MENOPAUZA – objawy, przyczyny, leczenie.
Menopauza – jakie są objawy menopauzy?
Pierwsze objawy poprzedzające menopauzę, pojawiają się kilka miesięcy, a zwykle – kilka lat wcześniej. Jest to tzw. okres przedmenopauzalny. Stopniowo dochodzi do zmian hormonalnych, z których główną jest zmniejszanie produkcji estrogenu i progesteronu przez jajniki. W związku z tym, miesiączki przestają być regularne – przerwy między nimi mogą się wydłużyć lub skrócić. Mogą być też bardziej lub mniej nasilone niż dotychczas. U części kobiet będzie to jedyny objaw zbliżającej się menopauzy. Większość natomiast doświadczy również uderzeń gorąca i zlewnych potów. Inne symptomy, które mogą wystąpić, to:
- zaburzenia snu;
- wahania nastroju, drażliwość;
- bóle rąk, kolan, pleców, sztywność stawów;
- suchość skóry, utrata jej elastyczności, przez co bardziej uwidaczniają się zmarszczki;
- kołatanie serca;
- zaburzenia pamięci i koncentracji;
- obniżenie libido;
- suchość pochwy, która może powodować bolesność podczas stosunków płciowych;
- nietrzymanie moczu.
Objawy te nie wszystkie i nie u każdej kobiety wystąpią.
Są kobiety, które łagodnie przechodzą ten czas i gdyby nie zaburzenia miesiączkowania,
nie zauważyłyby, że wchodzą w okres menopauzy.
Menopauza – przyczyny:
Objawy menopauzy mogą pojawić się nawet kilka lat przed ostatnią miesiączką i związane są przede wszystkim z wygasaniem funkcji jajników. Ilość pęcherzyków jajnikowych w tym okresie drastycznie się zmniejsza, co bezpośrednio wpływa na obniżenie się stężenia estrogenów – hormonów płciowych, takich jak estradiol, testosteron, androstendion, dehydroepiandrostendion (DHEA) oraz progesteron.
W odpowiedzi na te zmiany dochodzi do zwiększonej produkcji hormonów przysadkowych, głównie FSH, czyli folikulotropiny i LH, czyli lutropiny, których zadaniem jest pobudzenie jajników do produkcji estrogenów. Jednak organy płciowe nie są w stanie ich wytworzyć, więc organizm kobiety musi się przestawić z regularnego cyklu miesięcznego na obniżoną produkcję hormonów. To właśnie ten proces wywołuje różne, niekiedy uciążliwe dolegliwości.
Menopauza – leczenie naturalne:
Jeśli objawy przekwitania są niezbyt mocno dokuczliwe – można zaproponować kobiecie zastosowanie farmakologicznych metod ich łagodzenia. Na rynku dostępne są preparaty, które łagodzą nie tylko objawy fizyczne, ale także poprawiają stan psychiczny kobiety.
Menopauza – polecane produkty:
Yango Niepokalanek: pomaga złagodzić objawy menopauzy oraz napięcia przedmiesiączkowego. Przyczynia się do uzyskania równowagi hormonalnej w okresie klimakterium. Pomaga zachować prawidłową sprawność fizyczną. Przyczynia się do przywrócenia dobrego samopoczucia.
Biovitalium Femiherb: jest suplementem diety zawierający unikalną kompozycję do stosowania w stanach zwiększonego zapotrzebowania na witaminy, składniki mineralne i fitoestrogeny u kobiet w okresie menopauzy. Składniki preparatu łagodzą objawy menopauzy, chronią komórki przed wolnymi rodnikami, przyczyniają się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia. Fitoestrogeny zawarte w ekstraktach roślinnych (niepokalanek, lucerna, opornik, chmiel, soja) łagodzą objawy związane z okresem menopauzy, w tym: zmęczenie, wyczerpanie nerwowe i ułatwiają zasypianie. Witaminy z grupy B (w tym biotyna i kwas foliowy) wzmacniają układ nerwowy i chronią przed skutkami stresu.
Lady Care Menopauza Magnez: to nieinwazyjne rozwiązanie na: uderzenia gorąca, bóle stawów, brak koncentracji, kołatanie serca, wzdęcia, wahania nastroju, nietrzymanie moczu, lęk i drażliwość, suchość pochwy, przyrost masy, ciała utrata libido, osłabienie pamięci, bolesne stosunki, napięcie mięśni, zmęczenie i bezsenność.
Now Dong quai kobiecy żeń-szeń: doskonały, naturalny środek nazywany "kobiecym żeń-szeniem" łagodzący bóle i objawy napięcia przedmiesiączkowego. Zawiera fitoestrogeny, które koją ból przed i w trakcie miesiączki oraz relaksują w trakcie PMS, zbawiennie działając na samopoczucie w tej trudnej fazie.
Wilcaccora Abuta Ekstrakt: jest powszechnie nazywana „ziołem położnych” i słynie z właściwości leczniczych w zakresie „wszelkich zaburzeń kobiecych”. Południowo-amerykańska ludność tubylcza wykorzystuje tę roślinę od wieków, a jej współczesne zastosowanie ma wymiar powszechny. Tradycyjna medycyna peruwiańska wykorzystuje właściwości moczopędne i wykrztuśne abuty, stosowanej także w leczeniu chorób wenerycznych.