Wymagane

Pliki Wymagane do prawidłowego działania sklepu.

Preferencje

Pliki przechowujące informacje na temat użytkownika w celu personalizacji zawartości.

Statystyki

Pliki wykorzystywane do celów statystycznych.

Marketingowe

Pliki wykorzystywane do celów marketingowych.

Kup do 12:00 - a przesyłka będzie jutro u Ciebie

Dostawa od 14 zł

tel. +48 533 679 793

Zamknij
(0)
Nie masz żadnych produktów w koszyku.
Wyszukiwanie
Filters

Oczyszczanie wątroby

Oczyszczanie wątroby

 

Oczyszczanie wątroby

 

Wątroba to bardzo ważny narząd w naszym organizmie. Często jednak zapominamy o tym, by o niego dbać. To narząd, który nie jest unerwiony, dlatego sam w sobie nie może nas boleć, co sprawia, że nie "upomni się" o dobre traktowanie.

 

Wątroba – największa fabryka, magazyn i filtr w organizmie. Dzięki procesom w niej zachodzącym odbywa się przemiana składników, które są dostarczane z pożywieniem. Przykładowo białka rozkładane są na aminokwasy, które stanowią budulec dla wszystkich tkanek, a także wpływają na prawidłowe funkcjonowanie organizmu, np. krzepnięcie krwi. Wątroba zajmuje się również trawieniem tłuszczu – znaczna jego część zostaje przetworzona na lipoproteiny i cholesterol, z którego produkowana jest żółć. To ona umożliwia trawienie tłuszczów oraz wchłanianie rozpuszczalnych w nich witamin.

 

Podobny obraz

 

 

 

O czym należy pamiętać oczyszczając wątrobę?

 

Unikaj alkoholu! Wątroba jest najważniejszym organem odpowiedzialnym za metabolizowanie alkoholu i jednocześnie jest szczególnie podatna na uszkodzenia przez niego spowodowane. Nadmierne lub regularne picie alkoholu przyczynia się do stłuszczenia wątroby,  może również wywołać stan zapalny, a nawet marskość, czyli całkowitą niewydolność narządu.

 

Dzień rozpoczynaj od szklanki ciepłej wody z sokiem z cytryną (usuwa zastój wątroby, a także pomaga oczyścić organizm, poprawia trawienie). Idealna będzie również mieszanka oczyszczająca czy woda z aloesem.

 

Zmniejsz ilość jedzenia. Wyeliminuj lub ogranicz pewne pokarmy, które osłabiają wątrobę, takie jak: tłuszcze nasycone (słonina, mięso, śmietana, ser, jaja), tłuszcze utwardzone oraz o niskiej jakości (tłuszcze do pieczenia, margaryny, rafinowane i zjełczałe oleje), nadmierna ilość orzechów i nasion, przetworzona żywność, używki. Także leki osłabiają wątrobę, ale samodzielnie nie można ich odstawiać, tylko pod kontrolą lekarza. Zalecana jest  przede wszystkim dieta z przewagą warzyw. Wyeliminuj napoje gazowane, ponieważ utrudniają one trawienie. Pij wodę, soki owocowe i warzywne (oczywiście świeże, nie „kartonowe”).

Przyjmuj probiotyki oraz naturalne suplementy diety wspierające pracę wątroby np. Liv. 52 czy kompleks witaminowo-ziołowy firmy Biovitalium Hepatoprotector.

 

 Ostatni posiłek dnia przyjmuj po południu. Jedzenie umiarkowanej ilości pożywienia oraz unikanie późnego spożywania posiłków, zapewnia wątrobie i pęcherzykowi żółciowemu dużo czasu na przygotowanie się do regeneracji.  Jedz pokarmy korzystnie działające na wątrobę. Wiele z tych pokarmów jest ze swej natury słodkich, ale jest to słodycz wprowadzająca równowagę w wątrobie. Podczas depresji lub przy zaburzeniu funkcjonowania wątroby, pojawia się apetyt na słodkie ciastko, cukierek. Wtedy zjedź lepiej słodkie warzywo, np. słodkie ziemniaki lub zupę z ziemniaków i kabaczka, miód, korzeń lukrecji.

 

 

Stos różnych warzyw Darmowe Zdjęcia

 

Lista produktów korzystnie wpływających na wątrobę :

 

  • przyprawy: kurkuma, bazylia, liść laurowy, kardamon, majeranek, kmin rzymski, koper, imbir, czarny pieprz, chrzan, rozmaryn.

 

  • warzywa i owoce: buraki, cebula, cytryna, czosnek, ogórki, rzodkiewki, sałata rzymska, seler naciowy, szparagi, wodorosty, truskawki, brzoskwinie, wiśnie, ciemne winogrona, czarne jagody, jeżyny, maliny, a także kasztany jadalne, orzeszki piniowe.

 

  • warzywa zawierające siarkę (są bogate w enzymy wzmacniające wątrobę): brokuły, brukselkę, kalafior, kalarepa, kapusta, rzepa oraz nasiona (szczególnie siemię lniane oraz pestki z dyni i słonecznika), orzechy.

 

  • zboża: amarantus, komosa ryżowa, proso, słodki ryż.

 

  • kiszonki, np. kiszona kapusta, kiszone ogórki, miso.

 

  • nasiona roślin strączkowych: fasola kidney, groch, tofu.

 

 

 

 

 

 

 Pij wodę w odpowiedniej ilości!  Woda pomaga oczyścić wątrobę i nerki. Należy ją pić regularnie w małych ilościach w ciągu całego dnia, unikać powinniśmy natomiast spożywania dużych objętości płynów w trakcie posiłków.

 

 Wprowadź aktywność fizyczną.  Siedzący tryb życia prowadzi nie tylko do drobnych dolegliwości, ale i poważnych schorzeń. Brak ruchu zaburza przebieg wielu procesów zachodzących w organizmie.

 Unikaj leków!  Nie tylko antybiotyki ale i dostępne bez recepty leki przeciwbólowe i przeciwzapalne zażywane w dużych ilościach prowadzą do zatrucia i obumierania komórek wątroby.

 

Asortyment płytkowych i dojrzałych warzyw Darmowe Zdjęcia

 

 

Jak oczyścić wątrobę naturalnie?

 

Przedstawimy Wam TOP 11 produktów, które warto włączyć do swojej diety gdyż są naturalnymi sprzymierzeńcami zdrowej wątrob

 

1. BURAKI – Buraki oraz marchew to niezwykle bogate źródła flawonoidów, a zwłaszcza glutationu, który wspomaga detoksykację wątroby i stymuluje jej działanie. Warto oba warzywa

spożywać na surowo, w postaci samodzielnie wyciskanych soków oraz sałatek.

 

2. KURKUMA – Słynący z właściwości przeciwzapalnych żółty proszek po raz kolejny okazuje się panaceum na wszystkie dolegliwości. Z pomocą kurkumy wątroba lepiej metabolizuje tłuszcze i łatwiej się regeneruje. Aromatyczna przyprawa ma także działanie wspomagające enzymy, które ułatwiają wypłukiwanie substancji kancerogennych z organizmu. Kurkumę najlepiej pić w szklance ciepłej wody z dodatkiem czarnego pieprzu.

 

3. CZOSNEK – Bogaty w allicynę i selen „postrach wampirów” wspomaga naturalny proces samooczyszczania się wątroby. Czosnek aktywizuje enzymy odpowiedzialne za pozbywanie się toksyn oraz redukuje poziom złego cholesterolu, który w nadmiernych ilościach poważnie obciąża wątrobę.

 

4. GREJPFRUTY – grejpfruty zawierają znaczące ilości witaminy C oraz cennych antyoksydantów, odgrywających znaczącą rolę w czyszczeniu wątroby. Jedna mała szklaneczka soku grejpfrutowego dziennie pomoże wątrobie rozkładać tłuszcze i pozbywać się substancji rakotwórczych.

 

5. ZIELONA HERBATA – Zielony napar słynie z właściwości oczyszczających i ten fakt odnosi się także do samej wątroby. Występujące w zielonych liściach katechiny wspierają jej funkcjonowanie i zapobiegają akumulacji komórek tłuszczowych. Picie 2-3 szklanek zielonej herbaty dziennie może także znacząco obniżyć ryzyko zachorowania na nowotwór wątroby.

 

6. JABŁKA – Sekretną bronią jabłek jest pektyna, która pęcznieje w układzie pokarmowym i pomaga lepiej czyścić jelita i skuteczniej pozbywać się toksyn. W efekcie wątroba ma znacznie ułatwioną pracę i może działać efektywniej.

 

7. WARZYWA KAPUSTOWATE – Brokuły, kalafior i kapusta to warzywa bogate we wspomniany już glutation, odgrywający kluczową rolę przy oczyszczaniu się wątroby. Zwiększona konsumpcja kapustowatych jarzyn łączona jest z niższą zachorowalnością nie tylko na nowotwór wątroby, ale także jelita grubego, prostaty, szyjki macicy, piersi i tarczycy!

 

8. CYTRYNY – Cytrynian znajdujący się w soku z cytryny skutecznie hamuje osadzanie się toksyn w postaci kryształów w naszym organizmie i jednocześnie ma silne działanie moczopędne,  pozwalając na skuteczniejsze wypłukiwanie niepożądanych produktów przemiany materii. Ponadto, holenderskie badania z 2002 roku dowiodły, że spożycie sproszkowanej skórki z cytryny obniża poziom cholesterolu w wątrobie, zaś indyjski eksperyment przeprowadzony trzy lata później dowiódł, że hespedryna, flawonoid zawarty w soku cytrynowym, chroni wątrobę przed uszkodzeniami.

 

9. WARZYWA LIŚCIASTE – szpinak, cykoria, rukola oraz liście mleczy zawierają w sobie ogromną dawkę chlorofilu, czyli zielonego barwnika, który pomaga neutralizować metale ciężkie, toksyczną chemię oraz pestycydy w organizmie, pełniąc funkcję ochronną dla wątroby. Chlorofil stymuluje także wytwarzanie żółci, pomagając w procesach detoksyfikacji.

 

10. AWOKADO – awokado to wyjątkowo skondensowany pod względem odżywczym owoc, który jest niezwykle bogaty w glutation i wspomaga wątrobę w usuwaniu toksyn z systemu. Ponadto, wysoka zawartość kwasów tłuszczowych jednonienasyconych ma działanie regulujące cholesterol – obniża poziom złego (HDL) i podnosi poziom dobrego (LDL) – wszystko z korzyścią dla wątroby!

 

11. OSTROPEST PLAMISTY - jest wiele ziół, które wspomagają oczyszczanie wątroby jednak ostropest plamisty wskazywany jest jako najskuteczniejszy. Używany od ponad 2000 lat. Ostropest plamisty wspomaga pracę wątroby co potwierdzają liczne badania przeprowadzone w ostatnich latach.

 

 

Katarzyna Góral

Pozostaw komentarz
Komentarze
19.03.2021 10:22
A ja się nie silę na żadne oczyszczające diety, tylko tak jak nawet w sumie tutaj w artykule zostało wspomniane. Stosuję raczej zioła, a niektóre mają właśnie takie działanie typowo oczyszczające
26.03.2021 09:28
No ale pewnie wszystkich nie stosujesz, bo to raczej byłoby dziwne. Które Ci najlepiej pasują?
02.04.2021 09:29
Ja stosuję gotową mieszankę, gdzie masz ostropest, czarnuszkę i babkę płesznik, więc trochę inaczej niż tutaj na liście, ale chociaż ostropest się zgadza :D