Zioła na kobiece dolegliwości
Kobiety czasem skarżą się na kobiece dolegliwości i problemy hormonalne. Istnieją rośliny, które mają dobroczynny wpływ na kobiecy organizm, odżywiają go, regulują układ hormonalny oraz łagodzą bolesne miesiączki i objawy menopauzy. Warto znać te zioła i wprowadzić je do domowej apteczki.
Niepokalanek – owoce tej rośliny mają cudowne właściwości. Regulują cykl miesiączkowy, pozytywnie wpływają na płodność oraz łagodzą objawy napięcia przedmiesiączkowego. Niepokalanek pomaga również złagodzić objawy menopauzy tj. drażliwość, uderzenia gorąca, bóle stawów, duszności, uczucie zmęczenia. Poprawia samopoczucie psychiczne i fizyczne. Dlatego niepokalanek jest uważany za typowo „kobiece zioło”, przynoszące korzyści na niemal każdym etapie życia.
Dong Quai – dzięgiel chiński jest to roślina nazywana kobiecym żeń-szeniem. Podobnie jak niepokalanek reguluje ona cykl miesiączkowy u kobiet oraz łagodzi bóle miesiączkowe. Zawiera fitoestrogeny, które przywracają równowagę hormonalną u kobiet w okresie menopauzy. Sprawdzi się przy leczeniu endometriozy oraz wewnętrznych krwawień z macicy. Pomaga zachować odpowiedni poziom sił witalnych, szczególnie podczas psychicznego i fizycznego zmęczenia. Sprzyja utrzymaniu prawidłowej aktywności umysłowej oraz wspomaga naturalną odporność organizmu na czynniki stresogenne. Dodatkowo wspiera prawidłowe krążenie krwi oraz właściwe funkcjonowanie stawów.
Abuta jest to zioło pochodzące z Ameryki południowej i nazywane jest „ziołem położnej”. Abutę stosuje się przy bolesnych i obfitych miesiączkach, napięciu przedmiesiączkowym, w leczeniu niepłodności, endometriozie oraz do wyregulowania hormonów. Populacje lasów tropikalnych stosują tą roślinę w leczeniu krwotoków miesiączkowych, zaburzeń cyklu miesiączkowego oraz bólu poporodowego. Abuta znajduje zastosowanie jako afrodyzjak, lek przeciwzapalny oraz środek przeciwbólowy. Sprawdzi się również w leczeniu chorób wenerycznych, niedokrwistości czy cukrzycy. Posiada właściwości moczopędne i wyksztuśne.
Shatavari to zioło pochodzi z Indii. Słowo Shatavari pochodzi ze starożytnego sanskrytu i oznacza w dosłownym tłumaczeniu „mająca sto korzeni” lub w tłumaczeniu metaforycznym „ta, która posiada stu mężów”, co odnosi się do kobiecej płodności. Zioło to zostało zauważone już wieki temu w Indiach i z sukcesem stosowane w medycynie ajurwedyjskiej jako zioło wspierające kobiece zdrowie i płodność. Ekstrakt z korzenia Shatavari dostarcza wielu cennych fitoskładników mających dobroczynny wpływ na kobiecy organizm, takich jak: saponiny, sterole roślinne, alkaloidy, flawonoidy czy izoflawony (fitoestrogeny). Shatavari odżywia kobiece narządy rodne w czasie macierzyństwa, karmienia piersią, menopauzy i po menopauzie, opóźnia proces starzenia się organizmu.
Czerwona koniczyna jest rośliną rosnąca na polach i łąkach całej Europy. Ekstrakt koniczyny czerwonej zawiera w swoim składzie fitoestrogeny oraz wiele witamin i mikroelementów. Zioło to łagodzi objawy menopauzy tj. uderzenia gorąca, nadmierna potliwość, niepokój i drażliwość. Wpływa na lepszy sen, polepsza koncentrację i samopoczucie, przyczynia się do zmniejszenia bólów głowy i stawów, ma wpływ na wydajniejszą pracę serca oraz chroni przed spadkiem libido. Poprawia elastyczność i wytrzymałość naczyń krwionośnych oraz pomaga w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi.
Krwawnik to jedno z najpopularniejszych ziół dla kobiet. Działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie oraz przeciwkrwotocznie. Stosowany jest przy bolesnym miesiączkowaniu oraz zaburzeniach miesiączkowania. Krwawnik pobudza miesiączkowanie oraz łagodzi bóle w bolesnym miesiączkowaniu. Ziele krwawnika może być stosowane w zaburzeniach trawienia, zapaleniach przewodu pokarmowego jako środek poprawiający wydzielanie soku żołądkowego, wydzielanie żółci, rozkurczający i hamujący drobne krwawienia w przewodzie pokarmowym.
Skrzyp polny to niepozorne zioło ma wiele cennych właściwości. Zawiera dużo „pierwiastka życia” czyli krzemu, który jest niezbędny dla zdrowia skóry, włosów i paznokci. Roślina jest również bogata w żelazo, mangan, kobalt oraz sole potasu, wapnia i fosforu. W skrzypie znajdziemy ponadto witaminę C, kwasy organiczne – krzemowy, jabłkowy, askorbinowy i szczawiowy, oraz flawonoidy, saponiny, garbniki i sterole roślinne. Pomaga także przy schorzeniach nerek i układu moczowego. Skrzyp polny znany jest także z właściwości przeciwkrwotocznych – poleca się go kobietom zmagającym się z obfitymi miesiączkami oraz osobom cierpiącym na żylaki odbytu, owrzodzenie okrężnicy czy wrzody żołądka i dwunastnicy. Uzupełnia niedobór mikroelementów, usprawnia pracę wątroby i działa odtruwająco.
Te rośliny mają cudowne właściwości. Zamiast sięgać po tradycyjne leki warto sięgnąć po to co oferuje nam natura. Zioła te pozytywnie wpływają na płodność i urodę, łagodzą dolegliwości miesiączkowe oraz objawy menopauzy.