Wymagane

Pliki Wymagane do prawidłowego działania sklepu.

Preferencje

Pliki przechowujące informacje na temat użytkownika w celu personalizacji zawartości.

Statystyki

Pliki wykorzystywane do celów statystycznych.

Marketingowe

Pliki wykorzystywane do celów marketingowych.

Kup do 12:00 - a przesyłka będzie jutro u Ciebie

Dostawa od 14 zł

tel. +48 533 679 793

Zamknij
(0)
Nie masz żadnych produktów w koszyku.
Wyszukiwanie
Filters

Przyprawy lecznicze

Przyprawy lecznicze
Przyprawy lecznicze
 
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z dobrodziejstwa niektórych przypraw.
W tym artykule zajmiemy się właściwościami leczniczymi niektórych przypraw oraz ich wpływem prozdrowotnym na nasz organizm.
 
 
Kurkuma stosowana w Indiach od setek lat jako uzdrawiająca substancja. Wykorzystywana jest przez najstarszy leczniczy system świata – medycynę ajurwedyjską. Kurkuma jest jedną z najlepiej poznanych i przebadanych przypraw. Swoje właściwości zawdzięcza obecności kurkuminy, która ma działanie antybakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. Kurkumę stosuje się na dolegliwości takie, jak:
trądzik, stany zapalne i uszkodzenia skóry – przyspiesza gojenie się ran,
wzdęcia, kamica żółciowa, zaburzenia trawienne, zapalenie żołądka, przewlekła biegunka,
reumatoidalne zapalenie stawów,
katar, przeziębienie,
ospa wietrzna,
świerzb,
zapalenie spojówek,
czerwonka,
 
Ponadto kurkuma posiada silne działanie antyoksydacyjne, chroni wątrobę, wspomaga naturalne mechanizmy odtruwające i działa przeciwnowotworowo.
 
Kurkumę otrzymuje się ze sproszkowanego korzenia i podziemnej łodygi ostryżu (zwanego szafranem indyjskim). Kurkuma barwi potrawy na piękny złoty kolor, w smaku przypomina imbir i nadaje potrawom aromat pieprzu i piżma. Ponadto opóźnia psucie się żywności.
 
PRZEPIS NA ...
 
Tofu z kurkumą

1 opakowanie tofu,

1 łyżka oliwy z oliwek,

½ szklanki pokrojonej w kostkę cebuli,

¾ szklanki posiekanej czerwonej papryki,

½ szklanki posiekanej zielonej papryki,

¼ łyżeczki kolendry,

½ łyżeczki kminku,

¼ łyżeczki czosnku w proszku,

½ łyżeczki soli,

¼ łyżeczki kurkumy.

Tofu odsączyć z nadmiaru wilgoci (najlepiej delikatnie owijając ręcznikiem). Umieścić w misce i rozgnieść widelcem na purée. Na patelni rozgrzać oliwę i dodać wszystkie przyprawy – przez chwilę smażyć. Następnie dodać tofu. Po minucie wymieszać z purée z tofu i dwiema łyżkami wody i gotować jeszcze przez 1–2 minuty, od czasu do czasu mieszając. Pasta świetnie smakuje z domowym pieczywem i szczypiorkiem.
 
 
Znalezione obrazy dla zapytania tofu z kurkuma
 
 
 
Imbir swoje właściwości lecznicze zawdzięcza zawartości minerałów, takich jak potas, fosfor, magnez i wapń. Ponadto jego kłącze jest bogate w cukry, kwasy tłuszczowe, żywicę i skrobię. Substancje te powodują, że imbir ma szerokie właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe oraz ma zastosowanie w leczeniu dolegliwości takich jak: niestrawność, wzdęcia, kolka jelitowa, zapalenie stawów, reumatyzm, bóle mięśni. Sprawdza się również jako środek na ból gardła, bóle zębów, zapalenie dziąseł i katar. Imbir łagodzi też mdłości i wykazuje działanie przeciwwymiotne. Właściwości silnie rozgrzewające i pobudzające krew sprawiają, że imbir jest stosowany jako środek do produkcji preparatów wyszczuplająco-modelujących, wspomagających zwalczanie cellulitu. Imbir to roślina o bulwiastych kłączach. Spożywany jest na surowo oraz w postaci sproszkowanej.
 
 
PRZEPIS NA ...
 

 Kotajl z imbirem

 

Składniki (na 1 porcję):

 

1/2 banana

1 pomarańcza

1/2 szklanki mleka (może być roślinne)

ok. 1 cm startego świeżego imbiru

spora szczypta cynamonu

Sposób przygotowania:
  1. Z pomarańczy wyciśnij sok, banana pokrój na grube plastry.
  2. Wszystkie składniki zmiksuj ze sobą

 

 Znalezione obrazy dla zapytania koktajl z imbirem pomaranczowy
 
 
 
Chili
 
Chili jest jedną z najpopularniejszych przypraw stosowanych na całym świecie. Zawiera witaminy: A, B1, B2, B3, B12, C oraz pierwiastki: potas, fosfor, żelaza i wapnia, Mimo, że zawarta w chili kapsaicyna jest trucizną, jej zawartość w papryczce jest tak niewielka, że nie wpływa toksycznie na organizm ludzki. Jedyne jej negatywne działanie można odczuć po spożyciu większej jej ilości, daje uczucie pieczenia i mrowienia. Jednak ten ostry smak powoduje wyzwalanie endorfin, przez co jedzenie pikantnych potraw jest przyjemne. Ponadto chili działa oczyszczająco na organizm, obniża zawartość złego cholesterolu we krwi i jest wykorzystywane do produkcji maści przeciwbólowych, szczególnie na schorzenia takie jak reumatyzm czy bóle mięśniowe. Kapsaicyna pomaga w odchudzaniu. Hamuje apetyt, ma właściwości rozgrzewające i pobudza przemianę materii przez co jej spożywanie zwiększa przyswajalność składników odżywczych z pożywienia. Kapsaicyna spowalnia namnażanie bakterii przez co wykazuje działanie podobne do antybiotyku, wykazuje też właściwości przeciwrakowe i przeciwzakrzepowe.
 
Kurkuma, imbir, chili - każda z tych przypraw nadaje potrawom orientalny smak i aromat, ponadto wszystkie są uznawane za afrodyzjaki. Przy tak szerokim spektrum działania nie może ich zabraknąć w żadnej kuchni.
 
Rozmaryn ma właściwości przeciwzapalne, przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne – szczególnie wobec bakterii powodujących próchnicę, przeciwwirusowe, przeciwutleniające, poprawia trawienie, działa przeciwcukrzycowo, hepatoochronnie, przeciwnowotworowo, moczopędnie i przeciwwrzodowo, chroni przed szkodliwym działaniem promieniowania UV i innego promieniowania jonizującego.
 
Rozmaryn dobrze komponuje się z daniami z ziemniakami, kalafiorem i fasolą. Wpływa korzystnie na smak pieczywa, duszonej i pieczonej wieprzowiny i jagnięciny, potraw z ryb oraz kaczki. Dodawany jest także do deserów przełamując ich słodki smak.
 
 
Tymianek poprawia sprawność układu moczowego, działa moczopędnie, wiatropędnie, rozkurczowo, ma właściwości bakteriobójcze i przeciwrobacze, zwiększa apetyt i przyśpiesza metabolizm, podwyższa ciśnienie tętnicze, łagodzi stany zapalne pochwy oraz redukuje kaszel rozrzedzając śluz w płucach i oskrzelach. Polecany jest także osobom ciepiącym na bóle reumatyczne. Kobiety w ciąży powinny go unikać, gdyż może przyczynić się do przedwczesnego porodu.
 
 
PRZEPIS NA …
 
Sałatkę z bobu
 
 
Składniki (dla 4 osób):

500 g bobu

2 – 3  ząbki czosnku,

1 mała cebula cukrowa lub czerwona

150 – 200 g pomidorów koktajlowych

2 łyżki oleju lnianego

sok z ½ cytryny

łyżeczka miodu

1 czubata łyżka świeżych listków tymianku

oregano, majeranek, rozmaryn

sól do smaku

Bób opłukać. Zagotować wodę, osolić, dodać odrobinę cukru i wrzuć bób. Gotować około 8 minut jeśli bób ma być jędrny i chrupiący lub nieco dłużej jeśli lubisz bardziej miękki i mazisty. Bób odcedzić, przestudzić i obrać z łupin.
Do ostudzonego bobu dodać pomidorki koktajlowe pokrojone w ćwiartki, cebulę pokrojoną w cienkie półplasterki. Do małego słoiczka wlej olej lniany, sok z cytryny, miód, dodaj sól, przeciśnięte ząbki czosnku i listki tymianku -  zakręć słoik i wszystko dokładnie wymieszać aż powstanie gładki sos. Sałatkę polać sosem i wymieszać.
 
 
 
Znalezione obrazy dla zapytania sałatka z bobu z rozmarynem
 
 
 
Majeranek działa przeciwzapalnie i rozgrzewająco, pomaga udrożnić nos podczas kataru, łagodzi kaszel, ma właściwości przeciwutleniające, pomaga w problemach trawiennych, pobudza wydzielanie żółci i soków żołądkowych, działa wiatropędnie, łagodzi bóle brzucha i wzdęcia, ogranicza nadmierną fermentację w przewodzie pokarmowym, zmniejsza nasilenie biegunek i powstrzymuje mdłości.
 
 
 
 
Oregano wspomaga pracę układu trawiennego, pobudza wydzielanie soków żołądkowych i żółci, łagodzi zaparcia i wzdęcia, działa przeciwbiegunkowo, wiatropędnie i moczopędnie, ma właściwości przeciwgrzybicze i bakteriobójcze,  pomaga w nieżytach górnych dróg oddechowych, działa rozkurczowo i wykrztuśnie, ma właściwości antyoksydacyjne.
 
Podobny obraz
 
Przyprawy a doraźne dolegliwości
 
 
Łyżeczka kminku zamiast kropli żołądkowych, cynamon przy bólu stawów, żucie goździków gdy boli gardło i ząb!
 
Gdy coś nam dolega , chcemy się tego pozbyć jak najszybciej . Większość z nas nawet przy niewielkim bólu brzucha albo gardła natychmiast biegnie do apteki , by kupić stosowne lekarstwo. A wystarczy zajrzeć do kuchni nie trzeba od razu biec do apteki.
n przykład cynamon obniży nam poziom cukru. Ma także właściwości przeciwzapalne. Pół łyżeczki tej przyprawy zmieszanej z łyżką miodu to lek na bóle stawów. Kopiasta łyżeczka cynamonu dodawana co dzień do płatków owsianych koniecznie bez cukru może obniżyć poziom cukru we krwi. Jednak osoby, które już zażywają leki na obniżenie poziomu cukru  we krwi powinny te domowe metody skonsultować z lekarzem. Bowiem gwałtowne obniżenie poziomu glukozy we krwi może być bardzo niebezpieczne szczególnie dl chorych na cukrzyce. A przyprawy lecznicze w wypadku cukrzycy nie poradzą sobie same bez farmakologicznego wsparcia.
 
A gdy nas boli brzuch i cierpimy na niestrawność?
Najlepszy jest kminek, te aromatyczne ziarenka mają właściwości rozkurczowe i grzybobójcze . Poleca się je przy niestrawności i zaparciach, a pomocniczo w chorobach przewodów żółciowych. Kminek można np. przyjmować w postaci naparu mielimy łyżeczkę kminku zalewamy wrzątkiem zaparzymy przez 15 minut i popijamy trzy razy dziennie. Bądź mielony pół łyżeczki połykamy i popijamy  wodą. Dolegliwości żołądkowe powinny ustąpić.
przyprawy lecznicze.
Goździki pomogą na kaszel i ból gardła. Ta przyprawa ma silne działanie antybakteryjne i przeciwwirusowe. Żucie goździków przy bólu gardła nie tylko łagodzi dolegliwości , ale także zmniejsza ryzyko zachorowania na grypę lub anginę. Przy kaszlu warto zrobić sobie syrop miodowo-goździkowy. 10 goździków wkładamy do słoiczka z kilkoma łyżkami miodu i odstawiamy na noc od rana możemy pić po jednej łyżeczce kilka razy dziennie. Ten domowy syrop pomoże rozrzedzić wydzielinę zalegającą w drogach oddechowych i ułatwi odkrztuszanie.
 
 
Katarzyna Góral
 
Pozostaw komentarz