Kup do 12:00 - a przesyłka będzie jutro u Ciebie

Dostawa od 15 zł

tel. +48 533 679 793

Zamknij
(0)
Nie masz żadnych produktów w koszyku.
Wyszukiwanie
Filters

Katar sienny - objawy, przyczyny, leczenie

Katar sienny - objawy, przyczyny, leczenie

Katar sienny – objawy 

Łzawienie oczu, uczucie rozpierania twarzy często towarzyszące zatkaniu przewodów nosowych, utrata smaku i węchu to również objawy mogące wskazywać na „zwykły” katar, ale już swędzenie uszu, gardła i nosa jest typowym objawem alergii (jest to związane z docieraniem do tych miejsc wszechobecnych alergenów), tak samo jak duszności, a nawet objawy astmatyczne. Może również pojawić się drażliwość, kłopoty ze snem (głównie bezsenność, czasem jednak u niektórych osób pojawia się nadmierna senność), ból zatok i całej twarzy, zmęczenie i drażliwość, a więc katar sienny, postrzegany często jako nieszkodliwa przypadłość, potrafi naprawdę mocno dać się we znaki, a jego leczenie ma na celu podwyższenie jakości życia i przetrwanie okresu pylenia bez dokuczliwych dolegliwości.

Katar sienny – przyczyny

Czynniki sezonowe (występujące jedynie w określonych porach roku) wywołujące katar alergiczny, to m.in.:

 • pyłki traw (np. żyto, wiechlina łąkowa, kupkówka pospolita) – wiosna/lato,
 • pyłki chwastów (np. babka lancetowata, bylica pospolita) – okres po intensywnych opadach deszczu,
 • pyłki drzew (np. dąb, leszczyna, brzoza) – wiosna.
 • Czynniki całoroczne, które mogą wywołać alergiczny nieżyt nosa:
 • sierść, naskórek i wydzieliny zwierząt domowych,
 • związki znajdujące się w żywności,
 • roztocza kurzu domowego,
 • pleśń,
 • grzyby,
 • zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu,
 • lateks,
 • niektóre leki (np. aspiryna),
 • środki antykoncepcyjne.

Oczywiście przyczyn kataru siennego może być o wiele więcej, a wszystko zależy od indywidualnego przypadku. Diagnoza alergii nie zawsze jest prosta.

Katar sienny – leczenie naturalnymi sposobami

Coraz więcej osób interesuje się naturalnymi metodami na katar sienny. Co pomaga na tą przypadłość? Jednym z nich jest akupunktura, którą stosuje się w łagodnych postaciach astmy. Skuteczną metodą leczenia w zaciszu domowego ogniska jest aromaterapia, która wykorzystuje olejki eteryczne do inhalacji i oczyszczania oraz nawilżania śluzówki nosa.

Do wykonania domowej „parówki” wodnej należy przygotować dużą miskę, ręcznik, suszone zioła (najlepszy jest rumianek) oraz 3 litry wrzątku. Do miski wlewamy wrzątek i wrzucamy kilka łyżek  suszu rumiankowego. Po upływie około 3 minut należy pochylić się nad miską i nakryć głowę ręcznikiem. Do wody zamiast ziół można dodać kilka kropel olejku, np. eukaliptusowego.  W trakcie inhalacji należy wykonywać swobodne wdechy nosem i wydechy ustami, co oczyści śluzówkę. Przeciwwskazaniem do wykonywania inhalacji są słabe naczynka w śluzówce nosa i cera naczynkowa.  Aby pozbyć się gęstej wydzieliny spływającej z gardła, zaleca się picie ziół, głównie mięty (działa odkażająco) oraz rumianku (działa łagodząco). Napary ziołowe należy parzyć pod nakryciem około 7 minut i pić minimum 3 razy dziennie.

Nie gorsze przy walce z katarem siennym są kwiaty czarnego bzu oraz lipy. Zebrane latem i ususzone, doskonale nadadzą się w sezonie jesienno-zimowym jako dodatek do herbat. Takie aromatyczne napoje najlepiej pić wieczorem, gdyż mogą działać napotnie. Dobrze jest również wspomagać się przy kuracjach domowych dużymi dawkami witaminy C przyjmowanymi doustnie, co pomoże wzmocnić nieco barierę ochronną organizmu. Picie herbatek z miętą, rumiankiem czy lawendą działa łagodząco i odprężająco.

 

Ilustracja koncepcja alergii na pyłki Darmowych Wektorów

 

Katar sienny – polecane produkty

Grepofit Nosal

Działa pielęgnacyjnie na śluzówkę nosa w przypadku kataru. Poprawia komfort oddychania w czasie choroby i poprzez odpowiednie nawilżenie zapobiega jego nawrotom.

Codzienna higiena nosa preparatem Grepofit nosol aqua delikatne nawilżenie i oczyszczanie błony śluzowej. Ten zabieg jest wskazany dla osób, które codziennie przebywają w klimatyzowanych pomieszczeniach. 

Lavyl Nose

Kompleksowy, zawierający zioła, pielęgnujący kosmetyk do zatok nosowych. przyjemnie pachnący Lavyl Nose zapewnia natychmiastowe odświeżenie dróg oddechowych i pomaga ponownie swobodnie oddychać. Dzięki swojemu zapachowi i składnikom aktywnym oddziałuje nie tylko na górne drogi oddechowe, ale na całe ciało i duszę. 

Srebro koloidalne do zatok

Preparat  przeznaczony do stosowania wspomagająco w trakcie leczenia zapalenia zatok przynosowych i nieżytu nosa. Doskonale oczyszcza nos i zatoki. Rozrzedza wydzielinę. Zmniejsza obrzęk i uczucie ucisku.
Wyrób jest przeznaczony do terapii uzupełniającej i nie zastępuje leczenia środkami farmakologicznymi.

Pasco Allergie

Jednym z najlepszych suplementów na leczenie dolegliwości kataru siennego  są ampułki Allergie z firmy Pasco. Działają one na zasadzie homeopatii, posiadają w składzie jedynie ekstrakty pochodzenia naturalnego. Możemy je przyjmować na dwojaki sposób, pierwszy z nich to iniekcje podskórne, drugi zaś spożywanie doustne zawartości ampułki. W ostrych stanach alergii oraz wysypki alergicznej choremu można podać jedną ampułkę dziennie. Taką kurację przeprowadzamy przez 7 dni, a potem zmniejszamy dawkowanie do ilości jednej ampułki co dwa dni. Utrzymujemy taką terapię aż do ustąpienia objawów. Preparat stosować mogą również dzieci, natomiast jedynie przez drogę doustną.

 

Pozostaw komentarz