Jak powinien wyglądać zdrowy paznokieć?
Zdrowe paznokcie powinny być mocne i gładkie koloru różowego. Jakakolwiek zmiana w ich wyglądzie tj. zmiana koloru, faktury, kruchość może być objawem choroby lub niedoborów pokarmowych.
Jak wyglądają chore paznokcie?
Chore paznokcie często odzwierciedlają stan całego organizmu i mogą oznaczać problemy z wątrobą, płucami, czy sercem.
Blade paznokcie mogą oznaczać chorą wątrobę, niewydolność serca, niedokrwistość, a także niedobory żywieniowe.
Białe paznokcie, które mają charakterystyczne ciemne obrzeża mogą sygnalizować problemy z wątrobą np. ostre zapalenie wątroby. Bardzo często białe paznokcie są objawem wirusowego zapalenia wątroby typu B lub C.
Żółte paznokcie często są objawem grzybicy paznokci. Znacznie rzadziej żółte paznokcie są objawem takich chorób jak cukrzyca, choroba płuc, problemy z tarczycą a także łuszczyca.
Niebieskie paznokcie są objawem niedotlenienia organizmu. Mogą wskazywać na choroby płuc tj. rozedma płuc czy na choroby serca tj. niewydolność serca.
Paznokcie pomarszczone lub bruzdowate mogą wskazywać na choroby tj.: łuszczyca czy zapalenie stawów.
Paznokcie łamliwe i popękane mogą wskazywać na choroby tarczycy.
Zapalenie skóry i opuchlizna wokół paznokcia może sygnalizować rozwój przewlekłej choroby tj. toczeń lub innej choroby tkanki łącznej.
Ciemne linie pod paznokciami mogą być objawem raka skóry - czerniaka
Wklęsłe paznokcie, które mają wywinięte brzegi często oznaczają anemię z niedoboru żelaza, niedoczynność tarczycy albo toczeń.
Co mówią paznokcie o naszym zdrowiu?
Paznokcie są często odbiciem stanu naszego zdrowia. Jeśli są mocne i silne w jednolitym różowym kolorze oznacza to że nasz organizm jest zdrowy. Jeśli pojawiają się zmiany kształtu, koloru oraz nadmierna kruchość często wskazuje to na choroby toczące się w organizmie.
Jak mieć ładne naturalne paznokcie?
Aby mieć ładne naturalne paznokcie warto zadbać o odżywczą dietę bogatą w witaminy (A, E, z grupy B) i minerały (cynk, miedź, magnez, żelazo i krzem), dobrą suplementację oraz odpowiednią pielęgnację. Należy chronić dłonie przed czynnikami zewnętrznymi. Przy sprzątaniu, myciu naczyń czy pracach ogrodowych nosić rękawiczki, unikać długiego moczenia dłoni. Należy zwracać szczególną uwagę na skład kosmetyków do rąk, im bardziej naturalny skład, tym lepiej. Warto uważać też na detergenty tj. płyn do mycia naczyń, zmywacz do paznokci z acetonem , szampon, mydło czy żel pod prysznic. Zabiegi stylizacji paznokci i ściągania manicure hybrydowego, należy wykonywać tylko w sprawdzonych gabinetach kosmetycznych.
Jakich witamin brakuje gdy łamią się paznokcie?
Kiedy łamią się paznokcie może brakować cynku. Niedobór cynku powoduje że paznokcie stają się kruche, łamliwe i mogą się rozdwajać. Płytka paznokcia nie jest ujednolicona, pojawiają się przebarwienia oraz białe pasy na jej powierzchni. Witaminy, których może brakować przy łamliwych paznokciach to również witaminy A, E, B i C oraz minerały wapń i magnez. Paznokcie mogą być łamliwe, gdy brakuje kwasów Omega 369.
Co suplementować na paznokcie?
Aby wzmocnić paznokcie warto suplementować cynk np. Bellmeda Selen + Zink lub Formeds Bicaps Cynk. Warto sięgnąć po krzem, który wraz z witaminą c tworzy kolagen w organizmie. Można sięgnąć po Sivita Krzem z witaminą C w kapsułkach lub Invex Remedies Krzem z borem. Można sięgnąć również po herbatkę ze skrzypu, która jest naturalnym źródłem krzemu. Krzem chroni paznokcie przed łamliwością i zwiększa ich elastyczność. Dobrze uzupełnić także witaminy ADEK, C oraz kwasy Omega 369. Na łamliwe paznokcie pomoże także preparat Energy Skeletin z kolagenem.