Przed nami święta – czas wzmożonego jedzenia i niestety ryzyko przybrania dodatkowych kilogramów.
Udzielając kilku porad pomożemy w utrzymaniu dobrej formy podczas świąt.
Na początku – jak w ogóle przetrwać Święta?
Ćwicz!! Codziennie, nawet w święta, idź na spacer , bądź aktywny.
Przed obiadem z rodziną – idź na spacer, po obiedzie – idź na spacer.
Jeżeli pogoda nie będzie sprzyjać spacerom – włącz sobie ulubioną muzykę i potańcz 20 minut. Zaproś do zabawy partnera, dzieci, a może nawet rodzinę.
Jeżeli pogoda nie będzie sprzyjać spacerom – włącz sobie ulubioną muzykę i potańcz 20 minut. Zaproś do zabawy partnera, dzieci, a może nawet rodzinę.
Śmiej się!
Śmiech masuje wszystkie mięśnie brzucha jak również to wspaniały masaż dla jelit. Dzięki temu, że się śmiejesz – pobudzasz ruch jelit, wspomagasz ich ukrwienie.
Nie głódź się!
Szykując się do rodzinnego obiadu często odpuszczamy posiłki, aby się przegłodzić. Jedz regularnie, co najmniej trzy posiłki dziennie. Zjadaj śniadanie, nie czekaj na to, że najesz się na obiad – dzięki temu nie przejesz się. W świąteczny dzień wybierz lekkie śniadanie– może to być koktajl owocowy lub kasza jaglana z warzywami.
Uważaj z nadmiarem białka i tłuszczu zwierzęcego
Ograniczaj produkty mięsne, gdyż i tak w święta zapewne zjesz ich sporo (jeżeli nie jesteś weganinem lub wegetarianinem). Może spróbujesz zamienić tradycyjne danie mięsne – daniem roślinnym? Do sałatki warzywnej spróbuj wykonać majonez z fasoli lub ziemniaka – są pyszne, a mniej tłuste i obciążające układ pokarmowy.
Zjadaj owoce i warzywa w dużych ilościach
Swój talerz napełnij warzywami na obiad i kolację, a na podwieczorek nałóż sobie na talerz owoce. Kosztuj wszystkich potraw warzywnych, które są na stole. Lepiej zjeść duża miskę gotowanej kapusty niż dużą miskę pierogów z kapustą
Pij wodę i napary ziołowe
Doskonale działają herbata z mięty pieprzowej, owocu kopru, rumianek, czystek, napar z kory lapacho.
Pij kompot z suszu
Bardzo silnie aktywuje perystaltykę jelit, dzięki czemu ciężkostrawne, tłuste potrawy szybciej zostaną strawione i wydalone. Doskonały także będzie probiotyk, który usprawni pracę jelit.
Odtłuść swoje dania
Używaj mniej masła, rybę smaż bez panierki, do puree dodaj mleko, a nie śmietanę. Dzięki temu nie poczujesz się taki przepełniony. Na przyjęcie i do rodziny – weź ze sobą przygotowane przez siebie potrawy – dzięki temu zawsze będziesz wiedział, co jesz – a poza tym – podzielisz się zdrowym jedzeniem ze swoimi najbliższymi.
Jak oczyścić organizm po obfitym posiłku?
Warto także rano, w świąteczny poranek, po obfitej kolacji Wigilijnej wypić
oczyszczający sok
Składniki:
- 2 gałązki selera naciowego
- zielony ogórek
- jabłko
- kawałek imbiru
- pomarańcza
Przygotowanie:
Ze wszystkich składników wyciśnij sok. Wypij rano, na czczo. Poczujesz się odświeżony i pełen energii.
Ze wszystkich składników wyciśnij sok. Wypij rano, na czczo. Poczujesz się odświeżony i pełen energii.
Doskonałym pomysłem również będzie mieszanka oczyszczająca.
Postaw także na wszelkie kiszonki. Po świątecznym obżarstwie warto zjeść kilka kiszonych ogórków, surową bez dodatków kapustę kiszoną, wypić kiszony sok z buraków.
Jeżeli po świętach czujesz się przejedzony i przepełniony, zrób sobie kilka dni diety na samej kaszy jaglanej lub ryżu z warzywami. To naprawdę działa i daje fenomenalne efekty. Pamiętaj, aby po świętach pić dużo ciepłej wody lub herbatek ziołowych – przewód pokarmowy potrzebuje wsparcia.
Zdrowa kuchnia świąteczna
Przyjemnie jest pałaszować pierogi z cebulką, tłusty bigos, smażone krokiety i słodki sernik. Gorzej, jeśli zjadasz wszystko naraz i to bez ograniczeń. Chcesz spróbować czegoś nowego w te Święta, a jednocześnie być zgodna z tradycją? Myślisz, że twoje Święta nie mogą być zdrowsze? Spróbuj tylko trochę odtłuścić i pozbawić nieco cukru twoje tradycyjne świąteczne menu, aby te 3 dni w roku wyszły ci na jedynie na zdrowie.
Nie bój się wprowadzać nowości do swojej świątecznej kuchni. Naprawdę niewiele trzeba, aby zachować kulinarną tradycję i jednocześnie poczuć się lekko. Wigilijne potrawy nabiorą nieco innego aromatu, może nawet zasmakują gościom bardziej niż ich zwyczajowe wersje. Spróbuj wykorzystać w świątecznej kuchni kilka wskazówek, które sprawią, że zadbasz nie tylko o figurę, ale zaimponujesz też wszystkim gościom.
Poniżej przedstawimy Wam kilka przepisów na tegoroczne święta.
POSTNY PASZET Z GRZYBAMI I ŚLIWKĄ
Składniki
- 300g puree z fasoli
- 240g grzybów
- 6 śliwek suszonych
- 2 jajka z wolnego wybiegu
- Spora cebula
- 2/3 łyżeczki białego pieprzu
- 1/3 łyżeczki soli
- 1 łyżeczka sody lub proszku do pieczenia
- 1/2 łyżeczki gałki muszkatołowej
- 3 łyżki oliwy z oliwek
Puree z fasoli mieszamy z jajkami, sodą i przyprawami. Pokrojoną cebulkę szklimy na rozgrzanej oliwie. Lekko ją solimy i gdy już zacznie się przysmażać, dodajemy pokrojone w ćwiartki grzyby i pokrojone w paski śliwki. Mieszamy. Wszystko dorzucamy do miski fasolową masą i mieszamy. Całość wylewamy do sylikonowej foremki. Ja dodatkowo wstawiam tą foremkę w blaszkę, aby masa się zbyt nie rozlewała na boki a pasztet był bardziej kształtny.
Pieczemy na 170* przez 50 minut. Studzimy w foremce.
Pasztet świetnie smakuje z chrzanem, karmelizowaną cebulą lub musztardą. Spore kawałki grzybów bardzo fajnie urozmaicają smak...choć pasztet nie wyszedł wyjątkowo grzybowy.
PASZTECIKI
Składniki
na ok.40 pasztecików
- 350g mąki pełnoziarnistej pszennej
- 50g masła
- 3 żółtka
- 50g drożdży
- 250ml mleka 1,5% tłuszczu
- 1 łyżka cukru brązowego
- Łyżeczka soli
Farsz
- 75g suszonych grzybów
- 40dkg kapusty zasmażanej
- 1 łyżeczka oliwy z oliwek
Przygotowanie
Drożdże rozmieszać w misce w ciepłym mleku z dodatkiem cukru i odstawić w ciepłe miejsca aż zaczyn się spieni. Mąkę połączyć z solą i dwoma i pół żółtkami a następnie wymieszać z zaczynem. Mieszając dodawać miękkie masło. Ciasto gnieść przez około 10 minut. Aby odeszło od ręki można dłonie przesmarować oliwą z oliwek. Ciasto odstawić na 2 godziny do wyrośnięcia.
Grzyby moczyć przez 12 godzin, następnie odsączyć, pokroić i przesmażyć na oliwie. Podczas smażenia dodać kapustę. Wszystko razem wymieszać.
Ciasto rozwałkować na prostokąt i wyciąć 4-5 podłużnych pasów. Pasy kłaść na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Na pasy ciasta nakładać z jednego brzegu farsz. Zawijać ciastem i zaklejać a następnie przetaczać łączeniem w dół i lekko spłaszczać dłonią. Nadziane ciasto kroić w porcje. Pozostałą część żółtka połączyć z 2-3 łyżkami mleka i rozkłócić. Smarować paszteciki z wierzchu i odstawić przez pieczeniem na 30 minut w ciepłe miejsce. Piec w 180 stopniach przez 25-30 minut. Patrzeć czy się nie rumienią za bardzo. Kroić gdy ostygnął.
CHRZANOWY PSTRĄG
Składniki
na 10 porcji
- 250g świeżego filetowanego pstrąga
- Duża pomarańcza
- 2 łyżki stołowe chrzanu tartego ze słoika
- 1 łyżka stołowa majonezu
- 2 łyżki stołowe jogurtu naturalnego
- 1/3 łyżeczki białego pieprzu
- 8 ziaren kolorowego pieprzu
- 20 goździków
- Szczypta imbiru
- 1/2 łyżeczki soli
- Łyżka tartej bułki z suchej żytniej bułki
- Łyżka mąki pełnoziarnistej 4 łyżki oliwy z oliwek
Przygotowanie
Z filetów usuwamy pozostałe ości. W młynku do kawy lub w moździerzu przygotowujemy marynatę do ryby - ucieramy kolorowy pieprz, goździki, sól i imbir. Następnie mieszamy te przyprawy z 2 łyżkami oliwy z oliwek. Otrzymaną pastą nacieramy filety i odstawiamy je na noc do lodówki.
Pomarańcze kroimy na ćwiartki i odkrajamy skórkę. Oczyszczamy z błon i pestek i kroimy w kostkę. Razem z sokiem przekładamy do miseczki. Dodajemy chrzan, majonez, jogurt i biały piperz. Sos mieszamy i odstawiamy na bok. Rybę dzielimy na porcje, usuwamy większe kawałki marynaty, obtaczamy w zmieszanej bułce z mąką. Na rozgrzaną oliwę z oliwek kładziemy rybkę i na małym ogniu smażymy po 7 minut z każdej strony. Podajemy z sosem.
Smażony pstrąg to propozycja dla małych dzieci oraz wszystkich, którzy z karpiem w Wigilię nie do końca się lubią.
ROLADA Z MAKRELI
Składniki
wychodzi 12 porcji
- 740g mięsa z wędzonej makreli - 3 obrane ryby
- 3 czerwone papryki
- 4 jajka
- 1/2 łyżeczki sody
- 1/2 łyżeczki soli
- 1/2 łyżeczki ostrej papryki
- 1 łyżeczka słodkiej papryki
- 1 łyżeczka pieprzu ziołowego
- 4 łyżeczki lubczyku
Przygotowanie
Obieramy trzy makrele. Paprykę myjemy, wycieramy i wstawiamy na papierze do pieczenia, do pieca nagrzanego na 190-200 stopni na 20 minut. Białka oddzielamy od żółtek. Do żółtek dodajemy sól, lubczyk, sodę, i pieprz ziołowy. Białko ubijamy na sztywno i łączymy z przyprawionymi żółtkami. Masę wylewamy na papier do pieczenia, na blachę o wymiarach 35x28cm, rozprowadzamy po całości. Wyjmujemy paprykę i wstawiamy masę jajeczną na 10 minut. Paprykę obieramy i kroimy w kostkę. Dodajemy do niej mięso ryby i resztę przypraw. Mieszamy na masę, starając się nie rozgnieść pieczonej papryki. Upieczoną masę jajeczną zdejmujemy z papieru gdy jest ciepła i kładziemy na folię aluminiową. Na jeszcze ciepłą masę jajeczną, nakładamy pastę rybną, rozprowadzamy po całości. Z pomocą folii aluminiowej zwijamy całość w roladę, dość ścisło. Zawijamy folią, skręcamy na brzegach jak cukierka i wstawiamy do lodówki na kilka godzin.
Roladę kroimy w plastry i podajemy na zimno. Jest bardzo aromatyczna, ma głęboki paprykowy posmak i świetnie smakuje z chrzanem. Ta smaczna i lekka rolada to wytrych dla kupnych wędlin i alternatywa dla śledzia, który zwykle pojawia się na wigilijnym stole w towarzystwie śmietany.
PEŁNOZIARNISTE PIEROGI
Składniki
na ciasto na 55 pierogów
- Kubek mąki żytniej plus pół kubka awaryjnie i do podsypywania
- Kubek mąki pszennej pełnoziarnistej
- Kubek ciepłej wody
- Łyżka oliwy z oliwek
Farsz
- Główka białek kapusty ok. kilogramowa
- 4 cebule
- 1/2 łyżeczki soli
- 1-3 łyżeczek pieprzu czarnego mielonego
- 350g grzybów podgrzybków (grzyby przed mrożeniem były przegotowane i pokrojone w ćwiartki)
- 4 łyżki oliwy z oliwek
Przygotowanie
Kapustę kroimy na ćwiartki, wycinamy głąba i gotujemy w osolonej wodzie aż do miękkości. Kapusta musi być tak miękka aby jej najtwardsze części dały się rozgniatać w palcach. Kapustę studzimy i ostudzoną rwiemy i w garściach gnieciemy. Na patelni z oliwą podsmażamy poszatkowaną cebulkę. Po kilku minutach dorzucamy do niej kapustę. Przesmażamy całość, dodajemy pieprzu, mieszamy. Gdy wszystko jest dobrze przesmażone a zajmuje to około 15 minut, dodajemy grzyby. I przesmażamy jeszcze 5-10 minut.
Mąkę mieszamy w misce i zalewamy wodą ugniatając ciasto. Wodę wlewamy czujnie, aby ciasto nie było zbyt klejące. Gdy jest zbyt klejące dodajemy troszkę mąki - 2-3 łyżki. Jeśli nadal jest klejące smarujemy ręce łyżką oliwy i zagniatamy ciasto tłustymi rękami. Dobrze wygniecione ciasto wkładamy na pół godziny do lodówki. Potem wyjmujemy, wałkujemy, wycinamy krążki i lepimy pierogi. Pierogi gotujemy na lekko osolonym wrzątku przez 5 minut od wypłynięcia. Możemy mrozić na około 2-3 miesiące.
ŁOSOŚ Z KOPERKIEM
Składniki:
- 500 g łososia
- 600 g ziemniaków
- garść posiekanego koperku 10 g
- 2 ząbki czosnku 10 g
- 1 cytryna 100 g
- sól, pieprz
Przygotowanie:
Ziemniaki ugotuj w mundurkach przez 20 minut. W tym czasie natrzyj łososia przeciśniętymi przez praskę ząbkami czosnku, posyp solą i pieprzem oraz posiekanym koperkiem. Zawiń w folię aluminiową. Nagrzej piekarnik do 200 stopni. Ziemniaki razem z łupinką przekrój na ćwiartki, oprósz solą i pieprzem i przełóż do naczynia żaroodpornego. Piecz rybę i ziemniaki przez 20 minut. Jedz łososia skropionego sokiem z cytryny lub limonki. Gotowe!
CIASTECZKA OWSIANE Z ROKIETNIKIEM
Składniki:
- szklanka płatków owsianych 100 g
- pół szklanki mąki pszennej 60 g
- 5 łyżek oleju kokosowego 100 g
- pół szklanki ksylitolu 100 g
- 1 jajko rozmiar M
- łyżeczka proszku do pieczenia
- starta skórka z połowy pomarańczy 10 g
- 5 goździków
- 100 g dżemu z rokitnika
Przygotowanie:
Zetrzyj skórkę z połowy pomarańczy. Goździki rozetrzyj w moździerzu. Wysyp płatki owsiane i mąkę na stolnicę, wbij jajko, dodaj olej kokosowy, ksylitol, skórkę z pomarańczy, goździki, proszek do pieczenia i wyrabiaj ciasto. Nagrzej piekarnik do 150 stopni. Na blasze pokrytej papierem do pieczenia układaj ciasteczka – najpierw formuj kulki, a następnie spłaszcz je, aby powstały ciasteczka. W każdym ciastku zrób małe wgłębienie i dodaj po pół łyżeczki dżemu z rokitnika. Piecz ciasteczka przez 20 minut. Po upieczeniu ciastka są miękkie – trzeba poczekać, aż wystygną wtedy stwardnieją.
KREM Z BURAKA
Składniki:
- 1 kg małych buraków
- 1 cebula 100 g
- 2 ząbki czosnku 6 g
- 1 litr bulionu
- 2 łyżki octu winnego 30 g
- łyżeczka oliwy 5 g
- sól, pieprz, 2 liście laurowe
- 4 łyżki jogurtu naturalnego 80 g
Przygotowanie:
Buraki umyj i piecz w piekarniku nagrzanym do 180 stopni na papierze do pieczenia przez 1 godzinę. W garnku podsmaż na łyżeczce oliwy pokrojoną w kostkę cebulę, ciągle mieszając. Dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek i podsmaż chwilę. Gdy buraki się upieką, obierz je ze skórki – uważaj, aby się nie poparzyć. Pokrój je w ćwiartki i wrzuć do garnka. Zalej bulionem i dodaj listki laurowe. Gotuj około 10 minut, a następnie wyjmij liście laurowe i zmiksuj zupę blenderem. Dopraw solą, pieprzem oraz dodaj ocet winny do smaku. Dzięki niemu zupa nie będzie mdła. Zupę krem z buraków podawaj z łyżką jogurtu naturalnego.
Katarzyna Góral