Kwas hialuronowy to cukier, który jest naturalnie produkowany przez organizm. Znajdujący się w dużym stężeniu w skórze, kwas hialuronowy jest niezbędny do utrzymania równowagi nawilżenia skóry, odpowiada za jej sprężystość i objętość oraz pomaga nadać skórze gładką strukturę. Znajdujący się również w płynie otaczającym oczy i stawy, kwas hialuronowy działa jak gąbka, która przyciąga i zatrzymuje wodę, co czyni go doskonałym składnikiem nawilżającym. Naturalna produkcja kwasu hialuronowego w skórze zmniejsza się z wiekiem, dlatego tak ważne jest uzupełnianie go produktami do pielęgnacji skóry zawierającymi ten składnik.
Kwas hialuronowy – rodzaje
Hialuronian dzieli się na grupy ze względu na długość łańcucha i masę cząsteczkową. Wielkość cząsteczek kwasu hialuronowego ma wpływ na jego właściwości i pełnione przez niego funkcje. Występują trzy główne rodzaje HA:
- małocząsteczkowy kwas hialuronowyo masie cząsteczkowej między 5 a 20 kDa (kilodaltonów) – ma zdolność wnikania w głębsze warstwy skóry, dzięki czemu nawilża ją;
- średniocząsteczkowy kwas hialuronowy o masie cząsteczkowej między 100 a 300 kDa – silnie nawilża najbardziej zewnętrzną warstwę naskórka;
- wielkocząsteczkowy kwas hialuronowyo masie cząsteczkowej między 1000 a 1400 kDa – wykazuje zdolność do utrzymywania się na skórze i tworzenia tzw. filmu, który chroni skórę przed odparowaniem wody.
Właściwości kwasu hialuronowego:
- podstawową właściwością kwasu hialuronowego jest zdolność do wiązania wody. Działa on jak gąbka która zatrzymuje wodę w skórze właściwej nadając jej elastyczność i sprężystość. Jedna cząsteczka kwasu hialuronowego może związać aż 250 cząsteczek wody.
- bierze udział w koagulacji
- tworzy „smar” dla powierzchni stawowych, dzięki czemu redukuje tarcie między poruszającymi się kośćmi.
- współtworzy strukturę ciałka szklistego oka oraz wchodzi w skład filmu łzowegoutrzymującego prawidłowe nawilżenie powierzchni oka.
- wpływa na prawidłowe funkcjonowanie strun głosowych.
- ma ważny udział w każdym etapie gojenia się ran, tworzy środowisko sprzyjające gojeniu.
- ma działanie bakteriostatyczne.
- hialuronian o dużej masie cząsteczkowej ma właściwości przeciwzapalne, immunosupresyjne, antyoksydacyjne; z kolei ten o małej masie cząsteczkowej działa prozapalnie, pobudza kolejne etapy odpowiedzi immunologicznej.
Kwas hialuronowy zastosowanie
Kwas hialuronowy ze względu na swoje niezwykłe właściwości znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach medycznych tj. reumatologii, ginekologii, stomatologii, chirurgii, otolaryngologii, urologii, w inżynierii tkankowej, w gojeniu ran świeżych oraz w przewlekłych stanach zranienia lub w oparzeniach. Kwas hialuronowy naturalnie występuje w naszej skórze, dlatego znajduje zastosowanie w kosmetykach o działaniu nawilżającym, gdyż ma działanie zatrzymujące wodę w naskórku. Szybko przynosi skórze ukojenie, odświeżenie, ulgę np. po ekspozycji słonecznej. Ważne jest, by nakładać kwas hialuronowy na zwilżoną np. hydrolatem skórę, a po nałożeniu kwasu hialuronowego warto zastosować jeszcze krem nawilżający. Wtedy kwas hialuronowy nie wysuszy skóry, a dogłębnie ją nawilży.
Kwas hialuronowy stosuje się często w zabiegach medycyny estetycznej, jest on składnikiem wielu kosmetyków jak: kremy nawilżające, balsamy, kosmetyki do włosów czy żele do kąpieli.
Kwas hialuronowy może usprawniać gojenie się ran, redukować blizny i stanowi barierę ochronną dla naskórka. Świetnie sprawdza się również jako środek do leczenia stawów i kości, wzmacnia stawy i chrząstki oraz zapewnia lepszą amortyzację. Kwas hialuronowy wchodzi w skład płynów do soczewek i nawilżających kropli do oczu. Stosuje się go także podczas zabiegów okulistycznych – np. usuwania zaćmy, przeszczepiania rogówki i niektórych operacjach laserowej chirurgii oka. Właściwości kwasu hialuronowego doceniają także ginekolodzy, którzy rekomendują go swoim pacjentkom w celu łagodzenia stanów zapalnych oraz gojenia ran po zabiegach okolicy szyjki macicy i pochwy. Kwas hialuronowy stosuje się zewnętrznie w postaci żelu na skórę lub jako składnik kosmetyków, jako suplement diety np. Hepatica Kwas hialuronowy lub w formie zastrzyków.
Co daje kwas hialuronowy na twarz?
Kwas hialuronowy nadaje skórze jędrność i nawilżenie. Z upływem czasu poziom kwasu hialuronowego w skórze zaczyna stopniowo się zmniejszać, skutkując utratą napięcia i przesuszeniem skóry.
Gdzie naturalnie występuje kwas hialuronowy?
Kwas hialuronowy występuje naturalnie w naszym organizmie w postaci soli sodowej zwłaszcza w skórze, tkance łącznej, mazi stawowej oraz w ciele szklistym oka.
Z czym nie można łączyć kwasu hialuronowego?
Jeśli stosujemy kwas hialuronowy na skórę, nie powinniśmy go łączyć z olejami, gdyż kwas hialuronowy nie przeniknie przez natłuszczoną olejem skórę.
Z czego uzyskuje się kwas hialuronowy?
Kwas hialuronowy uzyskuje się poprzez szczepy bakterii z rodzaju Streptococcus equi, a w procesie jego produkcji wykorzystuje się zjawisko fermentacji mikrobiologicznej.
Czy można łączyć kwas hialuronowy z witaminą C?
Zastosowanie kwasu hialuronowego z witaminą c może doprowadzić do niemałych podrażnień i zaczerwienień. Zaleca się unikanie tego typu połączeń i stosowanie tych substancji rozdzielnie. Kwasy najlepiej zastosować na wieczór, a witaminę C na dzień.