Tarczyca jest to niewielki narząd w kształcie motyla znajdujący się w szyi. Zadaniem tarczycy jest produkcja hormonów trójjodotyroniny (T3), tyroksyny (T4) oraz kalcytoniny. Hormony te regulują pracę całego organizmu, odpowiadają one za prawidłową przemianę materii, za regulację temperatury ciała, kontrolują pracę układu nerwowego, pobudzają serce do działania, a także przyczyniają się do mineralizacji kości, regulują cykl miesiączkowy i odpowiadają za płodność. Jeżeli tarczyca produkuje zbyt mało tych hormonów, to mamy do czynienia z niedoczynnością.
Jakie są objawy niedoczynności tarczycy?
- przewlekłe zmęczenie, uczucie wyczerpania
- trudności ze wstawaniem rano, pomimo dobrze przespanej nocy
- przyrost masy ciała
- zatrzymywanie wody w organizmie
- uczucie zimna
- osłabienie i bóle mięśni (ud i ramion)
- mrowienie i drętwienie kończyn
- wypadanie włosów
- swędząca i sucha skóra
- obrzęki i opuchlizny
- powiększony język
- ochrypły głos
- powiększenie tarczycy tzw. wole tarczycowe, ucisk w okolicy gardła
- zaburzenia smaku i zapachu
- problemy z pamięcią i koncentracją (mgła mózgowa)
- zaparcia
- nieregularne i ciężkie miesiączki
- niskie tętno
- zaburzenia erekcji
Jakie są przyczyny niedoczynności tarczycy?
- niedobór jodu (żywność uboga w jod)
- nadmiar jodu, który najpierw prowadzi do nadczynności, a potem do niedoczynności
- choroba Hashimoto (autoimmunologiczna choroba tarczycy) Jest to choroba, w której nasz układ odpornościowy na skutek nieprawidłowej aktywności niszczy tarczycę
- stosowanie niektórych leków tj.: amiodaron, taliomid, fenobarbital, fenytoina, karbamazepina, lit
- radioterapia okolic głowy i szyi
- leczenie jodem radioaktywnym
- operacyjne usunięcie tarczycy np. w przypadku raka
Jakie badania zrobić, by zdiagnozować niedoczynność tarczycy?
Należy w pierwszej kolejności wykonać badanie hormonu TSH. Jeśli jego stężenie będzie podwyższone, wówczas trzeba zbadać poziom wolnej tyroksyny FT4. Przy wysokim TSH niskie stężenie FT4 z dużym pradopodobieństwiem świadczy o niedoczynności tarczycy.
Jak leczyć niedoczynność tarczycy?
Ważnym elementem pozwalającym unormować pracę tarczycy jest odpowiednie odżywianie. Należy ograniczyć ilość spożywanego glutenu oraz mleka. Trzeba uważać na warzywa tzw. krzyżowe takie jak kapusta brokuły, kalafior. Zawierają one goitrogeny, czyli składniki, które utrudniają pracę tarczycy poprzez zaburzanie wchłaniania jodu przez tarczycę. Należy ich unikać w wersji surowej, ale ich obróbka termiczna tj. pieczenie, gotowanie i smażenie powoduje znaczne obniżenie tych związków. Można więc spożywać warzywa tj. brokuł po ugotowaniu. Zaleca się unikanie produktów sojowych. Niedoczynność tarczycy powoduje zwiększenie masy ciała, dlatego należy stosować dietę o obniżonej kaloryczności. Ważnym składnikiem do prawidłowej pracy tarczycy jest jod oraz selen. Preparaty, które poprawią pracę tarczycy to Now Thyroid Energy oraz Swanson Thyroid Essentials. Zawierają one w sobie składniki takie jak jod z tyrozyną , cynk, selen, oraz witaminy B6 i B 12,które wspomagają prawidłowe działanie tarczycy. Tarczyca magazynuje największe ilości selenu. Należy włączyć do diety produkty bogate w selen tj. orzechy brazylijskie, ryby w tym łosoś, śledź, pstrąg, a także owoce morza, podroby i jaja. Warto sięgnąć po Mieszankę na niedoczynność tarczycy, której składniki wpływają na prawidłową pracę tarczycy. 2 łyżki stołowe mieszanki należy zalać dwiema szklankami gorącej wody i pić przed posiłkiem.
Osoby z niedoczynnością mają obniżony metabolizm i często mają problemy z zaparciami. Aby zniwelować ten problem warto sięgnąć po Mieszankę oczyszczającą z pyłkiem. Zawiera ona cenne składniki, tj. len, ostropest, nasiona wiesiołka i pyłek kwiatowy, które pomagają pozbyć się uciążliwych zaparć. Wystarczy 3 łyżeczki mieszanki zalać wieczorem szklanką letniej wody, a rano na czczo wypić i zjeść tą miksturę. Potem przed lub po śniadaniu spożyć łyżkę Probiotyki lub Esencji probiotycznej, by wzmocnić florę bakteryjną organizmu. Warto również zwiększyć ilość błonnika w diecie. Można sięgnąć po takie produkty jak Farmvit Błonnik witalny czy Zinzino Zinobiotic. Bogate w błonnik pokarmowy są również nasiona, orzechy, pełnoziarniste produkty zbożowe i surowe warzywa. Warto uzupełnić dietę o składniki przeciwzapalne tj. witaminę D np. Singularis D5000 oraz nienasycone kwasy tłuszczowe, które znajdziemy w Tranie z sardeli peruwiańskich, Now Omega 369, Oleju Zinzino BalanceOil oraz Oleju lnianym. Wśród innych olejów korzystnie działać będą olej z czarnuszki, olej z wiesiołka czy też oliwa z oliwek. Przy niedoczynności warto ograniczyć produkty wysokoprzetworzone na bazie mąki pszennej oraz cukru. Należy także ograniczyć bądź całkowicie zrezygnować z picia alkoholu oraz palenia tytoniu – używki pogłębiają niedoczynność tarczycy.
Niedoczynność tarczycy a totalna biologia
Tarczyca jest organem związanym z czasem, szybkością, równowagą, rytmem, ochroną i metabolizmem. Jest też związana z termoregulacją. W Totalnej Biologii jest klasyfikowana jako pierwszy organ układu pokarmowego, gdyż odpowiada za szybkość. Od jej działania zależy czy człowiek zdąży złapać kęs, rzeczywisty lub symboliczny. Czy potrafi schwytać coś, za czym goni. Symbolem tarczycy jest motyl – symbol przemiany, transformacji.
Osoba cierpiąca na niedoczynność tarczycy ma większą chęć działania, niż sobie na to pozwala. Nie jest jednak dość związana ze swoim wewnętrznym chcę. Ma obawy przed przejściem od pragnienia do czynu oraz przeświadczenie, że to, czego od niej oczekują inni jest ponad jej siły. Często woli zrezygnować z czegoś, niż doświadczyć porażki i rozczarowania. Pojawia się u niej poczucie przytłoczenia i zmęczenia. Brak pewności siebie może wynikać z tego, że nie czuła wsparcia i miłości w dzieciństwie. Miała wrażenie, że nikt w nią nie wierzy, więc sama też nie jest w stanie w siebie wierzyć. Często odczuwała w życiu brak wsparcia. Natomiast ma często program zastanawiania się „co by było gdyby” i życia przeszłością. Zamiast aktywnie angażować się w tworzenie rzeczywistości dzisiejszej i przyszłości, zdaje się wciąż tkwić w przeszłości. Stąd nie ma siły do działania i osiągnięcia sukcesu. Boi się również wyjść poza strefę komfortu, dlatego często rezygnuje z realizacji celów, marzeń i planów.
Niedoczynność tarczycy pojawia się w momencie, gdy gruczoł jest uszkodzony przez konflikt trwający zbyt długo. Osoba z uszkodzoną tarczycą staje się coraz bardziej wrażliwa na zimno i przybiera na wadze. Jej reakcje stają się coraz wolniejsze, podobnie jak czynność serca. Jako gruczoł związany z upływem czasu, tarczyca niedoczynnością reaguje na konflikt typu – czas płynie za szybko, chciałbym spowolnić czas, nie wyrabiam się z zadaniami, potrzebuję zwolnić albo obawiam się tego, czego się spodziewam – chciałbym, aby ten czas jeszcze nie nadszedł. Bardzo często pojawia się poczucie przytłoczenia, brak siły i poczucie, że człowiek jest zbyt powolny.
Niedoczynność tarczycy pojawia się też wówczas, gdy człowiek czuje się atakowany i podatny na zranienie i ma z tego powodu poczucie nieudolności. Zbyt wygórowane oczekiwania, często odczuwane jako ponad siły, powodują zniechęcenie, które potrafi zniwelować jakąkolwiek motywację i przynoszą rozgoryczenie. Być może dlatego na niedoczynność tarczycy często cierpią przytłoczone obowiązkami kobiety, które są niezadowolone z jakości swojego życia, oraz mają niskie poczucie własnej wartości.
Czakra gardła związana jest z wyrażaniem siebie, swojego zdania, mówienia „własnym głosem”. Niedoczynność tarczycy jest często skutkiem braku zgody na wyrażanie siebie, komunikowania swoich potrzeb i pragnień. Może to wynikać z dzieciństwa, gdy potrzeby i zdanie nie były brane pod uwagę przez opiekunów.
Przy niedoczynności tarczycy warto przepracować takie emocje jak stres, zmartwienia, zamartwianie się i poczucie winy. Warto też pracować nad świadomą komunikacją, przebaczaniem oraz poczuciem własnej wartości.