Trzeba mieć w głowie fakt, że całkowite usunięcie rozstępów właściwie nie jest możliwe. Pielęgnacja domowa sprawia, że rozstępy są mniej widoczne. Całkowite wyzbycie się ich jest nie do osiągnięcia. Dlatego najlepszą metodą walki z rozstępami jest profilaktyka, gdyż łatwiej jest – jak wiemy -zapobiegać niż leczyć. Odpowiednia pielęgnacja i zmiana nawyków mogą zmniejszyć ryzyko ich powstawania, ale nie mamy pewności że tak będzie. Na geny niestety nie mamy wpływu.
- odpowiednia masa ciałą – duże przyrosty wagi w krótkim czasie mają znaczący wpływ na kondycję naszej skóry. Ciągła masa i redukcja mogą źle wpłynąć na jakość naszej skóry.
- prawidłowa pielęgnacja skóry – nawilżanie i natłuszczanie skóry zmniejsza ryzyko powstawania rozstępów. Regularne złuszczanie, nawilżanie i natłuszczanie skóry poprawia jej elastyczność. Do pielęgnacji skóry nada się olej migdałowy, jojoba, arganowy, masło kakaowe i shea.
- zdrowa, zbilansowana dieta – odpowiednio dobrany jadłospis ma wpływ na elastyczność naszej skóry. Posiłki powinny składać się głownie z dużej ilości warzyw i owoców zawierających spore dawki witamin (A, B, C, E) i minerałów (cynk, krzem). W diecie powinny się znaleźć również tłuste ryby takie jak łosoś.
- regularne nawadnianie – warto mieć zawsze pod ręką butelkę wody. Wyrobienie sobie nawyku jej picia jest kluczowe. Nie tylko w kontekście rozstępów, ale też działania całego organizmu. W ciągu dnia należy wypijać około 2-3 litrów wody (wszystko zależy od naszego trybu życia, ilości treningów etc).
Aby uzyskać widoczne rezultaty należy pamiętać o systematyczności. Stosowanie powyższych metod od czasu do czasu nie przyniesie zamierzonych efektów, ale może poprawić stan naszej skóry.
- Aktywność fizyczna – sprawia, że czujemy się lepiej oraz ujędrnia naszą skórę. Kobiety w ciąży również mogą ćwiczyć. Warto wybierać takie sporty, jak: pływanie, aqua aerobik, joga.