Tabletki antykoncepcyjne zawierają hormony, które mają za zadanie hamować owulację. Oznacza to, że z jajników nie są uwalniane komórki jajowe, a to uniemożliwia zapłodnienie. Tabletki antykoncepcyjne zmieniają również gęstość śluzu szyjki macicy. Śluz ten staje się bardziej gesty, lepki i nieprzepuszczalny dla plemników, co również skutecznie chroni kobietę przez zajściem w ciąże.
Tabletki antykoncepcyjne – rodzaje
Dostępne mamy dwa rodzaje tabletek antykoncepcyjnych: jednoskładnikowe (mini pigułki) oraz kilkuskładnikowe. Minipigułki stosuje się ciągle, natomiast tabletki kilkuskładnikowe zazwyczaj w cyklach, pomiędzy którymi pojawia się krwawienie.
Jakie są skutki uboczne brania tabletek antykoncepcyjnych?
Współczesne tabletki antykoncepcyjne zawierają niewielkie dawki hormonów. Mimo to podczas ich stosowania mogą pojawić się skutki uboczne tj. :
- plamienia i krwawienia
- skąpe miesiączki lub ich brak
- zatrzymywanie płynów w organizmie
- przyrost masy ciała
- bóle głowy, migreny
- nadmierna nerwowość
- spadek libido
- tkliwość piersi
- wahania nastroju
- trądzik
Do rzadkich skutków ubocznych należą: zmiany zakrzepowo-zatorowe, hiperlipidemia czy upośledzenie czynności wątroby.
Jak zmniejszyć skutki uboczne antykoncepcji?
Przyjmując tabletki antykoncepcyjne należy unikać palenia papierosów oraz dbać o odpowiednią wagę ciała. Palenie papierosów w połączeniu z tabletkami antykoncepcyjnymi może prowadzić do zakrzepicy żylnej oraz problemów z układem sercowo-naczyniowym. Należy dbać o odpowiednie nawodnienie, podaż witamin z grupy B np. Formeds Bicaps B-Complex albo Sanbios Multi-B-Complex. Warto dostarczać antyoksydanty tj.: witaminę C np. firmy Osavi, błonnik, dbać o regenerujący sen. Dobrze jest suplementować kwasy omega-3 , które wykazują działanie przeciwzakrzepowe, przeciwzapalne, a także zmniejszają ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca. Nie należy obciążać wątroby nadmiarem jedzenia, alkoholem, przetworzoną żywnością.
Jakie badania wykonać przed stosowaniem tabletek antykoncepcyjnych?
Przed zastosowaniem antykoncepcji hormonalnej należy wykonać morfologię krwi, badania ginekologiczne oraz cytologię.
Czy warto brać tabletki antykoncepcyjne?
Tabletki antykoncepcyjne skutecznie chronią przed nieplanowaną ciążą gdyż ich skuteczność przy prawidłowym stosowaniu wynosi 99%. Zawierają one niewielkie dawki hormonów jednak nie są one obojętne dla organizmu kobiety. Źle dobrane tabletki mogą wywołać nieprzyjemne skutki uboczne. Szczególne kontrowersje wzbudza kwestia zwiększenia ryzyka chorób zakrzepowych. Ryzyko rośnie u kobiet, które ukończyły 35. rok życia, są otyłe, palą papierosy lub chorują na nadciśnienie. Przeciwwskazaniem do stosowania tabletek antykoncepcyjnych są także choroby nowotworowe piersi oraz narządów płciowych. Statystyki pokazują, że u kobiet przyjmujących pigułki antykoncepcyjne częściej diagnozuje się raka piersi. Nie dowiedziono jednak, że preparaty te mają wpływ na rozwój tych schorzeń. Długotrwałe przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych może mieć negatywne skutki dla zdrowia kobiety, dlatego warto dobrze przemyśleć ich stosowanie oraz omówić ten temat z lekarzem. Warto też pamiętać o tym, że tabletki antykoncepcyjne nie chronią kobiet przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Czy można zajść w ciążę po pominięciu 1 tabletki?
Istnieje ryzyko zajścia w ciążę, jeśli tabletka została pominięta w pierwszym i drugim tygodniu cyklu. Tabletki antykoncepcyjne należy przyjmować regularnie o stałych porach. Jeśli kobieta jest w pierwszym tygodniu cyklu, a od planowego przyjęcia tabletki nie minęło więcej niż 24 godziny – powinna jak najszybciej nadrobić brakującą tabletkę i pilnować się, aby ta sytuacja więcej się nie powtórzyła. Jeśli od pominięcia tabletki minęło więcej niż doba, to oprócz natychmiastowego przyjęcia tabletki antykoncepcyjnej powinna także zadbać o dodatkowe zabezpieczenie. W takiej sytuacji przez kolejne 7 dni powinna dodatkowo stosować inną, barierową metodę antykoncepcji np. prezerwatywy.
Czy tabletki antykoncepcyjne chronią od razu?
Tabletka dwuskładnikowa zażyta w pierwszych 5 dni cyklu (a najlepiej w 1 dniu cyklu) zapewnia natychmiastową ochronę przed ciążą. Przyjęcie pigułki w późniejszym czasie cyklu wymaga natomiast dodatkowego zabezpieczenia przez tydzień od zażycia pierwszej tabletki.
Przy tabletce jednoskładnikowej przez pierwsze 48 godzin od przyjęcia pierwszej dawki warto dodatkowo zabezpieczać się prezerwatywą – potem kobieta jest już chroniona hormonalnie.
Decyzję o stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych należy dobrze przemyśleć i powinny one być dobrane przez lekarza, który oceni stan zdrowia pacjentki. Przy stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych trzeba wykonywać regularnie badania diagnostyczne, gdyż antykoncepcja hormonalna nie działa miejscowo a wpływa na funkcjonowanie całego organizmu.