Kup do 12:00 - a przesyłka będzie jutro u Ciebie

Dostawa od 15 zł

tel. +48 533 679 793

Zamknij
(0)
Nie masz żadnych produktów w koszyku.
Wyszukiwanie
Filters

Wysypka na tle nerwowym - objawy, przyczyny, leczenie

Wysypka na tle nerwowym - objawy, przyczyny, leczenie

Wysypka na tle nerwowym – objawy

Wysypki i plamy ze stresu zwykle charakteryzują się następującym wyglądem:

 • Mają czerwonawy odcień.
 • Są nieregularne i tworzą skupiska.
 • Zwykle pojawiają się na szyi, klatce piersiowej i brzuchu, ale także na rękach i nogach.
 • Zauważysz je, ponieważ swędzą, szczypią i przeszkadzają, gdy mają kontakt z ubraniami.

Wysypka na tle nerwowym – przyczyny

Wysypka spowodowana stresem lub zdenerwowaniem. Problem dotyka szczególnie młode kobiety i mężczyzn. Taki rodzaj wysypki najczęściej pojawia się po raz pierwszy w wieku 15-30 lat. Jest to też przypadłość nawracająca przez kolejne lata.

Na wystąpienie wysypki ze stresu bardziej narażone są osoby, u których wcześniej wystąpiła wysypka alergiczna, egzema, katar sienny lub astma. Jednak objaw może pojawić się u każdego.

Mechanizm powstawania wysypki z powodu stresu nie jest do końca jasny, ale uważa się, że pod wpływem połączeń nerwowych i wydzielanej podczas stresu histaminy rozszerzają się znajdujące się w skórze naczynia krwionośne. Dodatkowo w tym czasie dochodzi zwykle do zwiększonego wydzielania potu. W rezultacie pojawiają się bąble.

Wysypka na tle nerwowym – leczenie

 Leczenie wysypki na tle nerwowym domowe sposoby

Wysypka na tle nerwowym może być też leczona domowymi sposobami. W takim przypadku poleca się sięgać po naturalne produkty takie jak:

 • okłady z lodem lub zimną wodą;
 • kompresy z wyciągu z cebuli, rumianku lub aloesu;
 • dodatki do kąpieli takie jak soda oczyszczona mogą łagodzić świąd i inne dolegliwości towarzyszące pokrzywce;
 • napar z pokrzywy jako alternatywa dla środków przeciwhistaminowych.

Warto wiedzieć, że te domowe sposoby można bezpiecznie stosować również w okresie ciąży i karmienia piersią.

Leczenie wysypki na tle nerwowym – profilaktyka

Wspomniane wcześniej wyzwalacze nie powodują problemu, ale mogą nasilać objawy, dlatego pacjenci powinni starać się je identyfikować i unikać.

Może obejmować to:

 • powstrzymywanie się lub ograniczanie spożycia alkoholu;
 • unikanie niektórych leków;
 • unikanie stresu, jeśli to możliwe, być może dzięki medytacji lub technikom relaksacyjnym;
 • wybieranie niektórych mydeł, kremów do skóry i detergentów, które są uznawane za łagodne.

                                     Ręce pacjenta cierpiącego na łuszczycę Darmowe ZdjęciaRęce pacjenta cierpiącego na łuszczycę Darmowe Zdjęcia

 

Polecane produkty: wysypka na tle nerwowym

Pasco Allergie

Jednym z najlepszych suplementów na leczenie dolegliwości alergicznych, w tym wysypki na tle nerwowym  są ampułki Allergie z firmy Pasco. Działają one na zasadzie homeopatii, posiadają w składzie jedynie ekstrakty pochodzenia naturalnego. Możemy je przyjmować na dwojaki sposób, pierwszy z nich to iniekcje podskórne, drugi zaś spożywanie doustne zawartości ampułki. W ostrych stanach alergii oraz wysypki alergicznej choremu można podać jedną ampułkę dziennie. Taką kurację przeprowadzamy przez 7 dni, a potem zmniejszamy dawkowanie do ilości jednej ampułki co dwa dni. Utrzymujemy taką terapię aż do ustąpienia objawów. Preparat stosować mogą również dzieci, natomiast jedynie przez drogę doustną.

Maści i olejki z ozonem

Doraźną pomocą przy wysypce na tle nerwowym są również maści i olejki z ozonem, które doskonale złagodzą podrażnienie i uczucie swędzenia na skórze.

Diozon Clear zawiera największą ilość ozonu ze wszystkich dostępnych kremów i działa oczyszczająco oraz detoksyfikująco zarówno na podrażnioną wysypką skórę, jak i cały organizm. Zazwyczaj stosujemy go jedynie punktowo.

Kremy Panaderm oraz Detoxin  zawierają nieco mniej ozonu niż Diozon natomiast w składzie mają także inne dobroczynne substancje takie jak kompleksy ziołowe, olejek jojoba czy witamina E i C. Są one rekomendowane na delikatniejsze wysypki i możemy je stosować bez przeszkód na całą powierzchnie skóry twarzy i ciała.

Inną opcją są oliwy ozonowane, które także nadadzą się na całą powierzchnię ciała. Bazują one na oleju lnianym i oliwie z oliwek.

Ashwaganda

Dzięki swoim właściwościom ashwagandha pomocna może być dla wielu osób borykających się z dużym poziomem stresu i problemem z uzyskaniem odprężenia związanym z lękiem. Efekty jej stosowania najbardziej wyraźne są po kilku tygodniach stosowania, zatem nie działa ona tak gwałtownie, jak leki modulujące nastrój dostępne na receptę. Pomaga zaadaptować się do stresu w okresach największego jego natężenia.

Esencje Dr Bacha

Esencje można stosować jako dodatek do kąpieli, pomaga to w walce z wysypką alergiczną na tle nerwowym. Szczególnie polecane są kąpiele wodne z kilkoma kroplami esencji Rescue Remedy.

Do wanny napełnionej ciepłą wodą wkropić 6-8 kropli Rescue Remedy, można również dodać inne wskazane dla nas w danym momencie ekstrakty. Komfort, relaks, odprężenie po stresującym dniu w takiej „wzbogaconej” kąpieli — zapewnione.

Krople Rescue Remedy

Mimo iż za każdym razem krople dobiera się indywidualnie (z wybieranych esencji wspominanych wyżej), dr Edward Bach sporządził tzw. krople ratunkowe, w których skład wchodzi 5 esencji: śliwa mirabelka, niecierpek, powojnik, gwiazda betlejemska i figlarek. Stosujemy je w przypadkach, gdy nie ma możliwości indywidualnego dobrania kropli dla poszczególnej osoby, a także w trudnych i nagłych sytuacjach losowych, takich jak choroba czy też śmierć kogoś bliskiego, a także przy silnych stanach lękowych i napięciu emocjonalnym, którym także często towarzyszy wysypką na tle nerwowym.  Krople te są na wyposażeniu  karetek pogotowia w Niemczech, jak pierwsza pomoc w niwelowaniu stresu.

 

 

Pozostaw komentarz