Trzeci trymestr ciąży to najlepszy czas na skompletowanie wyprawki dla noworodka. Najlepiej zrobić to około 6-8 miesiąca ciąży, aby potem nie stresować się, że może zabraknąć nam czasu. Zachęcamy do skorzystania z naszej gotowej listy wyprawkowej:
Kosmetyki i pielęgnacja:
- Mydło w płynie Cztery Szpaki Bombelek,
- Oliwa ozonowana Ozonella,
- krem pod pieluchę,
- krem do twarzy na lato lub zimę,
- chusteczki nawilżane – 3 opakowania,
- pieluchy jednorazowe – 2 opakowania,
- delikatny proszek do prania,
- sól fizjologiczna w ampułkach,
- jałowe waciki,
- nożyczki lub cążki do paznokci,
- aspirator do noska,
- pieluszki wielorazowe – 20 sztuk,
- szczotka z miękkim włosiem,
- warto mieć 2 ręczniki lub okrycia kąpielowe.
Ubranka:
- body z krótkim rękawem – 5 sztuk,
- body z długim rękawem – 4 sztuki,
- pajace – 5 sztuk,
- czapeczki – 3 sztuki,
- skarpetki – 5 par,
- rękawiczki niedrapki – 2 pary, (dla dzieci urodzonych zimą)
- kombinezon,
- ciepłe pajacyki – 4 sztuki,
- bluzy, spodenki na gumce – po 2 sztuki.
Ponadto:
- butelki do karmienia – 2 sztuki,
- smoczki – 2 sztuki,
- wanienka do kąpieli,
- łóżeczko,
- kocyki – 2 sztuki,
- pościel do łóżeczka i do wózka,
- przewijak,
- rożek lub otulacz,
- poduszka do karmienia,
- wózek,
- fotelik samochodowy,
- termometr do ciała,
- podgrzewacz do butelek.
Dodatkowo:
- laktator,
- pojemniki do przechowywania odciągniętego pokarmu,
- elektroniczna niania,
- monitor oddechu.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze kosmetyków?
Wybierając je zwróćmy uwagę na skład. Im krótszy skład kosmetyków, tym lepiej. Należy wystrzegać się takich substancji jak: pochodne formaldehydu, parabeny, SLS-y, konserwanty, sztuczne emulgatory, substancje zapachowe i barwniki, które mogą uczulać i podrażniać delikatną skórę bobasa. Wskazane są natomiast naturalne składniki pochodzenia roślinnego. Kosmetyki powinny posiadać odpowiednie atesty Państwowego Zakładu Higieny czy pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka, które można znaleźć na etykietach i opakowaniach. Jeżeli produkty przeszły badania, to daje nam to pewność, że kosmetyki dla noworodka zostały gruntownie przebadane i będą bezpieczne w stosowaniu u dzieci, kobiet w ciąży oraz w trakcie karmienia piersią. Do mycia polecamy mydło w płynie Cztery Szpaki Bombelek. Jest to kosmetyk, który dzięki minimalistycznemu i przemyślanemu składowi może być stosowany już od 1. dnia życia. Dodatek maceratów z nagietka i babki lancetowatej zapewnia optymalną równowagę pomiędzy oczyszczaniem, łagodzeniem i pielęgnacją skóry najmłodszych. Delikatna skóra dziecka jest narażona na podrażnienia oraz odparzenia od pieluszek. Warto zaopatrzyć się w Oliwę Ozonowaną Ozonella, która dzięki zawartości ozonu wspomaga procesy rewitalizacji skóry, chroni ją i pielęgnuje tworząc kompleks ozonowo-lipidowy. Zapewnia długotrwałą ochronę i zabezpiecza przed otarciami i odparzeniami, szczególnie w okolicy pieluszkowej. Ochronne właściwości dla skóry naszego maluszka zapewni również krem z ozonem Diozon. Na spacerach warto zadbać o ochronę przeciwsłoneczną stosując krem z filtrem np. Biosolis Mleczko przeciwsłoneczne dla niemowląt i dzieci SPF 50+.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie ubranek dla dziecka?
Przy zakupie ubranek najważniejszym kryterium wyboru powinien być skład materiału. Wybierajmy naturalne i oddychające materiały. Najlepsza jest bawełna 100%. Ubranka zaopatrzone w specjalne zatrzaski bardzo ułatwią nam ubieranie dziecka. Kompletując garderobę dla naszego maluszka pamiętajmy, że inaczej będzie ona wyglądała dla dzieci urodzonych zimą, a inaczej dla urodzonych latem. Pamiętajmy również, że dzieci szybko rosną, dlatego można zaopatrzyć się w nieco większe ubranka. Aby nie wydawać fortuny na wyprawkę, warto popytać znajomych i rodziny, czy nie mają do oddania rzeczy po swoich dzieciach. Świetną opcją są też zakupy w second-handach, które oferują wysokiej jakości ubranka dla dzieci w niewielkiej cenie.
Pamiętajmy by spakować torbę z rzeczami do szpitala dla siebie i dziecka. Wyprawkę dla dziecka warto kompletować wcześniej niż przed samym porodem. Pozwoli to dobrze przygotować się na przyjście dziecka na świat, a po porodzie skupić się tylko na opiece nad dzieckiem i odpoczynku.