Poród to ogromne przeżycie w życiu kobiety. Warto się do niego przygotowywać przez cały okres ciąży, zarówno fizycznie jak i mentalnie. Wielu specjalistów uważa, że udany przebieg porodu zależy w dużej mierze od pozytywnego nastawienia kobiety i jej wiedzy na temat rozwiązania.
Rodzaje porodów:
Poród naturalny – jest to poród kiedy dziecko przychodzi na świat przez kanał rodny kobiety. Taki poród ma wiele korzyści . Noworodek zyskuje korzystną florę bakteryjną od matki, która zwiększa jego odporność na choroby i korzystnie wpływa na układ pokarmowy. Po takim porodzie mama szybko wraca do sprawności i odzyskuje siły, a po 2-3 dniach może już wyjść ze szpitala. Skurcze macicy ściskają klatkę piersiową noworodka, przez co pomagają mu usunąć z płuc płyn owodniowy i ułatwiają samodzielne oddychanie.
Cesarskie cięcie – lekarze zalecają by poród odbywał się naturalnie jednak czasami pojawiają się komplikacje, które to utrudniają. W cesarskim cięciu dziecko przychodzi na świat poprzez nacięcie chirurgiczne w brzuchu i macicy mamy, omijając kanał rodny. Sytuacje , które mogą wymagać cesarskiego cięcia to: ciąża mnoga, bardzo duże dziecko, nieprawidłowe ułożenie dziecka lub mięśniaki macicy. Zabieg cesarskiego cięcia trwa około 30 minut. Po takim porodzie mama będzie potrzebowała więcej czasu, by wrócić do formy.
Poród w wodzie - poród w wodzie wygląda bardzo podobnie do porodu naturalnego, przy czym w tym przypadku mama znajduje się w wannie i jest zanurzona w wodzie. Może odbywać się w domu lub w szpitalu, o ile placówka jest do tego przygotowana. Podstawową zaletą porodu w wodzie jest zmniejszenie odczuwania bólu. Wynika to ze zmniejszonej produkcji hormonów stresu, a zwiększonej produkcji endorfin, czyli hormonów szczęścia. Kobiety decydujące się na rodzenie w wodzie rzadziej korzystają ze znieczulenia oraz łatwiej radzą sobie z bólem.
Poród kleszczowy i próżniowy - za pomocą kleszczy lub próżnociągu chwyta się główkę dziecka w miednicy mamy i pomaga przyjść na świat. Taki rodzaj porodu stosuje się w wyjątkowych sytuacjach, gdy: dziecko jest w nieodpowiedniej pozycji podczas porodu, gdy mama nie ma siły na parcie lub cierpi na choroby uniemożliwiające jej parcie tj. choroby serca, poważna wada wzroku, tętno dziecka jest nieprawidłowe i nie ma już możliwości przeprowadzić cesarskiego cięcia.
Przygotowania do porodu
Do porodu warto przygotowywać się przez cały okres ciąży. Ważna jest tutaj aktywność fizyczna, gdyż wysportowana mama może o wiele sprawniej urodzić i przejść cały poród. W czasie ciąży zaleca się aktywność fizyczną o umiarkowanej intensywności kilka razy w tygodniu. Wskazane są spacery, pływanie i gimnastyka dla ciężarnych. Warto trenować oddech i ćwiczyć mięśnie dna miednicy, które skutecznie przyczyniają się do ochrony krocza przy porodzie. W jaki sposób je wykonywać? Polegają one na naprzemiennym, świadomym kurczeniu i rozluźnianiu mięśni dna miednicy w celu ich wyczucia, a także nauki kontroli nad ich pracą. Ich trening warto zacząć już kilka miesięcy przed rozwiązaniem, poświęcając na ćwiczenia ok. 10-15 minut dziennie. Wystarczy przez ok. 5 sekund napinać i rozluźniać tę partię mięśni, powtarzając ćwiczenie ok. 20 razy, a następnie powtórzyć serię. Napinaniu powinno towarzyszyć uczucie unoszenia narządów miednicy w górę jamy brzusznej. Najlepszym pomysłem przed rozpoczęciem ćwiczeń mięśni dna miednicy będzie wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego, który dokładnie pokaże Ci, gdzie znajdują się omawiane mięśnie, a także wytłumaczy, jak poprawnie zaciskać je i rozluźniać, by przy porodzie mieć nad nimi pełną kontrolę. Pomocne są również ćwiczenia na piłce, ponieważ piłka wymusza prawidłową postawę ciała, poprawia równowagę oraz wzmacnia mięśnie dna miednicy.
Przed samym porodem warto również wykonać lewatywę w domu przed wyjazdem do szpitala, ogolić miejsca intymne, by czuć komfort psychiczny. W ciąży trzeba udać się do okulisty, gdyż jeśli mamy poważne dysfunkcje siatkówki oka mogą one być wskazaniem do cesarskiego cięcia. Paznokcie u stóp mogą być pomalowane, jednak u rąk lepiej ich nie malować, gdyż podczas porodu wymagane będzie założenie pulsoksymetru (urządzenia umieszczanego na palcu dłoni i oceniającego saturację krwi) a pomalowany paznokieć może zafałszować wynik lub całkowicie uniemożliwić odczyt. W trzecim trymestrze ciąży warto także spakować torbę do szpitala z rzeczami dla siebie i dla maluszka, by być przygotowanym, gdy zacznie się akcja porodowa. Aby dobrze przygotować się do porodu warto poszerzyć swoją wiedzę na ten temat. Polecamy szczególnie poradniki Dr Preeti Agrawal tj: Odkrywam macierzyństwo, Zdrowa Dieta, Poród w harmonii z naturą oraz płytę CD Przygotowania do naturalnego porodu przez wizualizacje. Dobrze przygotowana, wysportowana i świadoma swojego ciała mama może sprawnie wydać dziecko na świat siłami natury.