Cholesterol
Wprowadzenie nasion babki do jadłospisu, dzięki obecności błonnika pomoże nam również zadbać o prawidłowy poziom cholesterolu (obniża poziom „złego”, a podnosi poziom „dobrego” cholesterolu) i sprawnie oczyścić organizm z substancji szkodliwych, w tym metali ciężkich i związków kancerogennych. Tę właściwość babki płesznik powinny docenić zwłaszcza osoby z problemami sercowo- naczyniowymi i miażdżycą.
Pomaga zredukować poziom cukru we krwi
Badania przeprowadzone nad wpływem nasion tej rośliny na poziom cukru wykazały, że babka płesznik ma działanie regulujące stężenie glukozy, jak i insuliny we krwi.
Przydatna przy odchudzaniu
Babka płesznik ma zastosowanie również w pokonywaniu nadwagi. Pęczniejący pod wpływem wody w żołądku błonnik opóźnia opuszczanie żołądka przez pokarm, a co za tym idzie, na długi czas daje uczucie sytości. Poza tym nasiona babki zmniejszają stopień wchłaniania przez organizm tłuszczu i przyspieszają przemianę materii.
Stosuj przy łuszczycy!
Napar z nasion babki płesznik warto stosować w formie okładów także przy problemach skórnych, takich jak: łuszczyca, trądzik różowaty, czy atopowe zapalenie skóry. Okłady ze śluzu babki mają właściwości nawilżające oraz działają odżywczo na skórę, dlatego zalecane są w przypadku skóry suchej.
Jak stosować?
Najkorzystniej jest spożywać nasiona babki na zimno, bez dodawania ich do produktów, płynów, czy dań gorących, aby nie zmniejszać siły działania zawartych w nich składników, jak i nie redukować ilości dostarczanych do organizmu wartości odżywczych. Dobrze jest zarówno spożywać całe nasiona babki płesznik dodane, na przykład do ulubionego jogurtu, kefiru, maślanki, kompotu, przestudzonej herbaty, serka, surówek, sałatek, past, musli, jak i zjadać wytworzony z nich pod wpływem kontaktu z wodą kleik (kisiel).
Dawkowanie
Sposób dawkowania babki płesznik, tak jak i innych produktów, których nie należy spożywać bez ograniczeń powinien być zamieszczony na opakowaniu. Przykładowy sposób dawkowania podany przez jednego z producentów babki jest następujący:
3 łyżeczki nasion zalać 200 ml letniej wody, odczekać 5 minut, aż nasiona staną się pokryte warstwą śluzu, wymieszać i wypić. Pić 3 razy dziennie 30 minut przed posiłkiem
Podczas stosowania nasion należy pić więcej płynów. Zaleca się wypijanie ok. 2 litrów wody w ciągu całego dnia.
Stosowanie w ciąży
Nasiona babki płesznik uchodzą za w pełni bezpieczny naturalny produkt, który nie szkodzi kobietom w ciąży, ani też nienarodzonemu dziecku. Pomaga natomiast pokonać częste w tym okresie zaparcia. Nie zaszkodzi jednak przed wprowadzeniem nasion do swojego jadłospisu zapytać o opinię lekarza prowadzącego.
Przeciwwskazania i skutki uboczne
Nie poleca się stosowania nasion babki płesznik w stanach skurczowych oraz w przypadku niedrożności jelit, bólów brzucha o nieznanej przyczynie, przy nudnościach i wymiotach. Nie należy spożywać ich także przed planowaną kolonoskopią.
Początkowo, włączenie nasion babki do diety może powodować uczucie pełności w brzuchu i wzdęcia. Z czasem dolegliwości te powinny ustąpić.
Uwaga!
Przy jednoczesnym stosowaniu nasion babki płesznik i innych leków należy zachowywać co najmniej 1- godzinny odstęp czasowy, ponieważ nasiona te mogą opóźniać wchłanianie leków.