Złamana ręka to uszkodzenie kości. Jest to jeden z poważniejszych urazów, a powrót do formy i rehabilitacja po złamaniu mogą zająć nawet kilka miesięcy.
Złamana ręka - objawy
Do objawów złamanej ręki należą:
- silny ból, który nasila się przy ruchu
- zniekształcenie i nienaturalne ułożenie ręki
- obrzęk
- krwawy wylew
- zasinienie
- wystająca kość przy złamaniach otwartych
Złamana ręka - przyczyny
Złamana ręka jest często skutkiem upadków, wypadków komunikacyjnych czy zderzeń podczas uprawiania sportów kontaktowych. Złamany palec u ręki jest najczęściej rezultatem przytrzaśnięcia w drzwiach, zaciśnięcia palców podczas próby złapania piłki lub też próby amortyzacji podczas upadku na wyciągniętą kończynę. Takie urazy występują także podczas pracy z narzędziami, np. wiertarką, piłą mechaniczną i narzędziami stolarskimi.
Złamana ręka – rodzaje złamań ręki
Złamania ręki możemy podzielić na:
- złamanie otwarte
- złamanie zamknięte
- złamanie z przemieszczeniem
- złamanie bez przemieszczenia
- złamanie zmęczeniowe
Złamaniu mogą ulec różne kości tj:
- złamanie obojczyka
- złamanie kości ramienia
- złamanie kości przedramienia
- złamanie nadgarstka
- złamanie kości śródręcza
- złamanie kości palców
Jak długo goi się złamanie ręki?
Gojenie złamanej ręki to proces długotrwały. Może on trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy i uzależniony jest od stanu zdrowia pacjenta i od jego wieku.
Ile boli złamana ręka?
Złamana ręka boli do kilku tygodni. Najsilniejszy ból pojawia się zaraz po złamaniu i trwa od tygodnia do dwóch. Złamana ręka i otaczające ją tkanki zaczynają się goić i pojawia się tzw. ból podostry, który trwa od kilku do kilkunastu tygodni.
Czy złamana ręka bardzo boli?
Najsilniejszy ból odczuwany jest zaraz po złamaniu ręki. Ból zmniejsza się po założeniu gipsu kiedy ręka jest unieruchomiona, ale wciąż trwa i może być przewlekły.
Co zrobić żeby złamana kość szybciej się zrosła?
Aby złamana kość szybciej się zrosła należy dbać o zbilansowaną dietę. Dieta powinna zawierać produkty bogate w witaminy D, C, K2, a także minerały tj. wapń, magnez, bor, cynk, miedź, mangan oraz przeciwutleniacze tj. beta- karoten. Na kości dobre są produkty zawierające wapń. Znajdziemy go w takich produktach jak jarmuż, brokuły, migdały, sezam, figi suszone i świeże, kasze, strączki typu groch, fasola, ciecierzyca, różne orzechy i pestki oraz w produktach mlecznych tj. mleko, jogurty naturalne, kefir, maślanka, a także sery. Aby kości szybciej się zrosły warto suplementować witaminę D3 np. Dr Jacob’s D3K2 albo Singularis D5000 Forte. Należy pamiętać także o witaminie C i krzemie, które razem tworzą kolagen w organizmie i przyspieszają regenerację kości. Na złamanie kości polecamy Krzem z borem Invex Remedies albo Sivita Krzem z witaminą C. Witamina C np. Osavi lub Formeds stymuluje syntezę kolagenu i wpływa na gojenie się ran i złamań. Zrastanie kości przyspieszy również suplement Energy Skeletin z kolagenem.
Co pomaga na złamanie ręki?
Na złamanie ręki pomaga jej unieruchomienie w postaci opatrunku gipsowego lub szyny. Dzięki unieruchomieniu złamana kość nie przemieszcza się i ma warunki żeby zrosnąć się prawidłowo. Aby odzyskać pełną funkcję kończyny, bardzo ważna jest odpowiednia rehabilitacja po złamaniu kości.
Ile dni zrasta się złamana ręka?
Złamana ręka zrasta się od kilku tygodni do kilku miesięcy. Wszystko zależy od stanu zdrowia pacjenta oraz jego wieku.
W jakiej pozycji spać ze złamaną ręką?
Jeśli mamy złamaną rękę to do snu należy ułożyć się na zdrowym boku lub na wznak. Nie ma potrzeby spania w temblaku, gdyż usztywnienie nadaje ręce gips.