Siniak powstaje w wyniku podskórnego wylewu krwi. Z uszkodzonych naczyń krwionośnych wypływa krew, co prowadzi do pojawienia się sinoczerwonej zmiany na skórze.
Przyczyny powstawania siniaków:
- urazy tj. stłuczenia, uderzenia
- wiek Z wiekiem skóra staje się coraz cieńsza i traci swoją warstwę ochronną, również produkcja kolagenu się zmniejsza i naczynia krwionośne stają się bardziej kruche i wtedy łatwiej o siniaki
- zaburzenia krwi takie jak hemofilia i białaczka mogą powodować zwiększoną skłonność do siniaków. Wtedy jest właśnie zmniejszona krzepliwość krwi.
- choroby wątroby i nerek
- ciężki wysiłek fizyczny, przy treningach siłowych może nastąpić popękanie naczyń krwionośnych
- skłonności genetyczne np. kruchość naczyń krwionośnych
- anemia, która może być spowodowana przez niedobór żelaza, witaminy B12 i kwasu foliowego
- niedobór witamin i minerałów tj. C, K i rutyny
- zażywanie niektórych leków jak aspiryna, ibuprofen, kortykosteroidy, leki przeciwzakrzepowe
- nadużywanie alkoholu
- miesiączka
Jak sprawić żeby siniaki szybko zniknęły?
Aby siniak szybciej zniknął, należy miejsce urazu niezwłocznie schłodzić. Zimny kompres (np. pokruszony lód owinięty w bawełnianą ścierkę) obkurcza naczynia krwionośne. Dzięki temu skraca się czas krwawienia, a obrzęk ulega zmniejszeniu.
Jeżeli mamy skłonność do siniaków, możemy wzmocnić nasze naczynia krwionośne zażywając regularnie witaminę C. Witamina C bierze udział w produkcji kolagenu w organizmie dlatego jest niezbędna do prawidłowego działania naczyń krwionośnych. Sprawdzi się tutaj Ascolip witamina C liposomalna, która dzięki otoczce lipidowej bardzo dobrze się wchłania. Polecamy również Osavi witaminę C z Rutyną. Rutyna działa przeciwzapalnie i zwiększa elastyczność naczyń krwionośnych.
Preparatem wzmacniającym nasze naczynia krwionośne jest Venoprotector, który zawiera unikalną kompozycję witamin (C i E), ekstraktów roślinnych, bioflawonoidów i koenzymu Q.
Zewnętrznie warto smarować siniaki żelem Slaviton, który zawiera cenne ekstrakty z kasztanowca końskiego, chmielu, liści oczaru wirginijskiego, tymianku i rozmarynu. Żel przyspieszy wchłonięcie się siniaków. Siniaki można smarować również maścią nagietkową, która łagodzi i przynosi regenerację.
Warto również włączyć do codziennej suplementacji kolagen, który jest budulcem naszych naczyń krwionośnych, a jego produkcja wraz z wiekiem spada. Polecamy Formeds Kolagen max w proszku oraz Energy Qi kolagen z ajurwedyjskim kompleksem z ziół i witaminą c.
Jeżeli przyczyną częstych siniaków jest anemia, warto zadbać o odpowiednią ilość żelaza, witaminy B12 i kwasu foliowego w diecie oraz włączyć ich suplementację np. Calivita Żelazo Iron Plus, Floradix żelazo, Bellmeda Methylfolat kwas foliowy oraz Yango B12. Siniaki na ciele mogą się również pojawiać w przypadku niedoboru witaminy K, która jest niezbędna do syntezy niektórych czynników krzepnięcia. Warto włączyć również do swojej suplementacji krzem np. Invex Remedies Krzem z borem i jodem, który przyczynia się wraz z witaminą c do tworzenia kolagenu w organizmie, a więc wzmacnia naczynia krwionośne i skórę, zmniejszając podatność na siniaki.
Jeśli siniaki pojawiają się samoistnie, bez wyraźnego urazu może to być objawem problemów ze zdrowiem. W takim przypadku należy wykonać badania krwi i skonsultować się z lekarzem.