Noworoczny detoks - co wyłączamy z diety?
Biały i brązowy cukier – zastępujemy go ksylitolem, miodem w małych ilościach, syropem z agawy, stewią.
Mąkę pszenną – a więc białe pieczywo, słodkie bułki i pączki, ciasta, pszenne makarony, biały ryż, pszenne płatki śniadaniowe. Zamieniamy je na: pełne zboża: pieczywo z mąki żytniej lub orkiszowej, ryż niełuskany i basmati, makarony z pszenicy durum lub mąki razowej ugotowane al dente, kasze: jaglaną, jęczmienną, gryczaną, pęczak, amarantus i quinoa.
Ziemniaki (zwłaszcza puree z sosem) - zastępujemy je fasolą białą, czarną, jaś, azuki, grochem, soczewicą, kalafiorem, brokułem i pasternakiem - ze wszystkiego można zrobić puree, jeśli się lubi.
Chleb chrupki, macę, płatki ryżowe, chipsy - zdrowszą przekąską będzie musli z pełnoziarnistych mieszanek zbożowych.
Dżemy, konfitury, galaretki, owoce w cukrze, cukierki, czekolady, batony - zamiast nich spożywamy surowe sezonowe owoce i wszystkie owoce suszone.
Napoje słodzone, gazowane, soki wytwarzane na skalę przemysłową - zamiast nich pijemy wodę z cytryną, miętą, tymiankiem, szałwią lub sokiem malinowym (albo bez dodatków) i zieloną herbatę.
Mięso z masowych hodowli - spożywamy tylko to z niewielkich gospodarstw, małe ryby lub zamienniki mięsa, takie jak fasole, awokado.
Alkohol poza posiłkami - do posiłku dziennie można pozwolić sobie na kieliszek wina.
Co powinno się znaleźć w naszym jadłospisie?
Warzywa - sezonowe, z najbliższej okolicy, najlepiej uprawiane ekologicznie. Do szczególnej kategorii zaliczamy te, które działają jak lekarstwo: czosnek, cebulę, imbir, kapustę, brukselkę, brokuły, kalafior i paprykę.
Świeżo wyciskane soki warzywne i owocowe - bo podane w tej formie witaminy, minerały i przeciwutleniacze są bardzo łatwo wchłaniane i przyswajane przez organizm. I nie chodzi tu o kupowane w sklepie soki jednodniowe - tylko o te samodzielnie wyciśnięte tuż przed spożyciem. Raz w tygodniu warto zrobić sobie cały dzień na sokach. Przykładowe przepisy na soki:
2 jabłka, burak, 2 gałązki selera naciowego, plasterek świeżego imbiru
4 jabłka, owoc granatu, 2 gałązki selera naciowego
2 jabłka, gruszka, ćwiartka ananasa, 2 gałązki jarmużu
3 jabłka, 10 śliwek bez pestki, kilka listków szpinaku
4 jabłka, korzeń pasternaku, pomarańcza.
Zdrowe tłuszcze
Masło klarowane - do smażenia, duszenia warzyw, opiekania mięs i ryb przed pieczeniem w piekarniku, kasz i ryżu, a także jako smarowidło do chleba. Można je kupić w eko sklepie lub przygotować samodzielnie, roztapiając kostkę masła i usuwając zgromadzoną na powierzchni pianę (tak, jak to robimy przy gotowaniu rosołu).
Olej rzepakowy - używany do smażenia zamiennie z masłem klarowanym
Nierafinowana oliwa z oliwek - najlepiej spożywać ją na zimno (jako dodatek do potraw i sałatek), a jeśli używamy jej do gotowania i smażenia - dodawać pod koniec, gdy temperatura dania nieco się obniży. Oliwa powinna być przechowywana w ciemnym szkle, z czasem traci też swoje właściwości, więc najlepiej spożyć ją maksymalnie w ciągu roku od tłoczenia.
Nierafinowany olej lniany, tłoczony na zimno, przechowywany w lodówce, w ciemnym szklanym pomieszczeniu. Stanowi bogate źródło kwasu omega-3. Można go używać do ryb na zimno, sałatek, śledzi, kasz i ryżu. Nie nadaje się do smażenia i gotowania.
Olej kokosowy - ma wysoką temperaturę dymienia, przez co jest doskonały do smażenia, gotowania i pieczenia. Idealnie pasuje do dań kuchni orientalnej.
Kasze: jaglana, gryczana, jęczmienna, kukurydziana, quinoa (komosa ryżowa), kasza manna, kuskus, amarantus. Więcej o zdrowotnych właściwościach kasz pisaliśmy tutaj.)
Mięso (ryby, drób, czerwone mięso) - ale spożywane niezbyt często i w ograniczonych ilościach, zawsze w towarzystwie warzyw (zwłaszcza zielonych liściastych), które pomagają je strawić. Mięso warto przyprawiać ziołami (dzięki temu obniżamy jego kwasowość) i marynować przed smażeniem lub pieczeniem - co najmniej pół godziny wcześniej.
Rośliny strączkowe: fasola jaś, ciecierzyca, soczewica, fasolka adzuki, fasolka szparagowa, fasola mung, soja.
Chleb na zakwasie - to, że jest niezdrowy nie do końca jest prawdą. Ten na zakwasie jest bogaty w wartości odżywcze, ponieważ w trakcie naturalnego zakwaszania mąka zostaje scalona w jedną żywą substancję, bogatą w witaminy i enzymy. Unikamy natomiast wypieków drożdżowych i chleba pieczonego z mąki pszennej - nie należy również przesadzać z jego ilością.
Ziarna i orzechy: włoskie, laskowe, migdały, siemię lniane. Najlepiej kupować te w łupinach i spożywać je zaraz po obraniu - wówczas nie tracą swoich cennych właściwości. Z tego samego powodu lepiej stawiać na orzechy, które rosną w naszej strefie klimatycznej.