Pij jak najwięcej wody
Podczas nieprzespanej nocy, jeśli pracujesz lub uczysz się, zużywasz duże zasoby energii, Twój mózg musi się skoncentrować, oczy muszą widzieć dobrze, a do tego wszystkiego dochodzi fakt, że… powinieneś właśnie spać i odpoczywać. Dlatego odpowiednie nawodnienie jest bardzo ważne – usprawnia przepływ krwi, zwiększa koncentrację, wspomaga widzenie, dodaje energii, oczyszcza z toksyn. Miej więc pod ręką spory zapas wody i popijaj ją często małymi łyczkami.
Spożywaj posiłki, ale odpowiednie!
Pracując lub ucząc się w nocy, wykonujesz pracę i zużywasz energię. I, mimo, że jest noc, a w nocy się nie je, musisz uzupełniać pokarm, aby dostarczać organizmowi energii. Ważna jest nie tylko częstotliwość, ale również wielkość i rodzaj posiłków: aby nie obciążać nadmiernie układu pokarmowego, unikaj tłustych i ciężkostrawnych dań. Jedz lekkie posiłki w niewielkich porcjach co 3-4 godziny, ale pamiętaj, aby jeść! Prawdopodobnie nie będziesz miał apetytu, a jeśli już, to pewnie z chęcią sięgnąłbyś po niezdrową przekąskę, ale staraj się tego nie robić. Wybierz raczej lekkie dania na bazie kasz lub ryżu, z dodatkiem warzyw, świetnie sprawdzą się również zupy (są lekkostrawne i dostarczają energii), sałatki, owsianki i koktajle. Przegryzaj również owoce, nasiona i orzechy, możesz sięgnąć po kawałek gorzkiej czekolady.
Wspomagaj się ziołami
W nocy, w trakcie pracy czy tez nauki, zrezygnuj z kawy. Jeśli wiesz, że czeka Cię nieprzespana noc, możesz wypić kawę wieczorem, ale nie w nocy, może ona bowiem spowodować problemy trawienne i podrażnienie jelit, a także nagłe spadki energii – najpierw Cię pobudzi, a później zafunduje zjazd energetyczny. Jeśli zasypiasz na stojąco wybierz raczej yerba matę – doda Ci energii i postawi na nogi, nie powodując późniejszego nagłego spadku energii. Delikatnie pobudzająco i odświeżająco działa również mięta, która wspomaga również trawienie. Możesz sięgnąć również po napar z żeń-szenia lub czystek.
Rób sobie przerwy
Jeśli pracujesz przy komputerze, uczysz się lub w inny sposób pracujesz umysłowo w nocy, przerwy są obowiązkowe. Co 45-60 minut wstań, przejdź się po pomieszczeniu, poskacz trochę, zrób kilka pajacyków i skłonów. Otwórz okno, weź kilka głębokich wdechów, poruszaj głową i ramionami, wyprostuj się. Zamknij oczy i daj im minutkę na odpoczynek, rób to jednak na stojąco, aby nie zasnąć.
JAK WSPOMÓC ORGANIZM W REGENERACJI PO NIEPRZESPANEJ NOCY?
Doprowadzenie organizmu do porządku po przepracowanej nocy nie jest proste. O ile zdarza Ci się to sporadycznie, powinieneś w miarę szybko się zregenerować. Jeśli jednak w miesiącu masz więcej niż 1-2 noce nieprzespane, powinieneś szczególnie o siebie zadbać, aby jak najbardziej zniwelować niepożądane skutki niespania.
Odeśpij, jeśli masz możliwość
Jeśli kończysz pracę lub naukę rano i masz kilka godzin na odpoczynek, koniecznie idź spać, szczególnie, jeśli na drugi dzień rano musisz wstać.
Lekkie śniadanie
Po nieprzespanej nocce, nawet jeśli nie masz apetytu, powinieneś zjeść śniadanie. Absolutnie nie kładź się spać z pustym żołądkiem, może to bowiem doprowadzić do jego podrażnienia, nieprzyjemnych skurczy i słabszej regeneracji. Zjedz coś lekkiego: jajecznicę z dodatkiem warzyw, owsiankę lub jaglankę z owocami.
Prysznic ciepły lub zimny
Jeśli kładziesz się spać na 3-4 godziny, powinieneś przygotować swoje ciało do snu. Dobrym sposobem będzie wzięcie relaksującego ciepłego prysznicu i położenie się do łóżka. Natomiast jeśli na razie nie masz możliwości, aby się położyć, weź chłodny prysznic lub naprzemiennie polewaj się zimną i ciepłą wodą – pobudzisz krążenie i orzeźwisz ciało.
Pij dużo wody
Możliwe, że podczas pracy w nocy lekko się odwodniłeś. Pilnuj spożywania odpowiedniej ilości płynów, szczególnie wody. Wspomagaj się również ziołami: pij zieloną herbatę, czystek lub yerbę.
Znajdź czas na aktywność
Aktywność fizyczna po nocy to, wbrew pozorom, bardzo dobry pomysł. Szczególnie taka aktywność, która pobudza serce – szybki spacer, rower, bieganie, narty, aerobik. Ruch (szczególnie na świeżym powietrzu) doda Ci energii, wzmocni serce i poprawi nastrój.
Jedz węglowodany złożone i warzywa
W ciągu dnia spożywaj posiłki lekkostrawne, na bazie węglowodanów złożonych (kasze, brązowy ryż, pełnoziarniste zboża i makarony) oraz dużej ilości warzyw. Jedz również owoce i pij koktajle warzywno-owocowe – taka dieta doda Ci energii i postawi na nogi.
Nawilżaj skórę
Twoja skóra po całonocnej pracy lub nauce prawdopodobnie jest ściągnięta, napięta i sucha. Nawilżaj ją naturalnymi olejkami (np. migdałowym, arganowym) lub odżywczymi kremami na bazie masła shea i oleju kokosowego.