Oczyszczanie wątroby
Wątroba to bardzo ważny narząd w naszym organizmie. Często jednak zapominamy o tym, by o niego dbać. To narząd, który nie jest unerwiony, dlatego sam w sobie nie może nas boleć, co sprawia, że nie "upomni się" o dobre traktowanie.
Wątroba – największa fabryka, magazyn i filtr w organizmie. Dzięki procesom w niej zachodzącym odbywa się przemiana składników, które są dostarczane z pożywieniem. Przykładowo białka rozkładane są na aminokwasy, które stanowią budulec dla wszystkich tkanek, a także wpływają na prawidłowe funkcjonowanie organizmu, np. krzepnięcie krwi. Wątroba zajmuje się również trawieniem tłuszczu – znaczna jego część zostaje przetworzona na lipoproteiny i cholesterol, z którego produkowana jest żółć. To ona umożliwia trawienie tłuszczów oraz wchłanianie rozpuszczalnych w nich witamin.
O czym należy pamiętać oczyszczając wątrobę?
Unikaj alkoholu! Wątroba jest najważniejszym organem odpowiedzialnym za metabolizowanie alkoholu i jednocześnie jest szczególnie podatna na uszkodzenia przez niego spowodowane. Nadmierne lub regularne picie alkoholu przyczynia się do stłuszczenia wątroby, może również wywołać stan zapalny, a nawet marskość, czyli całkowitą niewydolność narządu.
Dzień rozpoczynaj od szklanki ciepłej wody z sokiem z cytryną (usuwa zastój wątroby, a także pomaga oczyścić organizm, poprawia trawienie). Idealna będzie również mieszanka oczyszczająca czy woda z aloesem.
Zmniejsz ilość jedzenia. Wyeliminuj lub ogranicz pewne pokarmy, które osłabiają wątrobę, takie jak: tłuszcze nasycone (słonina, mięso, śmietana, ser, jaja), tłuszcze utwardzone oraz o niskiej jakości (tłuszcze do pieczenia, margaryny, rafinowane i zjełczałe oleje), nadmierna ilość orzechów i nasion, przetworzona żywność, używki. Także leki osłabiają wątrobę, ale samodzielnie nie można ich odstawiać, tylko pod kontrolą lekarza. Zalecana jest przede wszystkim dieta z przewagą warzyw. Wyeliminuj napoje gazowane, ponieważ utrudniają one trawienie. Pij wodę, soki owocowe i warzywne (oczywiście świeże, nie „kartonowe”).
Przyjmuj probiotyki oraz naturalne suplementy diety wspierające pracę wątroby np. Liv. 52 czy kompleks witaminowo-ziołowy firmy Biovitalium Hepatoprotector.
Ostatni posiłek dnia przyjmuj po południu. Jedzenie umiarkowanej ilości pożywienia oraz unikanie późnego spożywania posiłków, zapewnia wątrobie i pęcherzykowi żółciowemu dużo czasu na przygotowanie się do regeneracji. Jedz pokarmy korzystnie działające na wątrobę. Wiele z tych pokarmów jest ze swej natury słodkich, ale jest to słodycz wprowadzająca równowagę w wątrobie. Podczas depresji lub przy zaburzeniu funkcjonowania wątroby, pojawia się apetyt na słodkie ciastko, cukierek. Wtedy zjedź lepiej słodkie warzywo, np. słodkie ziemniaki lub zupę z ziemniaków i kabaczka, miód, korzeń lukrecji.
Lista produktów korzystnie wpływających na wątrobę :
- przyprawy: kurkuma, bazylia, liść laurowy, kardamon, majeranek, kmin rzymski, koper, imbir, czarny pieprz, chrzan, rozmaryn.
- warzywa i owoce: buraki, cebula, cytryna, czosnek, ogórki, rzodkiewki, sałata rzymska, seler naciowy, szparagi, wodorosty, truskawki, brzoskwinie, wiśnie, ciemne winogrona, czarne jagody, jeżyny, maliny, a także kasztany jadalne, orzeszki piniowe.
- warzywa zawierające siarkę (są bogate w enzymy wzmacniające wątrobę): brokuły, brukselkę, kalafior, kalarepa, kapusta, rzepa oraz nasiona (szczególnie siemię lniane oraz pestki z dyni i słonecznika), orzechy.
- zboża: amarantus, komosa ryżowa, proso, słodki ryż.
- kiszonki, np. kiszona kapusta, kiszone ogórki, miso.
- nasiona roślin strączkowych: fasola kidney, groch, tofu.
- zioła: lucerna, korzeń mniszka lekarskiego, nasiona ostropestu plamistego, korzeń rumianu szlachetnego, korzeń łopianu, cykoria podróżnik, tysięcznik pospolity, aloes, mięta, melisa, tarczyca amerykańska, kozłek lekarski, korzeń arcydzięgla litwora. Aby zamaskować gorzki smak ziół, można je łączyć ze słodkim korzeniem lukrecji.
- Świeży, tłoczony na zimno olej lniany oraz olej z nasion wiesiołka.
- Składniki odżywcze wspierające prace wątroby: kwas foliowy, witaminy C, A i E, koenzym Q10, karoten, flawanoidy, selen, mangan, miedź, magnez, cynk, lecytyna.
Pij wodę w odpowiedniej ilości! Woda pomaga oczyścić wątrobę i nerki. Należy ją pić regularnie w małych ilościach w ciągu całego dnia, unikać powinniśmy natomiast spożywania dużych objętości płynów w trakcie posiłków.
Wprowadź aktywność fizyczną. Siedzący tryb życia prowadzi nie tylko do drobnych dolegliwości, ale i poważnych schorzeń. Brak ruchu zaburza przebieg wielu procesów zachodzących w organizmie.
Unikaj leków! Nie tylko antybiotyki ale i dostępne bez recepty leki przeciwbólowe i przeciwzapalne zażywane w dużych ilościach prowadzą do zatrucia i obumierania komórek wątroby.
Jak oczyścić wątrobę naturalnie?
Przedstawimy Wam TOP 11 produktów, które warto włączyć do swojej diety gdyż są naturalnymi sprzymierzeńcami zdrowej wątrob
1. BURAKI – Buraki oraz marchew to niezwykle bogate źródła flawonoidów, a zwłaszcza glutationu, który wspomaga detoksykację wątroby i stymuluje jej działanie. Warto oba warzywa
spożywać na surowo, w postaci samodzielnie wyciskanych soków oraz sałatek.
2. KURKUMA – Słynący z właściwości przeciwzapalnych żółty proszek po raz kolejny okazuje się panaceum na wszystkie dolegliwości. Z pomocą kurkumy wątroba lepiej metabolizuje tłuszcze i łatwiej się regeneruje. Aromatyczna przyprawa ma także działanie wspomagające enzymy, które ułatwiają wypłukiwanie substancji kancerogennych z organizmu. Kurkumę najlepiej pić w szklance ciepłej wody z dodatkiem czarnego pieprzu.
3. CZOSNEK – Bogaty w allicynę i selen „postrach wampirów” wspomaga naturalny proces samooczyszczania się wątroby. Czosnek aktywizuje enzymy odpowiedzialne za pozbywanie się toksyn oraz redukuje poziom złego cholesterolu, który w nadmiernych ilościach poważnie obciąża wątrobę.
4. GREJPFRUTY – grejpfruty zawierają znaczące ilości witaminy C oraz cennych antyoksydantów, odgrywających znaczącą rolę w czyszczeniu wątroby. Jedna mała szklaneczka soku grejpfrutowego dziennie pomoże wątrobie rozkładać tłuszcze i pozbywać się substancji rakotwórczych.
5. ZIELONA HERBATA – Zielony napar słynie z właściwości oczyszczających i ten fakt odnosi się także do samej wątroby. Występujące w zielonych liściach katechiny wspierają jej funkcjonowanie i zapobiegają akumulacji komórek tłuszczowych. Picie 2-3 szklanek zielonej herbaty dziennie może także znacząco obniżyć ryzyko zachorowania na nowotwór wątroby.
6. JABŁKA – Sekretną bronią jabłek jest pektyna, która pęcznieje w układzie pokarmowym i pomaga lepiej czyścić jelita i skuteczniej pozbywać się toksyn. W efekcie wątroba ma znacznie ułatwioną pracę i może działać efektywniej.
7. WARZYWA KAPUSTOWATE – Brokuły, kalafior i kapusta to warzywa bogate we wspomniany już glutation, odgrywający kluczową rolę przy oczyszczaniu się wątroby. Zwiększona konsumpcja kapustowatych jarzyn łączona jest z niższą zachorowalnością nie tylko na nowotwór wątroby, ale także jelita grubego, prostaty, szyjki macicy, piersi i tarczycy!
8. CYTRYNY – Cytrynian znajdujący się w soku z cytryny skutecznie hamuje osadzanie się toksyn w postaci kryształów w naszym organizmie i jednocześnie ma silne działanie moczopędne, pozwalając na skuteczniejsze wypłukiwanie niepożądanych produktów przemiany materii. Ponadto, holenderskie badania z 2002 roku dowiodły, że spożycie sproszkowanej skórki z cytryny obniża poziom cholesterolu w wątrobie, zaś indyjski eksperyment przeprowadzony trzy lata później dowiódł, że hespedryna, flawonoid zawarty w soku cytrynowym, chroni wątrobę przed uszkodzeniami.
9. WARZYWA LIŚCIASTE – szpinak, cykoria, rukola oraz liście mleczy zawierają w sobie ogromną dawkę chlorofilu, czyli zielonego barwnika, który pomaga neutralizować metale ciężkie, toksyczną chemię oraz pestycydy w organizmie, pełniąc funkcję ochronną dla wątroby. Chlorofil stymuluje także wytwarzanie żółci, pomagając w procesach detoksyfikacji.
10. AWOKADO – awokado to wyjątkowo skondensowany pod względem odżywczym owoc, który jest niezwykle bogaty w glutation i wspomaga wątrobę w usuwaniu toksyn z systemu. Ponadto, wysoka zawartość kwasów tłuszczowych jednonienasyconych ma działanie regulujące cholesterol – obniża poziom złego (HDL) i podnosi poziom dobrego (LDL) – wszystko z korzyścią dla wątroby!
11. OSTROPEST PLAMISTY - jest wiele ziół, które wspomagają oczyszczanie wątroby jednak ostropest plamisty wskazywany jest jako najskuteczniejszy. Używany od ponad 2000 lat. Ostropest plamisty wspomaga pracę wątroby co potwierdzają liczne badania przeprowadzone w ostatnich latach.
Katarzyna Góral