Olej z pestek dyni – właściwości
Oliwa z pestek dyni wykazuje liczne właściwości prozdrowotne wobec organizmu człowieka, dlatego też od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem w medycynie, kosmetyce i kuchni. Jest on lekkostrawny, zawiera niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, odporny jest na utlenianie.
Stosuje się go w przypadku przerostu prostaty, miażdżycy oraz chorób dróg moczowych i schorzeń pęcherza. Jest nieoceniony w walce z patogenami, gdyż pomaga usunąć pasożyty z organizmu. Ponadto usprawnia przemianę materii i reguluje przemiany hormonalne.
Jako, że olej z nasion dyni zawiera fitosterole, sprzyja obniżeniu poziomu cholesterolu we krwi. Związki te wykazują dobroczynny wpływ także w przypadku alergii, gdyż hamują one reakcje uczuleniowe oraz stymulują układ odpornościowy.
Witaminy i mikroelementy
W zimnotłoczonym oleju z pestek dyni znajduje się wiele witamin, minerałów i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Zawiera on niezbędne witaminy z grupy B oraz witaminy A, E i C. W zielonym złocie nie brakuje również żelaza, potasu, wapnia, magnezu, jodu, fluoru, sodu, cynku, fosforu i selenu. Chociaż kwasów omega-3 jest niewiele, to oliwa z dyni obfituje w wielonienasycone kwasy tłuszczowe.
Przeważają tutaj kwasy z grupy omega-6, w związku z tym należy pamiętać przy spożywaniu tego oleju, o uzupełnianiu diety w produkty bogate w kwasy omega-3, aby wyrównać stosunek kwasów tłuszczowych omega-6 do omega-3. W przeciwnym razie nadmierna podaż kwasów omega-6 sprawi, że zaczną one wykazywać działanie prozapalne.
Kwasy tłuszczowe omega
W oleju dyniowym znajdują się NNKT z grupy omega-6 i omega-9. W stu gramach zawarty jest kwas oleinowy w ilości 29,9 g oraz kwas linolowy – 43,4 g.
DHT
W oleju dyniowym znajdują się beta-fitosterole, które korzystnie działają na racę gruczołu krokowego, obniżając zawyżone stężenie DHT. Te naturalne substancje pomagają zablokować niekorzystne konsekwencje DHT, hamując jego szkodliwe działanie.
Temperatura dymienia
Olej z pestek dyni stosuje się wyłącznie na zimno. Powinien on być przechowywany w temperaturze nie wyższej niż 20 st. C, gdyż szybko się utlenia i jełczeje. Obróbka termiczna niszczy prozdrowotne substancje i drastycznie obniża jakość oleju.
Skład i kaloryczność
Olej z pestek dyni ma ciekawy profil tłuszczowy. Zawiera ponad 18% nasyconych kwasów tłuszczowych, ponad 33% kwasów jednonienasyconych i aż 47% kwasów wielonienasyconych, najkorzystniejszych dla funkcjonowania naszego organizmu. Wśród kwasów tłuszczowych wielonienasyconych olej z nasion dyni ma wyższą zawartość kwasów omega-6 w stosunku do kwasów omega-3. Stąd też olej z dyni nie powinien być jedynym źródłem kwasów wielonienasyconych w diecie.
Zawiera dużą ilość witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, E oraz z grupy B, a także potas, cynk, selen i wiele innych substancji odżywczych. Jego kaloryczność to około 900 kcal na 100 g produktu. Oznacza to, że dodając łyżkę (ok. 10 g) oleju dostarczamy sobie ok. 90 kcal. Jest to kaloryczność standardowa dla tłuszczy, zarówno zwierzęcych jak i roślinnych, zatem olej dyniowy należy dawkować z rozwagą, pomimo jego korzystnych dla zdrowia właściwości. Jak każdy inny produkt o charakterze leczniczym, będzie miał pozytywne skutki dla zdrowia tylko wtedy, gdy jego dawkowanie będzie ściśle przestrzegane, ponieważ nawet najzdrowszy produkt w nadmiarze może nam zaszkodzić.
Działanie oleju
Olej z pestek dyni jest w pełni bezpieczny dla organizmu człowieka, ma jednak działanie uszkadzające układ nerwowy pasożytów bytujących w przewodzie pokarmowym człowieka (tasiemiec, glista), ponieważ zawiera toksyczne dla nich alkaloidy. Substancje te w niewielkich ilościach nie wpływają toksycznie na organizm człowieka. Stosowanie oleju z dyni może więc pomóc w oczyszczeniu organizmu z pasożytów, a także z toksyn. Olej dyniowy jest również stosowany w suplementach dla mężczyzn zapobiegających przerostowi prostaty i wspomagających leczenie przerostu prostaty.
Olej z pestek dyni zawiera duże ilości fitosteroli, odpowiadających hormonom płciowym, które łagodnie obniżają poziom dihydrotestosteronu, powodując zmniejszenie masy gruczołu krokowego i pozbycie się dolegliwości związanych z przerostem prostaty. Olej dyniowy stosowany jest również w kosmetyce – działa przeciwzmarszczkowo, wygładzająco na skórę, a także wzmacniająco na włosy i paznokcie. Ze względu na dużą zawartość steroli roślinnych, olej dyniowy pomaga w regulacjach zaburzeń hormonalnych. Może być też stosowany w leczeniu wczesnych faz miażdżycy jako dobre źródło kwasów wielonienasyconych. Doskonale wpływa na procesy pamięciowe – koncentrację i zapamiętywanie, jak też wspomaga funkcje układu nerwowego.
Zalecany jest więc szczególnie osobom starszym, u których z racji wieku mogą pojawić się kłopoty z pamięcią i koncentracją, a także choroby układu nerwowego. Jako kosmetyk polecany jest olej z pestek dyni szczególnie osobom o skórze suchej, skłonnej do podrażnień, zaczerwienionej, łuszczącej się. Fantastycznie sprawdza się jako olej do masażu ciała – ma właściwości natłuszczające, wygładzające, a także oczyszczające i rozjaśniające. Stosuje się go również w przypadku schorzeń dróg moczowych i pęcherza, jako wspomaganie metod konwencjonalnych leczenia tych schorzeń.
Jak działa olej z pestek dyni na pasożyty?
Olej z pestek dyni polecany jest szczególnie na pasożyty układu pokarmowego, gdyż zawarte w nim alkaloidy niszczą ich system nerwowy oraz przyśpieszają usuwanie ich i innych toksyn z naszego wnętrza. Należy przy tym pamiętać, że taka kuracja jest całkowicie bezpieczna, gdyż nie wywołuje podrażnień błon śluzowych żołądka i jelit. Jak sama nazwa mówi, pasożyt wykorzystuje człowieka jako środowisko do życia. Ponadto jego wydaliny i inne wydzieliny są toksyczne oraz mogą przyczynić się do powstania wielu groźnych chorób. Do popularnych chorób pasożytniczych i pasożytów ludzkich zaliczyć można wszawicę, grzybicę i świerzb oraz nużeńca ludzkiego, tasiemca, glistę ludzką, lamblie i owsiki.