Bańki lecznicze stosować można na klika sposobów, występują także w kilku rodzajach. Najogólniej rzecz ujmując istnieją bańki ogniowe i bezogniowe. Bańki ogniowe do wytworzenia próżni wykorzystują ogień. Tradycyjne, popularne w Polsce od wielu lat, bańki szklane, to właśnie bańki ogniowe. Bańki bezogniowe natomiast wytwarzają próżnię bez użycia ognia, np. przy pomocy pompki – tak działają bańki plastikowe, lub poprzez ich ściśnięcie – tak działają z kolei bańki silikonowe lub gumowe. Próżnia w bańce powoduje zassanie się jej na skórze, dlatego też jej wytworzenie jest konieczne w każdej terapii bańkami leczniczymi. Ponadto próżnia w bańce, po przyłożeniu jej do ciała, tworzy podciśnienie, które wsysa skórę do bańki, a także powoduje wessanie niewielkiej ilości krwi do tkanki podskórnej w miejscu przyłożenia bańki.
O ile do stawiania nadają się wszystkie rodzaje baniek: zarówno tradycyjne bańki szklane, jak i bańki silikonowe, bambusowe, bańki plastikowe czy gumowe, o tyle w masażu lepiej sprawdzają się elastyczne i miękkie bańki – gumowe lub jeszcze lepiej silikonowe. Bańki silikonowe są najdelikatniejszym rodzajem baniek, który nie powoduje dyskomfortu czy bólu w trakcie masażu. Bańki silikonowe mniejszych rozmiarów świetnie nadają się również do masażu delikatnej skóry twarzy.
Masaż a stawianie baniek
Istnieją dwie podstawowe formy terapii z użyciem baniek chińskich: masaż bańkami oraz stawianie baniek. Obydwie te formy wywodzą się ze szkoły Tradycyjnej Medycyny Chińskiej i przynoszą ulgę w różnych dolegliwościach.
Stawianie baniek jest zalecane w przypadkach:
- przeziębienia,
- grypy,
- stanów zapalnych,
- bólów głowy,
- dolegliwości płucnych.
Bańki można stawiać także w celach przeciwbólowych, np. stawiając bańkę na czole w przypadku bólu głowy (choć w Polsce nie jest to popularna metoda, to w krajach Azji jest bardzo popularnym sposobem radzenia sobie z bólami głowy). Bańki stawiać można na konkretnych bolących miejscach, na punktach akupunkturowych (do tego potrzebna jest jednakże znajomość rozłożenia punktów akupunkturowych na ciele człowieka oraz przebiegu meridian) lub w górnej części pleców. Bańki powinny przylegać do ciała przez 5-15 min (nie dłużej).
Masaż bańkami jest, z kolei, zalecany w przypadku:
- zakwasów,
- skurczy i zastojów mięśniowych,
- bólu mięśni,
- bólu stawów,
- bólu kości (w szczególności bólu kręgosłupa).
Masaż bańkami ma działanie rozluźniające, rozgrzewające i przeciwbólowe. Masaż zaleca się stosować po intensywnych treningach sportowych, ponieważ pomaga on odlepić skórę przylepioną w trakcie wzmożonej aktywności fizycznej do mięśni. Tym samym bańki do masażu pozwalają pozbyć się zakwasów oraz bólu wywołanego zmęczeniem.
Masaż bańkami stosuje się także w zabiegach kosmetycznych. Masaż nimi ujędrnia skórę, pozwala wymodelować sylwetkę, pozbyć się cellulitu i zredukować warstwę tłuszczową na masowanych obszarach. Małe bańki sylikonowe są na tyle delikatne, że mogą być używane do masażu ujędrniającego twarzy, który doskonale usuwa nagromadzenia limfy.
Jak działają bańki?
Zarówno w jednym jak i w drugim przypadku zasada działania baniek jest taka sama. Po zassaniu się na skórze, podciśnienie wytwarzane przez bańkę powoduje wyssanie niewielkiej ilości krwi do tkanki podskórnej w miejscu, w którym prowadzony jest zabieg. Wyssane w ten sposób krwinki obumierają, przez co organizm rozpoznaje w nich ciało obce i zaczyna namnażać przeciwciała, których zadaniem jest pozbycie się obcych elementów w organizmie. Powstałe w ten sposób przeciwciała oddziałują później na cały organizm, pomagając zwalczyć wszystkie dotykające go infekcje. Masaż bańką zwiększa ukrwienie w miejscu bólu redukując zastój i pomagając organizmowi nakierować energię w miejsce potrzebujące interwencji.
Przyssana do skóry bańka pobudza ponadto krążenie krwi w stymulowanym obszarze, co również przyczynia się do ogólnej poprawy kondycji organizmu. W przypadku masażu pojawia się również dodatkowy czynnik w postaci ucisku na mięśnie, który pozwala na ich rozluźnienie, rozgrzanie i pobudzenie.
Zarówno w trakcie stawiania baniek jak i przy masażu, na skórze mogą powstać siniaki. Nie jest to efekt niepożądany i nie świadczy on bynajmniej o tym, że zabieg został źle przeprowadzony. Siniak powstaje w wyniku przenikania krwi do tkanek podskórnych zassanych przez bańkę. Niektórzy z praktyków Tradycyjnej Medycyny Chińskiej uważają ponadto, że siniaki można wykorzystywać w celach diagnostycznych – mają one być wyraźniejsze w miejscach, które stanowią ognisko choroby.