Słodkie chipsy
Cynamonowo - karmelowe chipsy z obierków jabłek sprawdzą się, gdy dopadnie Cię ochota na coś słodkiego. Na przygotowanie zdrowszej alternatywy dla ciasteczek wystarczy tylko kwadrans. Do głębokiej miski wsyp 2 łyżki brązowego cukru bądź ksylitolu, 1 łyżeczkę mąki i 1/2 łyżeczki cynamonu. Wymieszaj z obierkami jabłek, aby obierki były równomiernie pokryte składnikami sypkimi. Rozgrzej piekarnik do temperatury 200°C. Blachę wyłóż papierem do pieczenia i przełóż na nią obierki. Piecz około 30 - 45 minut, aż będą chrupiące. W czasie pieczenia kilkakrotnie przemieszaj, aby upiekły się z obu stron.
Herbata jabłkowa
Herbata ze skórki jabłek działa uspokajająco i relaksująco, dlatego warto pić ją na godzinę przed snem. A dodatkowo Twoje mieszkanie wypełni cudowny aromat gotowanych jabłek i cynamonu.
Obierki z trzech jabłek przełóż do garnka i zalej trzema filiżankami wody. Dodaj laskę cynamonu, ewentualnie jeden goździk, doprowadź do wrzenia i gotuj 10 minut. Następnie przecedź, odstaw na 5 - 10 minut i dodaj łyżeczkę miodu. Możesz ozdobić plasterkiem cytryny.
Syrop jabłkowy
Gęsty syrop jabłkowy doskonale pasuje do racuchów i ciast, a w mroźne dni nadaje doskonały smak herbacie.
Obierki z jabłek przełóż do głębokiego garnka, zalej wodą i doprowadź do wrzenia. Zmniejsz ogień i gotuj, aż zmiękną. Następnie przecedź przez płótno lub gęste sito do innego garnka. Na dwa litry płynu potrzeba 1/2 kg cukru. Przecedzony płyn doprowadź do wrzenia i rozpuść w nim cukier. Następnie zmniejsz ogień i gotuj syrop na wolnym ogniu do zgęstnienia. Przelej do słoików lub butelek, zakręć wieczka i pasteryzuj 20 minut.
Dżem jabłkowy
Ze skórek i gniazd nasiennych jabłek możesz zrobić dżem. Przełóż je do garnka, zalej wodą, tak by były całkowicie przykryte, ale nie wlewaj zbyt dużo wody. Doprowadź do wrzenia, zmniejsz ogień i gotuj 30 minut, od czasu do czasu mieszając. Sok przecedź do innego garnka. Resztki na sicie wyciśnij, aby puściły sok – będzie więcej dżemu. Dodaj do smaku miód, ponownie doprowadź do wrzenia i gotuj jeszcze około godziny, aż dżem zgęstnieje. Następnie podgrzewaj i mieszaj przez cały czas do momentu, kiedy dżem nabierze odpowiedniej konsystencji. Możesz to sprawdzić, wylewając łyżeczkę dżemu na talerzyk. Palcem zrób kreskę przez środek dżemu. Jeśli się nie zlewa, to znaczy, że jest gotowy.
Dżem przełóż do czystych słoików, zakręć suchym wieczkiem i ułóż do góry dnem. Zostaw do wystygnięcia.
Skórki z jabłek do smoothie i ciast
Jeśli zostały Ci obierki z jabłek i nie masz co z nimi zrobić, możesz je z powodzeniem zamrozić. Później wykorzystasz je do przygotowania smoothie lub nadzienia do ciasta.
Maseczka z obierków
Najwięcej witamin znajduje się tuż pod skórką. Zafunduj je swojej skórze! Skórki ułóż wewnętrzną stroną na oczyszczonej skórze twarzy i zostaw przynajmniej na 20 minut. W tym czasie możesz czytać lub słuchać muzyki. Albo po prostu się zrelaksować. Jabłka koją skórę, rozświetlają, ściągają pory i łagodzą wypryski.
Tonik z obierków
Podobne działanie jak maseczka ma tonik jabłkowy. Skórki zalej wrzącą wodą i odstaw na 30 minut. Możesz dodać łyżeczkę octu jabłkowego. Za pomocą nasączonych płatków kosmetycznych wcieraj tonik w skórę rano i wieczorem.