Agar-agar uzyskuje się z wodorostów. Jest to naturalna substancja roślinna zastępująca żelatynę. Jest od niej dużo zdrowsza i wydajniejsza, zawiera 80% błonnika. Nie ma koloru, smaku ani zapachu, nie psuje więc cech przygotowywanych potraw
Bazylią przyprawiamy sosy do spaghetti, ryby, potrawy duszone, potrawy z grzybów, zupy, sałatki, kurczaki, potrawy z jaj i ryżu. Można ją łączyć z innymi ziołami.
Cynamonem można przyprawiać wszystkie potrawy słodzone, np. budynie, napoje mleczne, ciastka, czekoladę. Niewielka ilość cynamonu dodaje się do gulaszu, baraniny, wołowiny, gotowanej ryby, szynki. Przyprawiamy nim także poncze i różne napoje np. colę.
Cynamonem można przyprawiać wszystkie potrawy słodzone, np. budynie, napoje mleczne, ciastka, czekoladę. Niewielka ilość cynamonu dodaje się do gulaszu, baraniny, wołowiny, gotowanej ryby, szynki. Przyprawiamy nim także poncze i różne napoje np. colę.
Aromatyczna przyprawa służy głownie jako dodatek do pieczywa, do przetworów warzywnych, do aromatyzowania wina. Dodawana do jest konserwowania ogórków w celu zachowania ich jędrności.
Aromatyczne liście czosnku niedźwiedziego stanowią doskonałą przyprawę. Nadają wyrazu wielu potrawom. Jak podaje literatura zielarska czosnek niedźwiedzi pobudza apetyt, ma silne działanie bakteriobójcze, korzystnie działa na serce, zapobiega nowotworom złośliwym, miażdżycy, pobudza wydzielanie soku żołądkowego i żółci.
Goździki to aromatyczna przyprawa używana do przyprawiania mięs, dziczyzny, ryb i marynat. Stosowane są też do wyrobów cukierniczych, dżemów, konfitur a także grzanego wina.
Stosuje się jako przyprawę do zup pieczonego mięsa wieprzowego, dziczyzny, baraniny. Dodaje delikatnego smaku potrawom z ryżu, jajek, słodkim deserom, kompotom, różnym słodyczom. Imbir dodaje się do ogórków marynowanych i dyni marynowanej.
Jałowiec ma wiele cennych właściwości. Owoce jałowca zawierają m.in. olejek eteryczny, flawonoidy, garbniki, kwasy organiczne, związki cukrowe (m.in. glukozy i fruktozy) oraz sole mineralne.
Jest składnikiem różnych mieszanek przyprawowych. Wchodzi w skład curry. Nadaje charakterystyczny smak rosołom i potrawom z drobiu. Można dodawać ją do musztardy, sosów.
Majeranek dodaje się głownie do kiełbas, tłustych mięs, pieczeni wieprzowej, baraniej, jagnięcej. Nadaje się wspaniale do przyprawiania zup jarzynowych, pomidorowych, ryb, pasztetów i omletów.
Jak opisuje literatura zielarska ziele tymianku może pomóc w trawieniu tłustych potraw. Jest przydatnym dodatkiem do wieprzowiny, baraniny, kaczki lub gęsi. Stosuje się go również do produkcji likierów i syropów.
Kozieradka ma mocno klonowy smak. Charakteryzuje się silnym, korzennym, gorzko-słodkim zapachem. Mielona wchodzi w skład wielu mieszanek przyprawowych. Stosowana jest do potraw duszonych, gulaszów, ryb, sosów oraz do posypywania potraw smażonych. Dodaje smaku zielonej fasoli, kalafiorowi i sosom do sałaty.
Kurkuma jest składnikiem przyprawy curry i innych mieszanek szczególnie indyjskich. Jej kolor wykorzystuje się do barwienia potraw, na przykład ryżu, grillowanego kurczaka, sosów, zup, potrawek makaronowych, a nawet deserów i koktajli. Dodanie kurkumy do tych potraw, wzbogaca ich wygląd, aromat, a także smak.
Przyprawa ta idealna jest do typowych polskich potraw mięsnych. Dodaj ją do swojej pieczeni, gulaszu czy kotletów, a poczujesz jak intensywność smaków wzbogaca Twoje dania!
Suszone pomidory z czosnkiem i bazylia to prawdziwa uczta dla smakoszy. Zastosowanie tej aromatycznej mieszanki doda wyjątkowego charakteru i głębi smaku Twoim potrawom.