Suplementacja witaminą D3
Witamina D ma wpływ na stan kości oraz układ odpornościowy. Okazuje się, że aż 90% naszych rodków dostarcza jej sobie za mało. Ma na to wpływ nie tylko niewłaściwa niezdrowa dieta, ale także styl życia i zbyt krótki czas spędzany na świeżym powietrzu. W takim wypadku często potrzebna jest suplementacja.
Najlepsza witamina D3 dla dorosłych – jaką wybrać?
Używana powszechnie nazwa „witamina D” odnosi się tak naprawdę do dwóch związków sekosteroidowych: cholekalcyferolu (witamina D3), który występuje w produktach pochodzenia zwierzęcego, oraz ergokalcyferolu, który znaleźć można w grzybach (witamina D2).
Jaką witaminą możecie zakupić u nas?
-w suplementach jednoskładnikowych w porcjach:, 2000, 4000 i 5000 j.m. (Planeta Zdrowie o zawartości 5000 j.m.),
-jako dodatek do preparatów z wapniem (CaliVita Wapń +Magnez)
-jako składnik multiwitamin (Zinzino Xtend)
-jako dodatek do oleju z ryb (Zinzino BalancieOil).
Kiedy podawać witaminę D? O jakiej porze dnia ją brać?
Pora dnia dla przyjmowania witaminy D nie jest tak istotna jak to, w towarzystwie czego ją podamy. Najlepiej wchłania się z tłuszczami.3 Wybierzmy czas po obfitym, bogatym w tłuszcze posiłku.
Ile witaminy D3? Suplementacja u osób dorosłych
Zgodnie z ogólnymi zaleceniami powinno być one dopasowane indywidualnie do:
- wieku,
- pory roku,
- nasłonecznienia,
- stosowanej diety,
- stylu życia.
Generalnie osoby dorosłe powinny przyjmować od 800 do 2000 IU witaminy D na dobę. Osoby starsze, które przekroczyły 75. rok życia również powinny suplementować większe dawki witaminy D – od 2000 do 4000 IU, ponieważ prawdopodobnie maja obniżone wchłanianie i gorszy metabolizm tej witaminy.
Szczególną grupą są osoby z otyłością (czyli BMI ≥ 30 kg/m2), które powinny przyjmować podwójną dawkę witaminy D w porównaniu ze szczupłymi rówieśnikami – czyli od 1600 do 4000 IU/dobę, w zależności od stopnia otyłości. Otyłość predysponuje do znacznie niższego stężenia witaminy D we krwi w związku z obniżoną jej biodostępnością ze źródeł zarówno pokarmowych, jak i z produkcji skórnej.
Witamina D3 a COVID-19
Niedobór witaminy D a ryzyko zakażenia
W marcu 2021 roku opublikowano analizę 14 badań. Wykazano w niej, że osoby z niedoborem witaminy D były aż o 80% bardziej narażone na zakażenie COVID-19 w porównaniu do pacjentów z wystarczającym stężeniem tej witaminy we krwi.
Natomiast według jednego z ostatnich badań, ponad 80% z 200 pacjentów ze szpitala w Hiszpanii, u których stwierdzono pozytywny wynik zakażenia COVID-19, miało jednocześnie niedobory witaminy D.
Witamina D a przebieg infekcji COVID-19
Okazuje się, że poziom witaminy D ma też znaczenie w samym przebiegu zakażenia koronawirusem. W badaniach porównano pacjentów z niskim poziomem witaminy D do tych, którzy otrzymywali co najmniej 1000 jednostek witaminy D tygodniowo. Okazało się, że osoby przyjmujące suplementację rzadziej były wentylowane mechanicznie, zaobserwowano również wśród tej grupy mniejszą liczbę zgonów po przyjęciu do szpitala.
Witamina D a nadwaga
Witamina D przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej. Sądzi się ,że ma to związek ze zmniejszeniem wydzielania kortyzolu – hormonu stresu, który jest odpowiedzialny m.in za odkładanie się tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha.
W momencie gdy poziom witaminy D w organizmie jest właściwy, nasze ciało wydziela więcej leptyny – hormonu odpowiedzialnego na uczucie sytości. Doświadczenia australijskich badanych pokazało, iz ludzie, którzy zjedli na śniadanie produkty bogate w witaminę D oraz wapń, mieli w ciągu doby mniejszy apetyt niż zwykle.
Gdy masz za niski poziom wit. D we krwi, zwiększa się ilość dwóch hormonów – parathormonu oraz kalcytriolu . To akurat nie jest najlepsza wiadomość, ponieważ zwiększona ilość tych hormonów sprawia, że organizm chętniej odkłada tłuszcz niż go spala. Badania norweskich uczonych wykazały, że podwyższony poziom PTH zwiększa ryzyko nadwagi aż o 40%.
Witamina D a Hashimoto
W badaniach przeprowadzonych z udziałem pacjentów z chorobą Hashimoto zaobserwowano mniejsze stężenie witaminy D w porównaniu z grupą kontrolną, a także odnotowano odwrotną zależność między jej stężeniem w surowicy krwi a poziomem przeciwciał a-TPO i a-TG. Inne doniesienia naukowe sugerują, że zmniejszone stężenie witaminy D jest bardziej prawdopodobne w wyniku toczących się w organizmie autoimmunologicznych procesów chorobowych, które obejmują również dysfunkcje receptora witaminy D.
Witamina D3 a depresja
Coraz więcej badań naukowych wykazuje wyraźną zależność między zaburzeniami metabolizmu cholekalcyferolu w organizmie, a występowaniem depresji lub obniżonego nastroju. Jednak mechanizmy tej korelacji wciąż jeszcze nie są w pełni wyjaśnione. Co ciekawe, najwięcej przypadków depresji diagnozowanych jest wiosną, czyli wtedy gdy stwierdza się największe niedobory witaminy D3, ze względu na brak możliwości jej syntezy w skórze podczas zimy.
W jednym z badań naukowcy stwierdzili, że niedobór witaminy D3 zwiększa ryzyko depresji, szczególnie u osób z nawracającą depresją kliniczną. W badaniu uczestniczyło prawie 12600 osób, spośród których 12,4 % zostało w przeszłości zdiagnozowanych w kierunku depresji. U połowy wszystkich pacjentów stwierdzono niedobory witaminy D. Wśród osób z historią depresji, u których stwierdzano wyższe stężenia witaminy D, występowało mniejsze ryzyko nawrotu choroby.
Badania wykazują także, że w grupie zwiększonego ryzyka wystąpienia depresji znajdują się osoby z nadwagą i otyłością. Przyczyną jest gorszy metabolizm cholekalcyferolu w ich organizmach. Dlatego u pacjentów ze zbyt dużą masą ciała zalecane jest zwiększenie dobowej dawki witaminy D3.
Witamina D a jakość nasienia
Panowie z deficytem witaminy D są mniej płodni, a ilość, żywotność i ruchliwość plemników niepokojąco mała. Tak więc witamina D wpływa na produkcję testosteronu. Jest to bardzo ważna informacja także dla sportowców, gdyż może pozwolić im osiągać lepsze wyniki sportowe.
Witamina D a nowotwory
Badania przeprowadzone na myszach wykazały, że wzrost komórek rakowych był ograniczony w obecności witaminy D. Różne inne działania, takie jak apoptoza (śmierć komórki) komórek nowotworowych, ograniczona ekspansja naczyń krwionośnych guza i wzrost różnicowania komórkowego w komórkach rakowych są, jak wykazano w drodze badań, stymulowane przez witaminę D.
Zróżnicowane komórki rakowe mają wolniejsze tempo namnażania niż komórki niezróżnicowane. Obecność witaminy D pozwala również zapobiegać rozwojowi komórek rakowych.