Kurkuma znana inaczej jako ostryż, szafranica lub żółcień wywodzi się z południowej Azji. Obecnie uprawiana głównie we Wschodnich Indiach, Chinach, Japonii, na Jawie i w Ameryce Środkowej. Ma postać kłącza podziemnego korzenia podobnego do imbiru. Dodawana jest do słodkich potraw, nadając im charakterystyczny cierpki smak, stosowana jest również do barwienia ryżu, makaronu i warzyw konserwowanych. Kurkumą przyprawia się potrawki z drobiu, jasne, ostre sosy, jaja sadzone, omlety, kraby, oraz sałaty. Harmonizuje niemal z wszystkimi przyprawami kuchni orientalnej.
Kurkuma wykazuje działanie:
✓ przeciwzapalne
✓ antyoksydacyjne
✓ przeciwnowotworowe
✓ przeciwwirusowe
✓ przeciwgrzybicze
✓ przeciwbakteryjne.
Smaczna i zdrowa kurkuma zdobyła też uznanie jako środek rozkurczowy i bakteriobójczy. Współcześnie prowadzone badania wykazały, że związki zawarte w kłączu kurkumy długiej działają leczniczo w przypadku reumatyzmu, chorób serca i wątroby. Pomagają w walce z otyłością, obniżają poziom cholesterolu, a czasami hamują nawet rozwój komórek nowotworowych.
Kurkuma słynie także z właściwości przeciwzapalnych, antyoksydacyjnych, przeciwnowotworowych, żółciopędnych, oczyszczających, diuretycznych, hepatoprotekcyjnych, tonizujących i antymutagennych.