W ostatnim czasie wiele się mówi na temat nebulizacji. Jest to metoda podawania leku w formie aerozolu, bezpośrednio do układu oddechowego. W przypadku schorzeń układu oddechowego taka forma podania jest bardziej efektywna. Nebulizację często przeprowadza się u najmłodszych pacjentów. Nebulizacja jest rodzajem zabiegu medycznego, który można przeprowadzić w domu.
Nebulizatorry - działanie
Nebulizatory to urządzenia przeznaczone do terapii górnych i dolnych dróg oddechowych. Nebulizator zmienia postać leku z płynnej w chłodną mgiełkę, umożliwiając wdychanie substancji leczniczej. Nebulizacja to rodzaj inhalacji i jeden ze sposobów podawania leków np. wziewnych w postaci mgiełki (aerozolu) poprzez np. maskę inhalacyjną. Metoda ta gwarantuje bezpośrednie dostanie się wdychanej mgiełki (czy układu koloidalnego ciało stałe-powietrze) wprost do dróg oddechowych.
Nebulizaotry - sposób użycia
Nebulizator jest stosunkowo łatwy w obsłudze. Przed jego użyciem należy zapoznać z instrukcją załączoną do urządzenia, a także ulotką leku, z którego będziemy korzystać. Warto też przestrzegać kilku podstawowych zasad, które sprawią, że zabieg będzie efektywny i bezpieczny:
W trakcie nebulizacji należy siedzieć lub leżeć z głową lekko odchyloną do tyłu. Maska urządzenia powinna ściśle przylegać do twarzy, aby uniknąć strat leku. U dorosłych i starszych dzieci zaleca się wdychanie aerozolu przez ustnik. W trakcie nebulizacji należy robić głębokie, spokojne wdechy, co podnosi skuteczność zabiegu.
Po skończonej nebulizacji należy przemyć twarz i przepłukać usta. Warto również umyć zęby, ponieważ niektóre preparaty sprzyjają postawaniu przebarwień i zmian próchniczych. Należy też wyczyścić urządzenie i pamiętać o jego regularnej konserwacji, w tym wymianie filtrów.
W przypadku osób dorosłych inhalacja trwa zwykle 10-20 minut, natomiast u dzieci czas trwania zabiegu powinien być krótszy. Należy przypilnować, aby maska do nebulizacji przylegała szczelnie do nosa i ust dziecka. Po wykonaniu zabiegu warto oklepać malucha, aby ułatwić odkrztuszenie zalegającej w jego drogach oddechowych wydzieliny.
Nebulizaotry - kiedy stosujemy
Nebulizatory a COVID-19
Stanowisko ekspertów dotyczące bezpiecznej nebulizacji mówi jednoznacznie, że w czasie COVID nebulizacja jest jak najbardziej bezpieczna. Bardzo istotna (szczególnie w obecnym czasie) jest higiena nebulizatora, czyli po każdej inhalacji (zarówno siateczkowe, a zwłaszcza pneumatyczny), każdy element powinno się dokładnie umyć . Pamiętajmy, że aby leczenie było skuteczne należy zwracać szczególną uwagę na prawidłową technikę nebulizacji.
W czasie zarażenia koronawirusem warto przeprowadzać nebulizację codziennie, przez co najmniej 20 minut, minimum 4 dni.
Nebulizacja na przeziębienia i zakażenie covid – czym możemy nebulizować?
- nebulizacja olejkami eterycznymi:
- olejki są jak najbardziej pomocne przy początkach przeziębienia, a także w trakcie trwania choroby. Najbardziej powszechnym jest olejek eukaliptusowy. Ma on właściwości napotne, udrażnia zatkany nos i zatoki ułatwiając oddychanie. Podobne rezultaty przyniesie inhalacja olejkiem tymiankowym, która wskazana jest przy katarze, ale również chorych zatokach, kaszlu, zapaleniu migdałków. Pozytywne działanie wykazuje także olejek z drzewa herbacianego. Jest bogaty w terpeny, dzięki którym zyskuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, oraz przeciwwirusowe. Stosujemy inhalacje z nim w przypadku zakażeń górnych dróg oddechowych. Jak wkropić olejki do nabulizatora? Na podstawę nebulizatora nakładamy szklaną dyszę rozprowadzającą. Do szklanej komory wlewamy około 10-15 kropel olejku eterycznego - polecamy skorzystanie z zakraplacza, który umożliwi precyzyjną aplikację olejków w komorze dyfuzyjnej.
Olejki eteryczne mają działanie antywirusowe, rozrzedzające wydzielinę i wyciszające. Mogą nie tylko przynosić ulgę odnośnie objawów, ale też dodatkowo wspierać zwalczanie zakażenia, wspomagając jeszcze większą redukcję ładunku koronawirusa w drogach oddechowych.
-nebulizacja solą fizjologiczną:
Wiele osób stosuje nebulizacje z soli fizjologicznej. Taki zabieg nawilża śluzówkę dróg oddechowych i przynosi ulgę podczas różnych infekcji, udrażniając nos i łagodząc uciążliwe objawy. Nebulizację solą fizjologiczną mogą przeprowadzać osoby pracujące w pomieszczeniach klimatyzowanych, gdzie powietrze jest wyjątkowo suche, co niekorzystnie wpływa na śluzówkę nosa i gardła. Jedna ampułka 5 ml soli fizjologicznej służy do przeprowadzenia jednorazowej inhalacji.
- nebulizacja wodą utlenioną:
Warto wspomnieć o wodzie utlenionej. Jako środek zapobiegający infekcjom należy dodać jej 0,5 ml (lub 12 kropli używając zakraplacza) do nebulizatora napełnionego 5 ml wody destylowanej. Stosować raz dziennie lub tak często, jak odczuwasz potrzebę.
- nabulizacja srebrem koloidalnym:
Kolejnym wartym wspomnienia produktem jest srebro koloidalne. W tym przypadku rolę leku przejmuje roztwór koloidalnego srebra. Inhalator zmienia je w parę, która dociera wprost do zainfekowanych komórek układu oddechowego. Skuteczność rewelacyjna. Warunkiem szybkiego wyleczenia jest robienie inhalacji co najmniej 3-4 razy dziennie. Jeżeli uchwycimy przeziębienie w jego początkowej fazie, po jednym dniu inhalacji powinniśmy stanąć na nogi. Jeżeli przegapimy fazę początkową, leczenie może trwać maksymalnie 3-4 dni, ale nie rozwinie się w fazę obłożną. Przy covidzie inhalacje ze srebra koloidalnego mogą wspomóc organizm, złagodzić przebieg choroby.
-nebulizacja lekami mukolitycznymi:
Do nebulizacji stosuje się różne preparaty, przeważnie te przeznaczone do leczenia schorzeń układu oddechowego. Do tej grupy zaliczają się różne leku mukolityczne, które upłynniają i zmniejszają lepkość śluzu zalegającego w drogach oddechowych. Preparaty tego typu stosuje się w terapii mukowiscydozy, zapalenia zatok przynosowych, czy astmy oskrzelowej. Nebulizować można również leki rozszerzające drogi oddechowe, przeznaczone do leczenia przewlekłej astmy oskrzelowej oraz przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, jak również leki przeciwzapalne.
Nebulizacja a alergia
Sprzęt sprawdza się bardzo dobrze w przebiegu zapobiegania objawom alergii. Nebulizacje pomocne są aby przywrócić układowi oddechowemu właściwe działanie. Nawilżają drogi oddechowe, ułatwiając odksztuszanie, pomagają zwalczyć katar, uporczywy ból gardła. Nebulizację przy alergii można wykonać zarówno solą fizjologiczną, lekami, czy olejkami eterycznymi. Podawanie środków farmakologicznych drogą nebulizacji zmniejsza odsetek działań ubocznych w porównaniu z lekami podawanymi doustnie.
Ampułki Allergie injektopas. To środek homeopatyczny stosowany w przypadku chorób gardła i kaszlu. Głownie kaszlu na tle alergicznym. Wspomaga układ odpornościowy, przeciwdziała osłabieniu i zmęczeniu. Łagodzi skutki alergii, nieżyt nosa, łzawienie i zaczerwienienie oczu.
Na alergię oprócz wspomnianych powyżej olejków eterycznych, polecany jest także: olejek z mięty pieprzowej. Odznacza się właściwościami: przeciwdrobnoustrojowymi, przeciwbólowymi i znieczulającymi. Inhalacje z mięty pieprzowej nie tylko udrożnią drogi oddechowe, ale także zapobiegną namnażaniu się bakterii, wirusów i grzybów w błonie śluzowej nosa i gardła. Warto zaopatrzyć się również w olejek lawendowy. Odznacza się swoimi: przeciwbakteryjnymi, przeciwgrzybicznymi i przeciwzapalnymi właściwościami zdrowotnymi. Inhalacje z dodatkiem olejku lawendowego skutecznie łagodzą kaszel alergiczny, a także udrażniają błony śluzowe nosa. Wystarczy 5-10 kropli olejku. Taką inhalację stosujemy minimum raz dziennie.
Mimo że nebulizacja jest nieinwazyjną i bardzo dokładną metodą podawania leku, to nie jest ona dobra dla każdego. Nie zaleca się używania nebulizatorów przez osoby, które mają ostry stan zapalny w obrębie nosa, gardła i krtani, niewydolność krążenia lub zaostrzenie chorób przewlekłych. Przeciwwskazaniem jest również choroba zakaźna, gruźlica, nowotwory układu oddechowego, krwawienie z dróg oddechowych, jak również niewydolność oddechowa niewiązana z mechanizmem obturacji oskrzeli.
Rodzaje nebulizatorów
Nebulizator pneumatyczny (z kompresorem) - najczęściej stosowany, uniwersalny i wszechstronny. Zmienia płyn w mgiełkę za pomocą sprzężonego powietrza, które przepływa przez specjalną dyszę. Urządzenie wyposażone jest w kompresor (sprężarkę). Gdy po uruchomieniu powietrze jest rozprężane, płyn zasysany jest, a następnie dzięki dużej sile powietrza rozbijany na drobne cząsteczki. Część płynu wraca wtedy do zbiorniczka i rozbijana jest w dalszej kolejności. Mgiełka zaś przedostaje się bezpośrednio do ustnika lub maski. Za jego pomocą można nebulizować wszystkie preparaty przeznaczone do terapii wziewnej.
W ofercie są dwa nebulizatory kompresorowe: CLASSIC i MINI. Classic cechuje się niewielkimi rozmiarami, dzięki czemu nadaje się do użytku w domu i w podróży. Cicha praca urządzenia pozwala na przeprowadzenie nebulizacji nawet u bardzo wrażliwych dzieci. Parametry inhalatora pozwalają na dotarcie leków do dolnych partii dróg oddechowych. Natomiast Mini cechuje się bardzo dobrymi parametrami w tym frakcją respirabilną na poziomie 99,78%, dzięki czemu inhalacja jest efektywna przy zapewnieniu optymalnej szybkości nebulizacji.
Nebulizator membranowy (siateczkowy) NEB MESH- bardzo wydajny, umożliwia zużycie prawie całego leku bez pozostawania resztek w komorze. Nebulizator membranowy, określany również jako nebulizator siateczkowy wyposażony jest z membranę, która wibrując, przesuwa lek w płynie przez mikroskopijne okienka i w ten sposób zmienia go na aerozol. Zaletą tego rozwiązania jest zarówno bezgłośna praca jak i to, że cząsteczki leku mają określony, precyzyjny rozmiar, a po zakończeniu nebulizacji w pojemniczku nie zostają resztki leku. Ten typ nebulizatora można stosować do aplikacji wszystkich leków do nebulizacji, a najnowsze modele pozwalają na nebulizację leku w pozycji leżącej, np. podczas snu. Zapewnia on wykorzystanie całej dawki leku. Nadają się do praktycznie wszystkich leków poza dostępną od niedawna na rynku solą fizjologiczną z kwasem hialuronowym, który może zatykać otwory sitka.
Reasumując nebulizator siateczkowy a kompresorowy to praktycznie dwa różne urządzenia pełniące podobną funkcję, dlatego nie można do końca tych dwóch inhalatorów porównać. W inhalatorze siateczkowym nie można nebulizować kwasem hialuronowym i substancjami o dużej gęstości ze względu na zapychanie siateczki, dotyczy to wszystkich inhalatorów membranowych. Takiego ograniczenia nie ma w przypadku inhalatorów kompresorowych.
Polecane produkty
Nel Farma Srebro Koloidalne 300 ml - Płyn do jamy ustnej Srebro kolidalne Ag to wyrób przeznaczony do stosowania w łagodzeniu przebiegu i wspomagająco w przypadku wirusowych, bakteryjnych jak i grzybiczych infekcji jamy ustnej. W przeciwieństwie do antybiotyków, nie niszczy dobroczynnej flory bakteryjnej. Wspomaga leczenie przeziębień, kataru, kaszlu, grypy, anginy, zapalenia gardła, zatok, oskrzeli, płuc i innych infekcji.
Pro Aktiv Nano-Srebro Koloidalne 300 ml- Srebro nanokoloidalne jest całkowicie bezpieczne dla ludzkiego organizmu. Jego pozytywne działanie potwierdzono również w przypadku osób ze skłonnościami do różnego rodzaju alergii (m.in. skórnych i wziewnych), a także w przypadkach bardziej powszechnych, jak trądzik u młodzieży.
Nelfarma Srebro koloidalne do gardła, mięta 20 ml - Wyrób przeznaczony do stosowania w łagodzeniu przebiegu i wspomagająco w trakcie bakteryjnych i wirusowych infekcji jamy ustnej.
Pascoe Allergie - Homeopatyczny preparat stosowany przy alergiach. Wykazuje działanie przeciwkaszlowe, łagodzi objawy choroby. Zawiera kwas mrówkowy jako lek na astmę i alergiczne reakcje skórne, metaliczną miedź na skurcze i problemy z układem oddechowym oraz tlenek arsenu (III), który działa przeciwzapalnie. Ampułki przeciwdziałają osłabieniu i uczuciu zmęczenia, wspomagając układ odpornościowy.
Doterra Family Essentials - Zawiera 10 podstawowych olejków eterycznych w wersji 5ml, które będą przydatne na co dzień dla całej rodzinie, a także książkę o olejkach. W skład zestawu wchodzi: olejek lawendowy, cytrynowy, drzewo herbaciane, mięta pieprzowa, oregano, kadzidłowiec oraz zestawy: zestaw kojący, oczyszczający, na trawienie oraz odporność i oczyszczenie.
Inhalator Ixellence Neb Mini -to wysokiej jakości nebulizator kompresorowy do inhalacji wszystkimi lekami stosowanymi w leczeniu metodą wziewną. Inhalator iXellence® NEB Mini cechuje się bardzo dobrymi parametrami w tym frakcją respirabilną na poziomie 99,78%, dzięki czemu inhalacja jest efektywna przy zapewnieniu optymalnej szybkości nebulizacji.
Inhalator Ixellence Neb Mesh - wyrób medyczny w postaci innowacyjnego inhalatora membranowego przeznaczonego dla całej rodziny. Technologia siateczkowa (Mesh) pozwala na inhalacje wszystkimi lekami do nebulizacji. Inhalator NEB Mesh jest mały, lekki i cichy, dzięki temu doskonale nadaje się do inhalacji w domu oraz podczas podróży.
Inhalator Ixellence Neb Classic - to bardzo wygodny inhalator kompresorowy do nebulizacji wszystkimi preparatami przeznaczonymi do terapii wziewnej. Cechuje się niewielkimi rozmiarami, dzięki czemu, nadaje się do użytku w domu i w podróży.