Często widzimy, kiedy podczas medytacji jogini czy mnisi układają w odpowiedniej kombinacji dłonie i trzymają w tej pozycji całą medytację. Niektórzy nie zwracają na te gesty uwagi, a to spory błąd, bowiem owe kombinacje mają ogromne, lecznicze i energetyczne znaczenie dla ciała i umysłu. Czym są zatem mudry i jak je wykonywać?
Czym są mudry?
Mudry to energetyczne kombinacje, gesty dłoni, które mają działanie terapeutyczne na ciało i umysł. Słowo mudra oznacza po prostu „gest”, który jest nieodłącznym elementem praktyk jogicznych i ajurwedyjskich. Ułożenia dłoni nie są przypadkowe i mają konkretne zadanie. Pięć palców symbolizuje 5 żywiołów, dlatego odpowiednia mudra równoważy w naszym ciele elementy, które są aktualnie w dysharmonii.
- Kciuk to żywioł OGNIA,
- Palec wskazujący to żywioł POWIETRZA,
- Palec środkowy to ETER,
- Palec serdeczny to ZIEMIA,
- Mały palec to WODA.
W czubkach i przy końcach palców mieszczą się również zakończenia nerwowe, zakończenia meridianów, które odpowiednio stymulowane, przynoszą pożądany rezultat.
Mudry stosowane w połączeniu z ćwiczeniami oddechowymi, asanami jogi, ożywiają przepływ prany w ciele, tym samym dodając energii różnym częściom ciała oraz organom wewnętrznym.
Jak działają mudry?
Według ajurwedy, ale i medycyny chińskiej, choroba lub brak równowagi w ciele i umyśle powstają wskutek braku harmonii pomiędzy żywiołami.
Nasze palce mają cechy tych elementów, jak wspomniałam, wyżej, a każdy z tych pięciu elementów spełnia określoną i ważną funkcję w organizmie. Użycie mudr reguluje przepływ energii – wpływając na równowagę powietrza, ognia, wody, ziemi, eteru – i ułatwia leczenie.
Energia, która płynie w naszych ciałach jest ogromna, jednak możemy z niej uzyskać korzyść tylko wtedy, gdy jest zrównoważona. W związku z tym praca z energią na płaszczyźnie wielopoziomowej to klucz do dobrego zdrowia i świetnego samopoczucia.
Energia organów może się łatwo wyczerpać. Wówczas zapadamy na jakąś chorobę, początkowo niegroźną, jednak kontynuacja złego przepływu energii powoduje dalszy rozwój takiej choroby. Można to jednak przerwać odpowiednim podejściem do terapii, używając przy tym mudr.
Mudry stosujemy też zapobiegawczo – nie tylko wtedy, gdy chorujemy, ale także, gdy chcemy utrzymać obecny stan – to się nazywa profilaktyka!
Mudry należy wykonywać regularnie. Praktykę często łączy się z pranajamą, jogą i medytacją. Jeśli jednak masz wolne ręce, poświęć kilka minut na regulację swojej energii, np., kiedy stoisz w kolejce.