Statystyki wskazują, że nowotwory złośliwe stają się plagą naszych czasów. Jest tak prawdopodobnie dlatego, że wszystkie czynniki ryzyka wzrastają w cywilizowanym świecie: zanieczyszczenie pożywienia i powietrza, złe nawyki żywieniowe, brak ruchu, coraz więcej stresu.
Jeśli chcesz zachować zdrowie i zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwory, wprowadź do swojego codziennego zwyczaju zachowania sprzyjające zdrowiu. Nie tylko zmniejszą one ryzyko zachorowania ale też ogólnie podniosą jakość Twojego życia, zwiększą poziom energii i poprawią Twój nastrój i zadowolenie.
Czynniki wpływające na zdrowie można umownie podzielić na cztery podstawowe kategorie:
dieta
ruch
środowisko wewnętrzne
środowisko zewnętrzne
Jeśli chcesz być w dobrej kondycji i zdrowiu nie lekceważ wpływu żadnego z nich.
Dieta
Od-żywiaj się po-żywieniem. Słowa oznaczające jedzenie nie bez przyczyny zawierają w sobie słowo „żyw” - czyli żyjący, pełen energii. Jemy po to, żeby dodać sobie energii. Zasada jest prosta: aby być żywym teraz I w przyszłości, jedz to co żywe.
Najbardziej żywe pokarmy to te, które zawierają najwięcej wody: surowe owoce i warzywa. Dieta Gersona pomocna w leczeniu nowotworów opiera się na piciu świeżo wyciśniętych soków. Kolejne zalecane produkty to pełne ziarna zbóż, fasoli, orzechy, ziołowe przyprawy. Proste, gotowane z nich posiłki sprzyjają zdrowiu. Unikaj mleka, cukru, glutenu, wysoko przetworzonej, puszkowanej „żywności”. Rozwinięcie tego tematu już wkrótce znajdziesz w artykule: Czy mleko, cukier i gluten to żywność? Żeby zachować zdrowie nie musisz całkowicie rezygnować ze swoich kulinarnych upodobań nie mieszczących się w powyższych zasadach. Ważna jest tutaj proporcja. Jeśli 95% spożywanych przez Ciebie posiłków będzie zdrowych, to pozostałe 5% nie zrobi Ci krzywdy, nawet jeśli to będą lody, słodycze, mleko czy cokolwiek innego na co masz ochotę. Z czasem, jeśli zmienisz swoje odżywianie, możesz przestać odczuwać potrzebę na ulubione, przetworzone przekąski I używki.
Ruch
Na co dzień mając swobodną możliwość poruszania się, możesz nie zdawać sobie sprawy z tego, jak ważny jest regularny ruch. Jesteśmy zaprojektowani do tego by się poruszać, bez ruchu nie ma życia. Im więcej się ruszasz, tym więcej energii życiowej w sobie masz. Wiedzą o tym doskonale osoby które regularnie biegają, ćwiczą jogę, tańczą… Jeśli nie masz takiego doświadczenia, przetestuj sobie tę prostą informację, tam gdzie jesteś,: wstań i biegnij przed siebie 15 minut a potem sprawdź jak się czujesz? Czy żywiej płynie krew? Czy masz lepsze samopoczucie? Czy głębiej oddychasz? Czy Twoje czy I usta się śmieją bez żadnych innych powodów? Większość osób tak to odczuwa, jeśli tak nie jest to być może powinieneś poszukać formy ruchu lepiej odpowiadającej Twoim potrzebom. :)
Środowisko wewnętrzne
Twoje środowisko wewnetrzne to emocje, które przeżywasz: miłość, wdzięczność, radość, smutek, złość, frustracja. Te miłe, pozytywnie kształtują nasze zdrowie i urodę. Jeśli okażesz komuś szczerą miłość, wdzięczność lub przeżywasz radość z kimś – możesz zaobserwować jak ta osoba na Twoich oczach pięknieje, prostuje się, jej oczy się śmieją, ciało się relaksuje. Kiedy czujesz strach, smutek, gniew – ciało się spina, kurczy, zaczyna boleć i tracić wdzięk. Nie namawiamy do wypierania emocji, każdy czasem doświadcza bólu. Ważne jest, by dbać o siebie, świadomie stwarzać dla siebie sytuacje, w których otaczamy siebie i innych miłością, wdzięcznością i radością. Jeśli jest Ci smutno i źle, okaż samemu sobie empatyczne wsparcie. Nie potępiaj się. Zaspokajaj swoje potrzeby, sprawiaj sobie przyjemności, otocz siebie taką troską, jaką okazujesz kochanym osobom. Louise L. Hay w swoim bestsellerze „Możesz uzdrowić swoje życie” pisze o tym, jak emocje wpływają na zdrowie i podpowiada krok po kroku jak pokochać siebie. To ważna profilaktyka zdrowia.
Aby zadbać o siebie, pamiętaj o odpoczynku, zorganizuj sobie wakacje, powieś hamak w ogrodzie, zrób sobie aromatyczną kąpiel, spotkaj się z przyjacielem. Rób to, co lubisz, wprawiaj się w dobry nastrój, baw się. Endorfiny są ważne dla zachowania zdrowia.
Znane są przypadki remisji raka u osób, które realna groźba śmierci przywróciła do życia i zdrowia, bo zrozumiały, że nie mają chwili do stracenia, a życie nie ma innego celu, niż cieszyć się w pełni każdą jego chwilą. Zainspiruj się przykładem Anity Moorjani, autorki książki „Umrzeć by stać się sobą”.
Środowisko zewnętrzne
Na Twoje środowisko zewnętrzne składa się kilka podstawowych składników:
przestrzeń geograficzna w której przebywasz, czyli klimat i czystość środowiska,
Twój dom to, co tam robisz i jaką masz tam pozycję społeczną,
przestrzeń w której wykonujesz pracę oraz to, czym się tam zajmujesz,
otaczający Cię ludzie, bliższa i dalsza rodzina, znajomi, sąsiedzi, szef, koledzy z pracy i inne osoby które spotykasz i z którymi przebywasz często.
Przyjrzyj się:
- Czy w miejscu gdzie jesteś panuje harmonia, czystość, porządek, radość i miłość?
- Czy powietrze, którym oddychasz i woda którą pijesz są czyste?
- Czy otrzymujesz od rodziny miłość, czułość i wsparcie dla siebie takiego, jakim jesteś?
Zmiana w tym zakresie może być trudna, ale jest możliwa. Jeśli zdajesz sobie sprawę jakiego otoczenia potrzebujesz dla siebie, możesz o to prosić, możesz zdecydować o przeprowadzce czy zmianie pracy. Warto z delikatnością dla siebie i otoczenia zmieniać swój świat na bardziej harmonijny.
W przeprowadzaniu zmian zacznij od zapewnienia sobie poczucia bezpieczeństwa. Nie wywieraj na sobie presji i nie obarczaj się poczuciem winy, jeśli coś Ci się nie udaje. To nie poprawi Twojej sytuacji. To, co najważniejsze – miłość do samego siebie – zależy w pełni od Twojej decyzji i powinno się stać kamieniem węgielnym profilaktyki zdrowia. :)