Kobieta, która pragnie urodzić dziecko powinna właściwie przygotować się do ciąży. Tylko zdrowy i silny organizm matki może wydać na świat zdrowe i silne dziecko. Ważne jest, by zadbać o właściwą dietę i suplementację, ruch na świeżym powietrzu oraz właściwy odpoczynek. Przygotowania należy rozpocząć na rok, pół roku przed pożądanym terminem poczęcia.
Dieta
Niezwykle ważna w przygotowaniach do ciąży jest odpowiednia dieta. Nieodpowiednie odżywianie może zakłócić funkcjonowanie układu rozrodczego zarówno kobiet jak i mężczyzn. Badania pokazują, że deficyt kwasów tłuszczowych i cynku może prowadzić do bezpłodności. Do dobrych źródeł kwasów omega-3 zalicza się ryby oraz rośliny: olej lniany, siemię lniane, orzechy włoskie oraz olej wytłaczany z orzechów włoskich. Najlepsze źródło kwasów DHA oraz EPA stanowią algi oraz ryby, które odżywiają się algami, np.: łosoś, makrela, sardynki oraz śledzie. Natomiast cynk znajdziemy w takich produktach jak: podroby, mięso i ryby, nabiał, fasola biała, groch, gorzka czekolada, kakao gorzkie, pestki dyni, migdały, pestki słonecznika, jajka, czosnek, cebula. W diecie przyszłej mamy nie może zabraknąć białka np. ze strączków ( ciecierzyca, soczewica, fasola), warzyw, owoców, zbóż, orzechów i ziaren. Należy ograniczyć produkty prozapalne tj. biała mąka, cukier, tłuszcze trans. Warto wprowadzić do diety produkty fermentowane tj. kapusta kiszona, ogórki kiszone, zakwas buraczany czy probiotyki tj. Esencja probiotyczna. Należy również wykluczyć z diety kofeinę i ograniczyć czarną herbatę, które wypłukują z organizmu witaminy bardzo potrzebne w okresie przygotowawczym do ciąży.
Suplementacja
U kobiet planujących ciążę należy wdrożyć suplementację kwasem foliowym, gdyż jego brak może powodować wady cewy nerwowej u płodu. Dlatego zaleca się wszystkim kobietom w wieku rozrodczym zażywanie 0,4 mg kwasu foliowego dziennie, aby uchronić potomstwo przed tą poważną wadą. Polecamy szczególnie Bellmeda Methylfolat Kwas foliowy oraz Singularis Folian. Oprócz kwasu foliowego witaminy przed ciążą powinny zawierać również składniki rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, tj. jod, witaminę D, kwasy omega - 3 i magnez. Wybierając produkt należy zwrócić uwagę również na ilości tych składników. Polecamy tu produkty tj. Jodavit, Singularis D5000 w kapsułkach lub Dr Jacob’s D3 2000 w kroplach, Olej Zinzino bogaty w kwasy Omega 369, Singularis Tran z sardeli Peruwiańskich czy Now Omega 369. Jeśli kobieta ma stwierdzony niedobór żelaza, warto wdrożyć jego suplementację. Polecamy żelazo firmy Formeds Ferr C w proszku, Ascolip żelazo liposomalne lub Calivita Iron Plus. Dobry magnez to np. Formeds Mag B6 magnez w proszku lub Formeds Bicaps Mag B6 w kapsułkach.
Badania przed ciążą
Przed planowaną ciążą należy wykonać badania, aby sprawdzić swój stan zdrowia. Przede wszystkim zaleca się USG narządów rodnych oraz wykonanie cytologii. Lekarz powinien pobrać wymaz z szyjki macicy i zlecić oznaczenie. Wszelkie nieprawidłowości oraz infekcje powinny być wyleczone przed zajściem w ciążę. Warto wykonać także morfologię krwi (w celu wyeliminowania niektórych chorób, w tym niedokrwistości), badanie poziomu glukozy oraz ogólne badanie moczu. Lekarz rodzinny może sprawdzić także pomiar ciśnienia krwi przyszłej mamy. Należy również zrobić badanie tarczycy. Co 5 osoba w Polsce ma problemy z tarczycą, a większość to kobiety. Niedoczynność tarczycy źle wpływa na rozwój płodu i przyczynia się do poronień i innych powikłań ciąży. Na etapie planowania dziecka warto zadbać o to, by poziom hormonu TSH nie był wyższy niż 2,5 mU/l. Warto również udać się do dentysty, by wyleczyć wszelki ubytki, gdyż w ciąży nie wolno robić RTG.
Styl życia kobiety planującej ciążę
Przygotowując się do ciąży należy pamiętać o aktywności fizycznej. Przy siedzącej pracy warto zadbać o co najmniej 10.000 kroków dziennie. Należy zadbać też o regularny sen co najmniej 8 godzin dziennie i odpoczynek. Ważne jest, by odstawić używki tj. alkohol, papierosy, czy narkotyki. Szczególnie palenie, również to bierne ma negatywny wpływ na płodność. Samo wdychanie dymu tytoniowego przez kobietę ciężarną zwiększa ryzyko problemów zdrowotnych u dziecka, już nie wspominając o czynnym paleniu. Ciąża i starania o nią mogą być stresujące, dlatego warto stosować metody radzenia sobie ze stresem. Może to być joga, medytacja, świadomy oddech, spacer w lesie, muzyka lub coś innego. Dla zdrowia matki i dziecka bardzo ważne jest odpowiednie nastawienie psychiczne przyszłych rodziców. Jeśli kobieta chce wydać na świat zdrowe potomstwo, powinna zadbać o swoje zdrowie holistycznie, dbając o takie aspekty jak: odżywcza dieta, właściwa suplementacja, zdrowa psychika, ruch na świeżym powietrzu oraz regenerujący sen.