Jasnota biała: właściwości
Jasnota biała zawiera wiele cennych dla zdrowia składników, którym zawdzięcza swoje działanie prozdrowotne.
W jej kwiatach oraz zielu znajdują się:
- kwasy organiczne, między innymi cynamonowy, chlorogenowy, rozmarynowy
- flawonoidy, w tym kwercetyna oraz rutyna
- glikozydy, także glikozydy irydoidowe
- fosfolipidy, w tym cholina
- saponiny
- śluzy
- garbniki
- olejki eteryczne
- witaminy – prowitamina A, witamina C
Działanie i zastosowanie jasnoty białej
Jasnota biała wykazuje działanie:
- przeciwzapalne
- przeciwkrwotoczne
- antybakteryjne
- moczopędne
- wykrztuśne
- ściągające
- powlekające
- regenerujące
W ludowej medycynie jasnota biała używana była głównie na krwawienia, obfite miesiączki, stany zapalne, trudno gojące się rany i schorzenia skórne. Mieszana była również z innymi ziołami – rumiankiem, krwawnikiem pospolitym, korą wierzby, podbiałem pospolitym.
Główne zastosowanie jasnoty białej:
Gospodarka hormonalna
Znajdujące się w jasnocie składniki aktywne normują pracę gospodarki hormonalnej. Polecane są głównie dla kobiet, u których pojawiają się objawy zaburzeń hormonalnych, między innymi krwawienia międzymiesiączkowe czy obfite miesiączki, które mogą przyczyniać się do powstania anemii – niedokrwistości.
Systematyczne stosowanie przetworów z jasnoty pomaga w wyregulowaniu poziomu hormonów i złagodzeniu „kobiecych” dolegliwości.
Menopauza
Regulujące działanie jasnoty docenią również kobiety przechodzące przez menopauzę. Zmniejsza ona niekorzystne efekty zmian hormonalnych – wahania nastroju, uderzenia gorąca, pocenie się, trudności z zasypianiem.
Mięśniaki i torbiele
Białą pokrzywę można używać w celu redukcji mięśniaków i torbieli kobiecego układu płciowego. Takie zmiany pojawiają się na macicy i jajnikach, najczęściej jako efekt zaburzeń hormonalnych, głównie u kobiet obciążonych genetycznie. Mogą powodować dolegliwości bólowe, zaburzać cykl miesięczny, a nawet utrudniać zajście w ciążę.
Bolesne miesiączki
Przetwory przygotowywane z jasnoty białej są tradycyjnie stosowne przy bolesnym miesiączkowaniu. Zalecane jest łączenie jej z krwawnikiem albo z koniczyną.
Upławy
Z pokrzywy głuchej przygotowuje się także naturalne remedium na upławy oraz inne infekcje narządów rodnych u kobiet. Można stosować ją zarówno wewnętrznie w formie naparów lub zewnętrznie jako okłady, nasiadówki.
W ciąży
Stosowanie ziela jasnoty białej nie jest wskazane dla kobiet w okresie ciąży i laktacji ze względu na jej oddziaływanie na układ hormonalny. Można używać jej tylko zewnętrznie.
Infekcje układu moczowego
Przeciwdrobnoustrojowe, moczopędne oraz przeciwzapalne działanie jasnoty sprawdzi się też w leczeniu infekcji układu moczowego. Ziele to wspomaga również pracę nerek i pęcherza moczowego. Można korzystać z niego zewnętrznie i wewnętrznie.