Siwienie włosów jest nieodzownym procesem naszego życia. Jest uwarunkowane czynnikami genetycznymi i jest dość trudno opóźnić ten proces. Jest to jednak jak najbardziej możliwe. Przyczyną siwienia jest stopniowe zmniejszenie produkcji melaniny w melanocytach, do którego dochodzi wraz z upływem czasu. Niektóre osoby długo cieszą się swoim kolorem włosów, u innych pierwsze siwe włosy pojawiają się już w wieku nastoletnim, a ten proces szybko u nich postępuje.
Jakie są przyczyny siwienia włosów?
- Siwienie jest bardzo często uwarunkowane genetycznie. Jeśli rodzice zaczęli siwieć wcześnie to jest duża szansa, że ich dzieci osiwieją w tym samym wieku.
- przewlekły stres
- choroby
- dieta uboga w witaminy i minerały (witamina B5, B10, biotyna, żelazo, miedź)
- przetworzona żywność
- działanie czynników zewnętrznych tj.: promieniowanie ultrafioletowe, dym papierosowy, zanieczyszczenie środowiska
Jeśli włosy siwe pojawiają się przed 20 rokiem życia, mówi się o przedwczesnym siwieniu. Może być ono związane z genetyką, ale także ze zmianami autoimmunologicznymi, na przykład bielactwem, anemią złośliwą lub chorobami tarczycy.
Jak leczyć i zapobiegać przedwczesnemu siwieniu włosów?
Warto rzucić palenie. Udowodniono, że nałogowi palacze siwieją szybciej. Bardzo ważnym aspektem jest również odżywcza dieta bogata w witaminy i minerały. Spożywaj regularnie warzywa i owoce, żelazo z wątróbki, jajek, serów, ryb, owoców morza, orzechów i pestek, a także produkty bogate w witaminy z grupy B, które nie tylko wpływają na zachowanie naturalnego koloru włosów, ale też wzmacniają je i odżywiają. Jednym z najlepszych źródeł witaminy B5 są pełnoziarniste produkty zbożowe, otręby, nasiona roślin strączkowych, jaja, drożdże, chude mięso, wątroba i ryby. Mniejsze ilości witaminy B5 znajdują się w mleku i przetworach mlecznych, owocach czy warzywach.
Witaminę B10 znajdziesz w takich produktach jak: wołowina, wieprzowina, cielęcina, podroby, jajka, jogurty czy drożdże. Ważna jest również miedź, która odgrywa istotną rolę w procesach melanogenezy. Należy jednak postępować ostrożne, ponieważ można szybko ją przedawkować. Miedź znajduje się m.in. w orzechach nerkowca, migdałach, bananach, nasionach słonecznika, brokułach. Biotynę znajdziemy w takich produktach jak: wołowina, jajka, orzechy włoskie, migdały, szpinak, czy marchew. Warto przyjmować kwas foliowy występujący w ciecierzycy, białej fasoli i awokado oraz siarkę, której bogate źródła to cebula, czosnek czy rzodkiew. Należy również ograniczyć ilość używek tj. : kawa , herbata, czy alkohol oraz zmniejszyć ilość dań ostrych, smażonych i dużej ilości mięsa oraz unikać żywności przetworzonej. Warto sięgnąć po zioła, które spowolnią proces siwienia tj.: Agrest indyjski (amla). Dobrze jest stosować np.: Orientana Ajurwedyjski olejek do włosów z Amlą lub tonik do włosów z Amlą. Kilka kropel olejku wmasuj w skórę głowy oraz włosy i pozostaw na kilka godzin lub na całą noc. Potem umyj włosy. Nakładanie oleju na głowę i masaż skóry głowy pobudza mikrokrążenie, działa relaksująco oraz poprawia samopoczucie. Stymuluje porost włosów i zatrzymuje ich wypadanie oraz hamuje przedwczesne siwienie.
Można spowolnić proces siwienia włosów suplementując witaminy z grupy B tj Formeds B Complex, Singularis B-Complex. Aby wzmocnić nasze włosy warto sięgnąć po takie suplementy jak Biovitalium Dermovital czy Energy Skeletin, które dzięki witaminom i minerałom znacznie poprawią kondycję włosów. Ważna jest również regularna aktywność fizyczna, która sprawia, ze organizm się odmładza i lepiej funkcjonuje. Należy chronić włosy przed promieniowaniem UV nosząc chustkę, czapkę lub kapelusz w upalne dni.
Nie da się całkowicie zapobiec siwieniu włosów, można jednak spowolnić ten proces. Bardzo ważne jest aby zadbać o zdrowy sen, dietę bogatą w witaminy i minerały, unikanie stresu i używek oraz odpowiednią suplementację i pielęgnację włosów.