Kup do 12:00 - a przesyłka będzie jutro u Ciebie

Dostawa od 15 zł

tel. +48 533 679 793

Zamknij
(0)
Nie masz żadnych produktów w koszyku.
Wyszukiwanie
Filters

Jelitówka jak leczyć?

Jelitówka jak leczyć?

     Grypa jelitowa potocznie zwana „jelitówką” jest to choroba wywołana przez wirusy. Do jej objawów należą wymioty, bóle brzucha, ostra biegunka,  wysoka gorączka, brak apetytu dreszcze i osłabienie. Zwykle choroba trwa od 2 do 7 dni. Jest to choroba bardzo łatwo zaraźliwa i pomimo zachowania szczególnej higieny chorują na nią całe rodziny. Do zakażenia dochodzi poprzez przeniesienie wirusa do ust na nieumytych dłoniach. Aby zmniejszyć ryzyko zakażenia wirusem, warto myć często ręce, owoce i warzywa przed zjedzeniem i unikać picia wody z niewiadomego źródła.

     Jelitówka przypomina zatrucie pokarmowe i ma gwałtowny przebieg. Może wystąpić biegunka nawet do 20 razy w ciągu doby, towarzyszy jej też gorączka. Częste wymioty i biegunka może doprowadzić do odwodnienia organizmu, dlatego istotne jest nawadnianie go i przyjmowanie od 2-3 litrów płynów na dobę.  Osobie chorej można podawać wodę niegazowaną, słabą herbatę, herbatę ziołową z rumianku, nagietka czy nasion kopru włoskiego.

     Należy uzupełniać elektrolity, które chory traci podczas biegunki. Warto sięgnąć  po probiotyki i pić codziennie rano łyżkę np. Probiotyki albo Esencji probiotycznej, by odbudować florę bakteryjną w jelitach i wzmocnić odporność.  Łagodzą one przebieg jelitówki. Podczas grypy jelitowej nie należy podawać leków przeciwbiegunkowych, ponieważ spowalniają one perystaltykę jelit i usuwanie patogenów z organizmu. Jeśli męczą nas wymioty sięgnijmy po imbir, który ma właściwości przeciwwymiotne i odtruwające. Warto przyrządzić sobie napar z 1 szklanki gorącej wody, jednej łyżeczki suszonego imbiru oraz łyżki suszonego kwiatu nagietka. Taki napar parzymy 10 minut pod przykryciem i piejmy małymi łykami co jakiś czas. Skutecznym środkiem w łagodzeniu biegunki jest węgiel drzewny. Ma on silne właściwości absorbujące bakterie, wirusy i toksyny, dzięki czemu łatwiej możemy je usunąć z organizmu. Stosujemy 1-2 kapsułki dziennie węgla aktywowanego np. firmy Colfarm popijając szklanką wody. Warto pić zioła, które mają właściwości przeciwbakteryjne oraz ściągające. Zawierają one garbniki, które łączą się z toksynami i ułatwiają ich usuwanie z organizmu oraz uszczelniają nabłonek jelitowy. Warto pić napary z takich ziół jak borówka czernica, babka lancetowata, kora dębu, czy zioła na wątrobę.

    Aby nawodnić organizm dobrze przygotować sobie własnoręcznie napój elektrolitowy. Do dwóch szklanek wody dodajemy dwie łyżeczki miodu, sok z połowy cytryny oraz szczyptę soli. Można również ugotować bulion warzywny i dodać do niego szczyptę soli. Przy jelitówce wskazany jest post oraz dieta lekkostrawna.

     Według germańskiej nowej medycyny infekcja żołądkowo-jelitowa występuje w fazie zdrowienia, w fazie regeneracji, czy w fazie naprawczej. Według totalnej biologii objawy grypy jelitowej takie jak biegunka czy nudności to chęć pozbycia się czegoś brudnego lub niebezpiecznego. Dzięki biegunce pozbywamy się kęsa, który nam przeszkadza, zagraża, utrudnia przetrwanie. Może to być jakaś osoba, problem, toksyczny związek, spór, którego chcemy pozbyć się z naszego życia. Grypa żołądkowo-jelitowa może dotyczyć jakiegoś wydarzenia, sporu, który sprawił że czujemy się bezsilni i nie możemy tego strawić.

 

Grypa żołądkowa, „jelitówka” – przyczyny, objawy, leczenie

Pozostaw komentarz