuj syrop na wolnym ogniu do zgęstnienia. Przelej do słoików lub butelek, zakręć wieczka i pasteryzuj 20 minut.

Dżem jabłkowy

Ze skórek i gniazd nasiennych jabłek możesz zrobić dżem. Przełóż je do garnka, zalej wodą, tak by były całkowicie przykryte, ale nie wlewaj zbyt dużo wody. Doprowadź do wrzenia, zmniejsz ogień i gotuj 30 minut, od czasu do czasu mieszając. Sok przecedź do innego garnka. Resztki na sicie wyciśnij, aby puściły sok – będzie więcej dżemu. Dodaj do smaku miód, ponownie doprowadź do wrzenia i gotuj jeszcze około godziny, aż dżem zgęstnieje. Następnie podgrzewaj i mieszaj przez cały czas do momentu, kiedy dżem nabierze odpowiedniej konsystencji. Możesz to sprawdzić, wylewając łyżeczkę dżemu na talerzyk. Palcem zrób kreskę przez środek dżemu. Jeśli się nie zlewa, to znaczy, że jest gotowy.

Dżem przełóż do czystych słoików, zakręć suchym wieczkiem i ułóż do góry dnem. Zostaw do wystygnięcia.

Skórki z jabłek do smoothie i ciast

Jeśli zostały Ci obierki z jabłek i nie masz co z nimi zrobić, możesz je z powodzeniem zamrozić. Później wykorzystasz je do przygotowania smoothie lub nadzienia do ciasta.

Maseczka z obierków

Najwięcej witamin znajduje się tuż pod skórką. Zafunduj je swojej skórze! Skórki ułóż wewnętrzną stroną na oczyszczonej skórze twarzy i zostaw przynajmniej na 20 minut. W tym czasie możesz czytać lub słuchać muzyki. Albo po prostu się zrelaksować. Jabłka koją skórę, rozświetlają, ściągają pory i łagodzą wypryski.

Tonik z obierków

Podobne działanie jak maseczka ma tonik jabłkowy. Skórki zalej wrzącą wodą i odstaw na 30 minut. Możesz dodać łyżeczkę octu jabłkowego. Za pomocą nasączonych płatków kosmetycznych wcieraj tonik w skórę rano i wieczorem.

 

Domowy ocet jabłkowy z obierek i ogryzków. Nie wyrzucaj - wykorzystaj!

 

Komentarze (0)
Wytłoczki po jajkach wykorzystaj jako ozdoby i zrób z nich coś praktycznego

Wytłoczki po jajkach wykorzystaj jako ozdoby i zrób z nich coś praktycznego

Większość z nas wykorzystuje papierowe wytłoczki w jeden sposób: pozwalają nam bezpiecznie przetransportować jajka z punktu A do punktu B. Jeśli Twoi bliscy uwielbiają jeść jajka i kupujesz je w dużych ilościach, zwłaszcza w okresie Wielkanocy, wcześniej czy później zaczniesz się zastanawiać, co z nimi zrobić. Nie jest to takie trudne. Choć opakowania na jajka wyglądają na produkt jednorazowego użytku, dają wiele możliwości praktycznego wykorzystania, a nawet przyozdobienia domu. Nie mówiąc już o tym, że dzieci uwielbiają przetwarzanie wytłoczek po jajkach!

Komentarze (0)
Daktylowa czekolada

Daktylowa czekolada

Nic tak nie rozgrzewa w zimne dni, jak gorące kakao - zamiast cukrem, osłódź jego gorzki smak daktylami. Czekolada pomaga się skoncentrować i jest naturalnym poprawiaczem nastroju, który w szybki i smaczny sposób uwalnia endorfiny. Podkręć jej smak szczyptą papryczki chilli.

Komentarze (1)