Korzeń diabelskiego pazura (szponu) (Radix Harpagophyti) zawiera gorzkie irydoidy, cukry, sterole, kwasy fenolowe, tłuszcze i woski.
Zarówno korzeń, jak i sporządzone z niego wyciągi wykazują działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwreumatyczne.
Pobudzają także wydzielanie żółci i wzmagają apetyt. Są pomocne przede wszystkim w schorzeniach reumatycznych, stanach zapalnych stawów i tkanki okołostawowej, artretyzmie a także przy zaburzeniach trawienia.
Diabelski szpon rośnie na półpustynnych sawannach południowej Afryki głównie w kotlinie Kalahari i w Namibii. Owocem jest zdrewniała i bardzo twarda niełupka, zaopatrzona w długie haczykowate ramiona. Właśnie od tych haczyków pochodzi nazwa rośliny. Do celów leczniczych wykorzystuje się bulwiaste korzenie.
WŁAŚCIWOŚCI:
Substancje zawarte w diabelskim szponie pobudzają i oczyszczają układ limfatyczny, wzmacniają i stymulują cały układ gruczołów wydzielania wewnętrznego, powodując dokładnie oczyszczenie organizmu i organów. Ma działanie przeciwzapalne, znieczulające, rozkurczowe, żółciopędne, moczopędne, uspokajające, czyszczące, przeciwreumatyczne.
WSKAZANIA DO STOSOWANIA:
Głównym wskazaniem do stosowania preparatu jest leczenie aparatu ruchu: reumatoidalne, zesztywniające zapalenie stawów, kręgosłupa, choroba zwyrodnieniowa, układu kostno-stawowego, skaza moczanowa, odczynowe zapalenie stawów, zapalenie kaletek maziowych, mięśniobóle, choroby reumatyczne, osteoporoza.
Dzięki silnym właściwościom oczyszczającym układ limfatyczny i krwionośny, znajduje zastosowanie w leczeniu chorób narządów wewnętrznych jamy brzusznej, krwi i układu oddechowego: zapalenie wątroby, jelit, nerek, pęcherza moczowego, woreczka żółciowego, kamica żółciowa, niewydolność trzustki, zgaga i niestrawność. W zaburzeniach układu nerwowego, nerwobólach, bólach głowy, złym samopoczuciu na tle nerwowym, chorobach metabolicznych, otyłości, alergii, przewlekłych zatruciach układu limfatycznego i krwi toksynami, odpadami metabolizmu, nikotyną.
Używany zewnętrznie stosuje się w leczeniu nowotworów, zapaleń skóry, owrzodzeń, czyraków, ran, wysypki, plamicy i innych zmianach patologicznych skóry.