Wymagane

Pliki Wymagane do prawidłowego działania sklepu.

Preferencje

Pliki przechowujące informacje na temat użytkownika w celu personalizacji zawartości.

Statystyki

Pliki wykorzystywane do celów statystycznych.

Marketingowe

Pliki wykorzystywane do celów marketingowych.

Kup do 12:00 - a przesyłka będzie jutro u Ciebie

Dostawa od 14 zł

tel. +48 533 679 793

Zamknij
(0)
Nie masz żadnych produktów w koszyku.
Wyszukiwanie
Filters

Kontuzje, siniaki, urazy, skręcenia – jak sobie z nimi skutecznie radzić?

Kontuzje,  siniaki, urazy, skręcenia – jak sobie z nimi skutecznie radzić?

Arnika i spółka

Arnica Montana wykazuje działanie w obrębie mięśni i tkanek podskórnych, naczyń włosowatych, wybroczyn krwawych. Podstawowe wskazania to wszystkie typy urazów, ale również zmęczenie mięśniowe (a więc na przykład przemęczenie czy zakwasy). Jest również polecana w przypadku kruchości naczyń krwionośnych czy na bolesne żylaki

Zimny okład

Od dziecka wszyscy wiemy, że przy stłuczeniu czy tak zwanym „nabiciu guza” najszybciej ulgę przyniesie zimny okład – niskie temperatury powodują szybszą regenerację tkanek. Woreczek z lodem, lód zawinięty w ściereczkę lub jakiś zimny, najlepiej metalowy przedmiot należy przyłożyć na obolałe miejsce, nie dłużej jednak niż na 10 minut. To stary i sprawdzony sposób naszych babć.

Witamina C i inne naturalne specyfiki

Innym skutecznym sposobem jest też rozgniecenie tabletki z witaminą C, zmieszanie jej z niewielką ilością wody i wsmarowanie takiej pasty w siniaka. Witamina C w ogóle przyspiesza proces gojenia, dlatego przy wszelkiego rodzaju urazach zaleca się zwiększenie jej spożycia, najlepiej oczywiście pod postacią świeżych warzyw i owoców. To silny przeciwutleniacz, czyli antyoksydant, który poprzez niwelowanie wolnych rodników wpływa pozytywnie na proces gojenia ran.

Wspomagająco na proces gojenia oraz zmniejszająco na obrzęki i siniaki działa również bromelaina – naturalny enzym znajdujący się w na przykład w ananasach i papai. Warto również sięgnąć po produkty, które wykazują silne działanie przeciwzapalne, np. natkę pietruszki czy imbir . Dzięki nim wzmocnimy organizm, który szybciej poradzi sobie ze stanem zapalnym po urazie.

Obtłuczone miejsce można również wspomóc kompresem z sody – wystarczy rozpuścić 1 łyżeczkę sody w ½ szklanki wody i takim płynem nasączyć mały ręcznik lub bandaż. A przemywając siną skórę octem jabłkowym wpłyniemy na szybsze rozjaśnienie siniaka. W moim rodzinnym domu właśnie soda oczyszczona i ocet jabłkowy zawsze były stosowane jako remedium na różnego rodzaju kontuzje.

Alternatywą dla sody i octy jabłkowego może być okład z czosnku i oliwy: należy rozgnieść 5 ząbków czosnku i wymieszać z 2 łyżkami oliwy z oliwek, następnie nasączyć tym roztworem gazę i przyłożyć na stłuczone miejsce kilka razy w ciągu dnia. Takiego okładu nie stosujemy jednak na miejsca z ranami otwartymi, ani nawet na te z obdartym lub uszkodzonym naskórkiem.

Skaleczenia i rozcięcia

Sok z aloesu to doskonałe naturalne lekarstwo na podrażnioną skórę. Zmniejsza zaczerwienienie, koi i nawilża. Zawarte w nim glikoproteiny przyczyniają się do zmniejszenia bólu i zapobiegają zapaleniu, podczas gdy polisacharydy pobudzają naprawę komórek skóry. Dobrze mieć aloes na parapecie i wycisnąć w razie potrzeby świeży żel prosto z jego liści, a następnie – przyłożyć bezpośrednio na otarcie na 2-3 minuty. W aptekach dostępne są też żele z aloesu. Można też przygotować domowy spray na otarcia. W tym celu należy wymieszać szklankę zaparzonej zielonej herbaty, ¼ szklanki soku z aloesu i 10 kropli olejku lawendowego. Aplikować na podrażnione miejsce 2 razy dziennie. Z pewnością przyniesie to ukojenie i przyspieszy proces gojenia.

Kurkuma ma z kolei silne właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne, które zawdzięcza kurkuminie – chroni ona skórę przed infekcjami, skraca czas gojenia i zmniejsza ryzyko powstania blizn. Jest środkiem całkowicie nietoksycznym i bezpiecznym. Na ratunek podrażnionej skórze należy przygotować prostą pastę leczniczą: 3 łyżeczki kurkumy wymieszać z 1 łyżeczką wody, nałożyć na skórę i przykryć miękką tkaniną. Po 30 minutach zmyć letnią wodą. Dla najlepszego efektu, ten domowy zabieg zaleca się powtarzać 2-3 razy dziennie.

Znalezione obrazy dla zapytania: skaleczenie kurkuma

Kolejnym genialnym remedium na otarcia i skaleczenia są… płatki owsiane! Posiadają liczne właściwości odżywcze oraz lecznicze. Wykazują działanie oczyszczające, nawilżające i łagodzące. Są też doskonałym środkiem przeciwzapalnym. Ulgę przynosi przede wszystkim kąpiel w owsiance. Do wanny wypełnionej ciepłą wodą należy dorzucić 1 lub 2 szklanki płatków owsianych, a następnie relaksować się w tej nietypowej kąpieli przez 20-30 minut. Przynosi ona efekty również w przypadku łuszczycy i oparzeń słonecznych.

Pozostaw komentarz