Czy znasz niepozorne owoce pigwowca?
Ten niewielki krzaczek o ozdobnych różowych kwiatach przypominających kwiaty jabłoni spotkać można często jako roślinę ozdobną. Bardzo podobne owoce ma pigwa, rosnąca na drzewkach rozmiaru jabłoni. Owoce obydwu gatunków są twarde, cierpkie i kwaśne. Nie jest łatwo uzyskać z nich sok czy cokolwiek innego smacznego dlatego bywają często wyrzucane, za to prawie każdy używa w kuchni cytrynę...
Wiele osób docenia wartości zdrowotne cytryny: jest bogatym źródłem witaminy c, ma właściwości odkwaszające i nieocenione walory smakowe. Zaraz po soli, pieprzu i cukrze jest jedną z najczęściej używanych w kuchni przypraw. Czy jednak dostępne na naszym rynku cytryny rzeczywiście mają właściwości zdrowotne? Te, które możesz kupić w polskim sklepie pochodzą z masowej produkcji, są pryskane pestycydami.
W krajach gdzie dojrzewają cytryny pestycydy są stosowane bardziej swobodnie niż w Europie.
Cytryny są zbierane zielone, bo dojrzałe są bardziej podatne na psucie i nie przetrwałyby długiej podróży statkiem do Europy. Po zbiorze, cytryny są konserwowane chemicznie. Po zakończeniu podróży egzotyczne owoce są sztucznie „dojrzewane” by miały odpowiedni kolor i smak. Jeśli podróżujesz i miałeś możliwość skosztować smaku dojrzałej cytryny prosto z drzewa w sadzie, doskonale wiesz jaka to różnica!
Nasz rodzimy pigwowiec
ma podobne zalety jak cytryna i jest całkowicie wolny od wspomnianych wyżej wad. Rośnie zwykle w ogrodach, nie jest opryskiwany chemicznie, nie ma żadnych wymagań, urośnie w każdej glebie, dojrzewa w naszym kraju a więc mamy dostęp do całkowicie dojrzałych owoców z pełnią ich witamin i minerałów. Surowy cały owoc potrafi przetrwać w chłodzie i wilgoci nawet do wiosny bez żadnych konserwantów.
Używanie pigwy/pigwowca jest zgodne z filozofią odżywiania się tym co naturalne i dostępne tam, gdzie żyjesz. Jest to zdrowe i ekonomiczne podejście do odżywiania, zakładając że miejsce gdzie żyjesz jest zdrowym środowiskiem.
Co znajdziemy w pigwie oprócz witaminy c?
Pigwa jest też źródłem wielu witamin z grupy B: tiaminy, ryboflawina, niacyny, witaminy B6, kwasu foliowego, witaminy A i kwasów organicznych AHA. Zawiera też minerały: wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, cynk . Ze względu na obecność równoważnej ilości magnezu i witaminy C jest to zrównoważone źródło witaminy C, która podawana osobno, może być powodem niedoborów magnezu w organizmie. Pigwa ma bardzo dużo drobnych pestek. Nie wyrzucaj ich. To bezcenne źródło witaminy B17.
W internecie znajdziesz mnóstwo przepisów na produkty z pigwy, jednak poddawane obróbce termicznej owoce tracą dużą część swoich wartości. Na naszym blogu znajdziesz prosty przepis na pełen witamin i minerałów wodny macerat z pigwy. Jeśli używasz suplementów diety, to przeczytaj również artykuł: Witaminy i minerały – zasady bezpiecznej suplementacji. Macerat z pigwy może być świetną bazą do przyjmowania suplementów takich jak witamina c, magnez, potas, wapń.
Korzystając z fenomenu pigwy miejmy świadomość, że kryje ona zapewne w sobie dużo zalet nie odkrytych jeszcze przez naukowców.
Uwaga: pigwa jest w Polsce powszechnie sadzona do celów ozdobnych wzdłuż ulic i chodników. Są to tereny zanieczyszczone dioksynami ze spalin samochodów i odchodami przechodzących psów. Nie zbieraj owoców w takich miejscach ani nie kupuj z nie sprawdzonych źródeł. Do użycia w kuchni nadają się wyłącznie pigwy z przydomowych ogrodów i upraw spożywczych.