Opryszczka - objawy
Zmiany skórne, które towarzyszą opryszczce, pojawiają się głównie w okolicy warg. Jednak mogą występować również na błonie śluzowej wewnątrz ust, podniebieniu lub języku. Początkowe objawy opryszczki na wardze to:
- swędzenie,
- pieczenie,
- tkliwość,
- ból.
Opryszczka - przyczyny
Wirus opryszczki występuje w dwóch postaciach – jako HSV-1, który powoduje opryszczkę warg i jamy ustnej, a także HSV-2, który wywołuje objawy w obrębie narządów płciowych. Od tej reguły są jednak wyjątki i może zdarzyć się odwrotnie. Do zakażenia dochodzi poprzez kontakt z wydzieliną z pęcherzyka, śliną, a także przez styczność z błonami śluzowymi i skórą.
Typowe sytuacje stwarzające ryzyko to pocałunki, dzielenie posiłku, picie z jednego naczynia. Chociaż prawdopodobieństwo zarażenia się od osoby, która nie ma objawów, jest bardzo niewielkie, dochodzi również do takich przypadków.
Choroba – leczenie naturalne
Produkty polecane:
- Melisa - okłady z tego zioła przyniosą ulgę podrażnionej przez wirus skórze.
- Kremy z ozonem - Wybierając kosmetyki, w których znajduje się ozon możemy liczyć na ich działanie antybakteryjne, przeciwwirusowe, będą też miały funkcje grzybobójcze, a także wesprą minimalizowanie zmian trądzikowych. Działanie ozonu doskonale sprawdza się przy pojedynczych zmianach skórnych, gdy jest ich dużo, ale można go również wykorzystać opryszczce. Z pewnością gojenie będzie zdecydowanie szybsze, a co równie ważne po zmianach nie pozostaną najmniejsze ślady w postaci zaczerwienień czy blizn.
- Olejek z drzewa herbacianego - nie tylko łagodzi ból, działa przeciwwirusowo i antybakteryjnie. Aplikowany stosunkowo wcześnie może nawet zahamować rozwój tego schorzenia.
- Miód – tak jak olejek z drzewa herbacianego, charakteryzuje się on właściwościami przeciwbakteryjnymi, przeciwzapalnymi i przeciwwirusowymi, ale jest znacznie łagodniejszy. Odrobina tego produktu nałożona na pęcherzyk przyspieszy gojenie rany.
- Aloes – sok z liści tej rośliny wspomaga leczenie ran i wszelkich zmian skórnych. To również środek, który możemy zastosować w przypadku pojawienia się opryszczki.
- Engystol - engystol opiera się na hamowaniu namnażania najczęściej występujących wirusów, które wywołują infekcję. Substancje czynne leku Engystol hamują namnażanie wirusów grypytypu A, paragrypy, infekcji górnych dróg oddechowych, przeziębienia, a także opryszczki. Stosowanie E.ngystolu w trakcie infekcji zmniejsza stan zapalny oraz wpływa na stymulacje mechanizmów obronnych zachodzących w organizmie