Żylaki rozwijają się latami, początkowo nie dając odczuwalnych objawów. Możesz nie zdawać sobie sprawy z rozwoju choroby. Z czasem zauważasz że nogi puchną, czasami pojawiają się miejscowe, przemijające bóle. W kolejnym etapie dochodzi do zaburzeń pracy zastawek wewnątrz żył, niedrożności żył, cofania krwi, stanów zapalnych i w końcu otwartych ran na nogach. Niemiła perspektywa... Żeby temu zapobiec najlepiej jest zadbać o nogi, gdy jeszcze są zdrowe. Jeśli jesteś kobietą po dwudziestym piątym roku życia to sprawdź, czy Twój tryb życia nie sprzyja powstawaniu żylaków. Jest kilka najważniejszych czynników ryzyka i profilaktyka zawsze powinna być powiązana z zapobieganiem tym przyczynom lub też z ich niwelowaniem, dlatego wskazując ryzyko omówimy jednocześnie co można w tym przypadku zrobić.
1. Następstwa urazów mechanicznych nóg: złamań, zwichnięć, skręceń
Gdybyśmy tylko mogli decydować o tym, że nie ulegniemy wypadkowi... Niestety wypadki zwykle pojawiają się nieproszone. Jeśli Twoja noga jest unieruchomiona, upewnij się, czy opatrunek, szyna lub gips nie uciskają żyły. Jeśli tak, zgłoś to lekarzowi lub pielęgniarce. Unieruchomioną kończynę często podnoś, tak, by stopa była wyżej od pachwiny, by krew i limfa mogły grawitacyjnie spłynąć z kończyny. Jeśli uraz na to pozwala wykonuj ćwiczenia izometryczne, czyli naprzemiennie napinaj i rozluźniaj kończynę. To uruchamia tak zwaną pompę mięśniową: skurcze mięśni stymulują przepływ i ruch krwi. Jak tylko zostanie zdjęte usztywnienie skorzystaj z terapii osteopatycznej, czaszkowo – krzyżowej lub integracji strukturalnej. Terapie te pomogą sprawdzić czy nie doszło do trwałych przemieszczeń i zablokowania przepływów w ciele. Jeśli tak, to terapeuta pomoże Ci wrócić do kondycji sprzed wypadku albo i lepszej.
2. Przewlekłe stany zapalne skóry – liszaje, róża, czyraki
Trwające stany zapalne skóry mogą wtórnie prowadzić do miejscowego osłabienia naczyń krwionośnych i upośledzenia przepływu krwi. W tym przypadku profilaktyka polega na leczeniu stanów zapalnych skóry i jednocześnie suplementowaniu się składnikami wzmacniającymi odporność żył. Witamina c (link) w dużych dawkach wraz z rutyną i diosminą (link). Wypijaj też codziennie w trakcie posiłku łyżeczkę oleju rokitnikowego (link) lub z dzikiej róży (link).
3. Brak w posiłkach składników odżywczych ważnych dla kondycji żył
Przeanalizuj, czy w Twoim stałym jadłospisie znajdują się odpowiednie ilości składników wpływających na elastyczność i szczelność żył. Rola witaminy C (link) jest ogromna i nie ma w naszym ciele miejsca ani procesu w którym nie brałaby udziału. Jest niezbędna do wytworzenia włókien kolagenu i elastyny, które utrzymują elastyczność i szczelność żył i tętnic. Czerwone owoce i warzywa bardzo dobrze odżywiają krew i naczynia krwionośne dzięki zawartym w nich flawonoidom. Zadbaj, by codziennie zjeść czerwony owoc lub warzywo. Czerwone oleje: z czerwonej palmy (link) lub olej rokitnikowy (link) bogate w witaminami E i A odmłodzą Twoje żyły. Nienasycone kwasy tłuszczone a zwłaszcza omega 3 – są niezbędne dla zachowania elastyczności, szczelności i prawidłowej wymiany komórkowej. Codziennie zjadaj niewielkie ilości orzechów i nasion oleistych a także łyżeczkę lub dwie zimnotłoczonego oleju lnianego (link).
4. Brak ruchu
W tym pojęciu mieści się wiele sytuacji w których możemy siebie odnaleźć: nadużywanie samochodu, spędzanie wolnego czasu przed telewizorem, praca przy biurku. Najlepiej zmień te przyzwyczajenia, ale jeśli już siedzisz...siedź „po amerykańsku”, z nogami prostymi w kolanach i uniesionymi do góry, tak, by stopa była wyżej od pachwiny. W miarę możliwości wykonuj ćwiczenia izometryczne, czyli naprzemiennie napinaj i rozluźniaj kończynę. To uruchamia tak zwaną pompę mięśniową – skurcze mięśni stymulują przepływ i ruch krwi. Zamiast spędzać czas biernie, zapisz się na jogę, tai chi, cantienicę lub inne ćwiczenia poprawiające postawę i świadomość ciała lub rób cokolwiek, byle w ruchu.
5. Praca w pozycji stojącej
Zastanów się, być może do pewnego stopnia możesz zmienić pozycję w czasie pracy. Jeśli nie, to noś płaskie, przebadane ortopedycznie, wygodne, amortyzujące buty. Stojąc, opieraj ciało na całych stopach, nie wychylając się na boki, lub do przodu, stopy ustawiaj na szerokość bioder lub odrobinę szerzej, nie blokuj nóg w kolanach lecz miej je odrobinę ugięte, unikaj obciążania jednej strony ciała. Po pracy zawsze znajdź pięć lub dziesięć minut by poleżeć z nogami opartymi o ścianę pionowo w górze. Jednocześnie możesz masować łydki w kierunku serca używając do tego żelu Slaviton (link). Jeśli opisana instrukcja nie jest dla Ciebie wystarczająco czytelna, pomoże Ci instruktor jogi, tai chi lub wschodnich sztuk walki.
Kobiety częściej niż mężczyźni chorują na żylaki podudzi, z wiekiem to ryzyko wzrasta. Wprowadzenie kilku wyżej opisanych nawyków pomoże Ci zadbać o nogi tak by cieszyć się ich zdrowiem całe życie.