Pierwsze objawy przeziębienia możemy próbować złagodzić stosując naturalne, domowe sposoby na przeziębienie.
Tym, co na pewno jest wskazane jest odpoczynek i pozostanie w łóżku. Jeśli więc tylko mamy taką możliwość – warto z niej skorzystać.
Czosnek, cebula, miód, syrop lub napar z lipy, sok z malin, imbir, cytryna, sok z aronii, miód manuka, siemię lniane są jak najbardziej dopuszczalne do stosowania na przeziębienie w ciąży i mogą pomóc w złagodzeniu kaszlu, bólu gardła, czy zbiciu gorączki. Gorzej, gdy mamy cukrzycę ciążową i zarówno miód, jak i wszystkie soki, czy nawet domowy syrop z cebuli odpadają. Wówczas pozostaje nam tylko czosnek i napary na bazie imbiru i cytryny.
Katar możemy próbować łagodzić inhalacjami, olejkami eterycznymi (najlepszym olejkiem będzie Air z firmy Doterra) wodą morską w sprayu lub solą fizjologiczną. Bezpieczna do stosowania na katar w ciąży jest również maść majerankowa.
Pomocna może okazać się też nasza dieta, zwłaszcza, jeśli zadbamy o to, aby była bogata w witaminę C, kwasy omega-3, witaminę D, cynk, żelazo i beta-karoten. Czosnek, cebula, imbir, świeże i krótko gotowane warzywa, kiszonki (szczególnie kapusta i ogórki kiszone), olej lniany, orzechy, pestki słonecznika i dyni, natka pietruszki – tych produktów nie powinno brakować na talerzu przeziębionej kobiety w ciąży. Warto pić też duże ilości ciepłej wody, szczególnie, gdy towarzyszy nam kaszel i/lub ból gardła.
Oczywiście, tak jak przy każdym przeziębieniu, warto zadbać o odpowiednią temperaturę w mieszkaniu i częste wietrzenie pokoju, w którym próbujemy dojść do zdrowia.
Przeziębienie w ciąży – czego unikać?
czego przeziębiona kobieta w ciąży powinna unikać? Jest to oczywiście leczenie się na własną ręką lub z pomocą internetu, bagatelizowanie objawów przeziębienia i stosowanie leków, których w ciąży z różnych powodów należy unikać. Do takich leków lub wyrobów medycznych należą np. syropy na kaszel zawierające kodeinę, krople do nosa oraz tabletki na gardło z propolisem, tymiankiem i podbiałem. Niewskazane są również leki przeciwgorączkowe na bazie ibuprofenu.
Tym, czego powinna unikać kobieta w ciąży są też gorące kąpiele, duża ilość cukru w diecie oraz produktów nabiałowych, które będą wychładzać organizm. Nie możemy też liczyć na to, że nasz organizm sam zwalczy infekcję i nie udzielić mój żadnego wsparcia w postaci naturalnych sposobów na przeziębienie, odpoczynku i zwolnienia tempa na kilka dni.
Pamiętajcie, że każda infekcja i stan zapalny w organizmie, mogą prowadzić do przedwczesnego porodu lub innych powikłań ciążowych. Dlatego, jeśli tylko czujecie, że Wasz organizm domaga się odpoczynku, że coś Was “bierze” i “łamie”, jesteście osłabione – zadbajcie o siebie i nie pozwólcie, by zwykłe przeziębienie przerodziło się w coś poważniejszego. I nie miejcie obaw przed szukaniem pomocy u lekarza rodzinnego lub prowadzącego Waszą ciążę – nawet jeśli to tylko “zwykły katar”.