W czasie upałów należy pić dużo wody mineralnej, ale warto również uzupełnić menu o inne chłodzące napoje. Zamiast sięgać po słodkie napoje gazowane i dosładzane soki, lepiej wybrać niskokaloryczne napary ziołowe o wielu prozdrowotnych właściwościach. Ziołowa ice tea świetnie ugasi pragnienie, nawodni organizm, a przy okazji pozwoli przełamać rutynę w kuchni i poznać nowe smaki. Zanim słupek rtęci przekroczy 30 stopni Celsjusza, warto poznać gatunki ziół, które naturalnie chłodzą organizm i gaszą pragnienie.
Mięta dobra na wszystko
Mięta to zioło, które najbardziej kojarzy nam się z upalnymi dniami. Chętnie dodajemy świeże listki do wody z lodem, lemoniady czy drinków. Jej orzeźwiający smak i zapach sprawia, że natychmiast czujemy lekkie schłodzenie. W krajach arabskich, takich jak Maroko, Tunezja czy Egipt, mieszkańcy radzą sobie z upałami, popijając herbatę miętową. Co ciekawe, piją ciepły i słodki napar! Mieszają zieloną herbatę z liśćmi mięty i dodają do niej cukier. Uważa się, że mięta nie tylko gasi pragnienie, ale również sprawia, że mniej się pocimy.
Szałwia dla zmęczonych upałem
Aromatyczna szałwia należy do tej samej rodziny, co mięta i tak samo wykazuje właściwości orzeźwiające. Lekko gorzki smak liści szałwii gasi pragnienie w upalne dni i dodatkowo hamuje nadmierne pocenie. Szałwia reguluje temperaturę organizmu, dlatego często jest polecana jako naturalne lekarstwo na gorączkę oraz na uderzenia gorąca w czasie menopauzy. Warto wiedzieć, że działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo i łagodzi dolegliwości układu pokarmowego.
Napar z szałwii, podobnie jak marokańska herbata miętowa, świetnie chłodzi, kiedy wypijemy go na ciepło. Jeśli jednak wolimy chłodne napoje, możemy lekko dosłodzić herbatę miodem, a następnie dodać do niej kostki lodu.
Krwawnik – uniwersalne lekarstwo
Spacerując po łąkach i polach, można trafić na kolejną chłodzącą roślinę – krwawnik pospolity. Dlaczego przyda się w czasie upałów? Krwawnik posiada niezwykłe właściwości pozwalające utrzymać prawidłową temperaturę organizmu. Reguluje krążenie krwi i płynów – kiedy organizm jest rozpalony, krwawnik chłodzi, a kiedy temperatura ciała jest zbyt niska – roślina działa rozgrzewająco. Kiedy żar leje się z nieba, najlepiej przyrządzić sobie ciepły napar z krwawnika, który szybko i skutecznie złagodzi skutki wysokiej temperatury. Poza tym krwawnik stymuluje procesy trawienne, działa moczopędnie i ułatwia usuwanie toksyn z organizmu.
Odświeżająca i uspokajająca melisa
W letnie popołudnie warto przygotować dzbanek lemoniady na bazie naparu z melisy. To aromatyczne zioło o lekko cytrynowym smaku świetnie sprawdzi się w gorące dni. Chociaż większość z nas kojarzy melisę jako zioło o właściwościach uspokajających i ułatwiających zasypianie, to roślina ta jest wykorzystywana w medycynie naturalnej na wiele różnych sposobów. Świeży, orzeźwiający aromat melisy natychmiast chłodzi i gasi pragnienie. Melisa świetnie odpręża i pozwala się zrelaksować, co na pewno docenimy po całym dniu upału. Filiżanka ziołowej herbaty likwiduje oznaki zmęczenia i poprawia samopoczucie, a przy okazji sprawia, że czujemy się bardziej rześko.
Ziołowe herbatki to świetna alternatywa dla słodkich soków i napojów. Warto sięgnąć po nie w czasie wakacji, aby docenić ich chłodzące i odprężające właściwości. Świeże zioła można też dodawać do zwykłej wody, by zrobić własną wodę smakową, oraz lemoniad, by wzbogacić ich smak.