Dieta dla zdrowych oczu
Nieprzetworzona i zróżnicowana dieta jest niezbędna dla utrzymania zdrowia, także zdrowia oczu. Jest jednak kilka składników odżywczych, które bardzo korzystnie wpływają na nasze oczy, mogą pomóc chronić je przed chorobami, wzmacniać, odżywiać i sprawiać, że będą nam jeszcze długo i dobrze służyć.
LUTEINA
Czym jest?
Jest karotenoidem, działającym w oku jak filtr. Jej niewielkie ilości znajdują się w środkowej części dołka siatkówki naszego oka, tzw. plamce żółtej.
Jak działa?
Luteina chroni przed wolnymi rodnikami, czyli niesprawnymi atomami, wywołującymi choroby i zakażenia, jednak nie jest to jej najważniejsza funkcja. Luteina absorbuje również promieniowanie elektromagnetyczne, działa jak naturalny filtr i „wyłapuje” szkodliwe dla oczu światło.
Skutki niedoboru
Jej niedobór może powodować zmiany chorobowe w plamce żółtej, a w konsekwencji utraty widzenia kolorów, problemy z rozpoznawaniem twarzy i czytaniem.
Naturalne źródła
Szpinak, kapusta włoska, kiełki zbóż, groszek zielony, brokuł, seler naciowy, dynia, czerwona papryka
Jak działa?
Syntezuje rodopsynę, czyli barwnik absorbujący fotony światła, zwiększa produkcję śluzu ochronnego, nawilża oko.
Skutki niedoboru
Problemy z widzeniem po zmierzchu, tzw. kurza ślepota, a nawet utrata wzroku.
Naturalne źródła
Ciemnozielone warzywa liściaste, pomarańczowe warzywa: marchew, dynia, papryka, pomidowy; owoce: morele, brzoskwinie, mango, melony
Jak działa?
Przeciwutleniacz, działa ochronnie na oko, zapobiega uszkodzeniom
Skutki niedoboru
Niedobory oksydacyjne w soczewce oka, które mogą prowadzić do zaćmy.
Naturalne źródła
Natka pietruszki, aronia, owoc dzikiej róży, rokitnik, owoce cytrusowe, kapusta, brokuł.
Jak działa?
Sprzyja zachowaniu szczelności błon komórkowych, zapobiegając przedwczesnemu starzeniu się komórek
Skutki niedoboru
Przyspieszone starzenie się organizmu, w tym także oczu, zaburzenia widzenia.
Naturalne źródła
Migdały, orzechy włoskie, kiełki pszenicy, pełnoziarnista mąka, zielono listne warzywa, algi oleje roślinne
Czym są?
Substancje, które są barwnikami i nadają roślinom kolory.
Jak działają?
Uszczelniają naczynia krwionośne, działają przeciwutleniająco, wzmacniają strukturę naczyń włosowatych w gałkach ocznych, dzięki czemu są lepiej ukrwione i odżywione. Działają przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie.
Skutki niedoboru
Złe widzenie po zmroku, zaburzona ostrość widzenia.
Naturalne źródła
Warzywa i owoce o ciemnej, fioletowej lub czerwonej skórce: jagody, truskawki, porzeczki, śliwki, czerwona kapusta, ciemne winogrona, żurawina, aronia, czarny bez.
Jak działa?
Pomaga utrzymać oczy w dobrej kondycji, zapobiega utracie wzroku, która często związana jest z wiekiem. Duża ilość cynku znajduje się w siatkówce oka.
Skutki niedoboru
Krótkowzroczność, zaburzenia ostrości widzenia.
Naturalne źródła
Pestki dyni i słonecznika, ostrygi, grzyby, drożdże piwne, jajka, pełnoziarniste zboża.
Picie odpowiedniej ilości płynów, najlepiej wody ma duże znaczenie dla zdrowia naszych oczu. Ogrzewanie, klimatyzacja i praca przy komputerze wysuszają gałkę oczną, powodując pieczenie i ból. Dobrze nawilżona od środka oko ma lepszą ostrość widzenia i jest mniej narażone na choroby.
Pielęgnacja okolic oczu
Zbyt mocne i częste malowanie oczu, a także nieumiejętny demakijaż i nieodpowiednia pielęgnacja również mają wpływ na zdrowie Twoich oczu, a także wygląd skóry pod oczami i wokół nich. Pamiętaj, aby do makijażu używać jak najbardziej naturalnych kosmetyków, a do demakijażu stosować delikatne i nieinwazyjne płyny czy olej kokosowy. Dobrym pomysłem jest demakijaż za pomocą naturalnego oleju , który oczyści okolice oczy, jednocześnie je nawilżając i nie podrażniając.
Warto pamiętać również, że skóra wokół oczu jest bardzo cienka i wrażliwa, a podkłady i korektory, którymi często maskujemy cienie, mogą ją dodatkowo wysuszać. Warto co wieczór wsmarować w okolice oczu naturalny olejek nawilżający – świetnie sprawdzi się tutaj olejek z pestek dzikiej róży, pestek malin lub serum z witaminą C.
Serdecznie Pozdrawiamy Sklep Od Natury