Skurcze – objawy, przyczyny, dieta, polecane produkty oraz ujęcie w „Totalnej Biologii”.
Skurcze - objawy
Czy złapał was kiedyś skurcz? Jeśli tak to na pewno wiecie jak nieprzyjemne i bolesne to uczucie. Ale dlaczego właściwie skurcze powodują ból? Skurcz to gwałtowne skrócenie mięśnia, który jeszcze przez jakiś czas pozostaje w stanie napięcia. Powoduje on często ostry ból i ograniczenie ruchomości ciała. Skurcze dotykają najczęściej mięśni nóg zwłaszcza łydek. Mogą się przydarzyć np. podczas snu, albo podczas wysiłku fizycznego tj. pływania. Na skurcze mięśni mogą się skarżyć zwłaszcza sportowcy, którzy dużo trenują. Podczas wysiłku fizycznego tracą oni wraz z potem duże ilości elektrolitów tj. magnez, sód, potas czy wapń.
Skurcze – przyczyny:
Przyczyną skurczy są zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej, odwodnienie, niewłaściwa dieta uboga w składniki mineralne tj. magnez, sód, potas, czy wapń, intensywne treningi, choroby układu nerwowego czy choroby krążenia.
Skurcze – dieta:
Aby przeciwdziałać skurczom trzeba w pierwszej kolejności zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu oraz dostarczenie mu zbilansowanej diety bogatej w składniki mineralne. Aby uzupełnić magnez należy jeść produkty takie jak kasza gryczana, kakao, pestki dyni, szpinak, quinoa, koperek, natka pietruszki, orzechy nerkowca migdały.
Skurcze – polecane produkty:
Czasami jednak sama dieta nie wystarcza, dlatego warto sięgnąć po sprawdzone suplementy z magnezem. Magnez Firmy Formeds ma czysty skład wolny od syntetycznych dodatków. Możemy go rozpuszczać w wodzie tj. F-MAG B6 czyli magnez z witaminą B6 oraz F-MAG Cardio magnez z witaminą B6 i potasem albo przyjmować w formie wygodnych kapsułek tj. Formeds Bicaps Mag B6. Sprawdzonym suplementem magnezu jest również Singularis Cytrynian magnezu+Witamina B6 w formie tabletek czy Yango Magnezivit, który dostarcza aż 250mg magnezu (w dwóch kapsułkach) dzięki pięciu łatwo przyswajalnym formom.
Aby zadbać o prawidłowe funkcjonowanie mięśni niezwykle ważna jest również suplementacja witaminą D. Niedobór witaminy D może powodować dokuczliwe bóle mięśni. Deficyt sprawia, że zmniejsza się masa mięśniowa, a mięśnie nie regenerują się w odpowiednim tempie. Witamina D3K2 Dr. Jacob’sa w kroplach ułatwia dozowanie odpowiedniej ilości jednostek witaminy D dzięki kroplomierzowi. Witaminę D można przyjmować również w wygodnej formie kapsułek tj. Singularis Witamina D 5000, czy w formie liposomalnej w saszetkach VITA-D-LIP 4000 jednostek.
Co zrobić kiedy złapie nas skurcz?
Najskuteczniejszy sposób na zlikwidowanie skurczu to powolne i mozolne rozmasowywanie oraz rozciąganie mięśnia. Po wystąpieniu skurczu zapewnijmy ciału wygodną pozycję, np. usiądźmy lub połóżmy się na płaskiej powierzchni. Nogi najlepiej ułożyć wyżej od reszty ciała. Do masażu można użyć żelu Slaviton z łagodzącym ekstraktem z kasztanowca. Szybką ulgę obolałym mięśniom przyniesie również Vide krem z konopi + CBD oraz żel Himalaya Rumalaya z mieszanką olejków eterycznych.
Skurcze a „Totalna Biologia”
Mięśnie razem z kośćmi, stawami i wiązadłami wchodzą w skład układu ruchu. Symbolizują umiejętność zaznaczania swojego autorytetu oraz umiejętność stawiania oporu. Pozwalają zamanifestować siłę charakteru i wyrazić zdolność sprzeciwienia się.
Ich pracą sterują dwie części mózgu: kora mózgowa i nowa mezoderma.
Pierwsza grupa mięśni (kontrolowana przez korę mózgową) odpowiada za ruch - w tym również w znaczeniu wyrażania myśli.
Ruch pojawia się wtedy, gdy chcemy coś chwycić, dotknąć, odsunąć, gdzieś iść. A więc musimy poruszać ręką lub nogą.
Gdy przeżywamy konflikt biologiczny o treści „nie mogę odepchnąć ataku na siebie”, „nie mogę wyjść z tej sytuacji” – mózg uruchomi odpowiedni program, którego sensem jest blokada mięśni. Zatem wyłączenie funkcji określonej grupy mięśni (blokada unerwienia) ma uchronić przed skutkiem ewentualnego ataku (sytuacji), którego nie jesteśmy w stanie uniknąć. Podczas, gdy nasze ciało udaje „martwe” potencjalny drapieżnik zostawia nas w spokoju. Choroby charakterystyczne dla tej grupy konfliktów to stwardnienie rozsiane i paraliż
Druga grupa mięśni kontrolowana jest przez nową mezodermę, a głównym konfliktem biologicznym jest utrata własnej wartości.
Dotyczy to odczuć bezsilności, impotencji, braku właściwego podejścia do samego siebie, wyrzutów sumienia, żalu z powodu ruchu, który miał miejsce a także obniżenia wartości związanego z własnymi staraniami.
W fazie aktywnej dochodzi do ubytku tkanki mięśniowej i chwilowy zanik mięśnia, zaś w fazie naprawczej dochodzi do wzmocnienia funkcji mięśnia. Drugiej fazie towarzyszy objaw bólu i obrzęku. W ten sposób wzmocniony mięsień jest przygotowany do uporania się z trudną sytuacją, która wcześniej przerosła nasze możliwości.