Kolagen to najliczniej występujące w naszym organizmie białko. Buduje on tkanki w naszym ciele tj: skóra, włosy, paznokcie, stawy, kości, naczynia krwionośne i mięśnie. Organizm ma zdolność syntezy tego białka jednak spada ona wraz z wiekiem, dlatego warto włączyć go do codziennej suplementacji.
Działanie kolagenu:
- Kolagen może zwiększać gęstość kości. Jest on ich podstawowym budulcem. Ilość kolagenu w organizmie determinuje kondycję naszych kości. Wraz z wiekiem spada synteza kolagenu, a wraz z tym gęstość kości co może skutkować rozwojem osteoporozy. Szczególnie narażone na rozwój osteoporozy są kobiety w trakcie menopauzy. Suplementacja kolagenem przyczynia się do wzrostu gęstości kości u kobiet po menopauzie.
- Kolagen dba o stawy np. sportowców. Osoby, które prowadzą aktywny tryb życia, powinny w szczególny sposób zadbać o zdrowie swoich stawów. Intensywny trening może obciążać stawy i zwiększać ryzyko kontuzji.
- Kolagen może łagodzić przebieg Reumatoidalnego Zapalenia Stawów i osteoartrozy
- Kolagen dba o nienaganny wygląd naszej skóry. Jest on często składnikiem kosmetyków o działaniu odmładzającym i ujędrniającym. Wraz z wiekiem następuje spadek kolagenu, a wraz z nim skóra staje się cieńsza, mniej elastyczna i pojawiają się na niej zmarszczki. Aby odwrócić ten proces warto suplementować kolagen. U kobiet zażywających regularnie kolagen można zauważyć poprawę nawilżenia skóry oraz spłycenie zmarszczek.
- Kolagen może normalizować poziom glukozy we krwi. U chorych na cukrzycę typu II, którym podawano kolagen morski, uzyskano bardzo obiecujące wyniki. Zauważono spadek glukozy we krwi, ciśnienia, cholesterolu oraz kreatyniny.
- Kolagen może wspomagać układ krążenia. Buduje on naczynia krwionośne i wpływa na ich elastyczność. Jego suplementacja przeciwdziała miażdżycy i chorobom krążenia.
- Kolagen buduje mięśnie. W połączeniu z odpowiednim treningiem zwiększa on masę mięśniową, wzmacnia mięśnie i powoduje utratę tkanki tłuszczowej.
Kolagen źródła
Najbogatszym źródłem kolagenu w diecie są: żelatyna, bulion, galaretki drobiowe, wieprzowe, skórka z kurczaka, wołowina, a także ryby.
Preparaty kolagenowe są bardzo bezpieczne w stosowaniu i nie mają żadnych skutków ubocznych.
Jakie czynniki zmniejszają syntezę kolagenu w organizmie?
- Palenie papierosów
- Niedobór witaminy c
- Stres
- Hiperglikemia (zwiększone stężenie glukozy we krwi)
Jak pobudzić syntezę kolagenu w organizmie?
Ważne jest stosowanie diety bogatej w kolagen i stosowanie suplementów diety z kolagenem. W procesie syntezy kolagenu biorą też udział inne związki tj. witamina C, Witamina B3, Witamina A oraz Krzem, które też należy dostarczać wraz z dietą i suplementami. Dla pobudzenia syntezy kolagenu duże znaczenie ma także regularna aktywność fizyczna.
Kolagen to niezbędny składnik do zachowania zdrowia i młodości. Buduje on nasze tkanki, skórę, naczynia krwionośne, kości i stawy. W sklepie Od Natury znajdziesz kolagen bez sztucznych wypełniaczy barwników i konserwantów tj.: ForMeds F-Collagen Flex w proszku na stawy oraz ForMeds F-Collagen Zinc w proszku na skórę, włosy i paznokcie. Polecamy również Energy QI Collagen, który zawiera bioaktywny kolagen morski z kompleksem ajurwedyjskim oraz naturalną witaminą c z aceroli. Jeśli nie lubimy smaku kolagenu, możemy wybrać preparat w kapsułkach tj. ForMeds BICAPS COLLAGEN lub Pharmovit Kolagen rybi z kwasem hialuronowym, koenzymem Q10 i witaminą C.
Regularna suplementacja kolagenem wspiera sprawność fizyczną oraz witalność, spowalnia starzenie się skóry, wzmacnia stawy i kości oraz pomaga przedłużyć młodość.