Nasza jama ustna jest odbiciem stanu zdrowia całego naszego organizmu. Co zrobić żeby mieć zdrowe zęby? Zebraliśmy dla Ciebie 10 porad, które pomogą Ci zachować silne i zdrowe zęby i oraz uniknąć wielu chorób.
- Myj zęby
Aby zachować zdrowe i mocne zęby warto myć zęby 2-3 razy dziennie rano i wieczorem. Ważne, aby używać miękkich szczoteczek tj. Curaprox, które nie niszczą szkliwa i nie podrażniają dziąseł. Warto wybierać pasty do zębów z dobrym składem np. firmy Babushka Agafia, które zawierają wyciągi z ziół pielęgnujące naszą jamę ustną. Naturalne pasty oczyszczaja nasze zęby i chronią przed próchnicą i krwawieniem dziąseł. Zapewniają świeży oddech przez wiele godzin. Dobra pasta do zębów nie powinna zawierać fluoru, Sls-ów i innych chemicznych substancji.
- Stosuj odpowiednią technikę szczotkowania zębów
Jeśli chcemy zachować silne i zdrowe zęby oprócz odpowiedniej pasty i szczoteczki ważna jest właściwa technika szczotkowania. Główkę szczoteczki należy ustawić pod kątem 45 stopni i wykonywać okrężne ruchy przy dziąsłach, a następnie ruchy wymiatające od dołu do góry i odwrotnie. Szczotkując zęby nie zapomnij o języku, ponieważ na nim także gromadzi się mnóstwo bakterii. Najlepiej poprosić o radę swojego dentysty, który z pewnością pomoże i pokaże właściwą technikę mycia zębów. Warto wymieniać szczoteczkę do zębów co 2-3 miesiące.
- Włącz ssanie oleju do porannej rutyny
Jeśli chcemy zachować zdrowe i mocne zęby na długo, warto zastosować codzienne ssanie oleju. Ssanie oleju to metoda oczyszczania organizmu wywodząca się z Ajurwedy. Codziennie rano należy łyżką oleju np. sezamowego płukać jamę ustną i zęby. Po 10-15 minutach wypluwamy olej i pozbywamy się dzięki temu wielu toksyn i szkodliwych bakterii zalegających w naszej jamie ustnej. Nasze usta są siedliskiem dla milionów bakterii, wirusów, grzybów i innych pasożytów, takich jak Candida, które są odpowiedzialne za choroby dziąseł, czy próchnicę zębów. Regularne ssanie oleju nie tylko dba o nasze zęby i śnieżnobiały uśmiech, ale również zapobiega infekcjom dróg oddechowych, oczyszcza gardło i zatoki i przeciwdziała wielu chorobom, gdyż jest świetną metodą detoksykacji. Polecamy gotowe Oleje do ssania Od Natury - zielony, który działa profilaktycznie. Zawiera on olej sezamowy oraz olejki eteryczne tj. pomarańczowy, cytrynowy i miętowy oraz Od Natury Olej czerwony, który działa przeciwzapalnie i oprócz oleju sezamowego zawiera olejki eteryczne tj. miętowy, cytrynowy, z drzewka herbacianego i goździkowy.
- Czyść język
Ważnym elementem higieny jamy ustnej jest czyszczenie języka. Na języku mogą odkładać się toksyny, które są nim widoczne w postaci białego nalotu. Lekarze ajurwedyjscy po stanie języka są w stanie ocenić stan całego organizmu oraz postawić diagnozę dotyczącą poszczególnych organów. Warto czyścić język codziennie rano po przebudzeniu i umyciu zębów używając specjalnego miedzianego czyścika do języka. Czyszczenie języka zapewnia świeży oddech, zdrowie jamy ustnej oraz zdrowie całego organizmu, gdyż usuwa bakterie, które przyczyniają się do stanów zapalnych.
- Unikaj tych produktów spożywczych
Aby zachować silne i zdrowe zęby do późnej starości , ważne jest aby wykluczyć lub znacznie ograniczyć produkty spożywcze, które im szkodzą. Należą do nich przede wszystkim słodycze tj. lizaki, cukierki, czekolada, a także chipsy. Wszelkie produkty oblepiające zęby lub mogące spowodować ich mechaniczne uszkodzenie jak np. landrynki. Produkty bogate w cukry są pokarmem dla bakterii bytujących w jamie ustnej i mogą zwiększać ich namnażanie się oraz powodować stany zapalne. Bardzo niezdrowe dla zębów jest również picie słodzonych napojów gazowanych typu cola oraz soków owocowych, gdyż oprócz dużej ilości cukru zawierają one kwasy, które powodują erozję szkliwa. Nie należy myć zębów zaraz po wypiciu tego typu napojów, by nie uszkadzać szkliwa. Jeśli już musimy pić tego typu napoje, warto je pić przez słomkę.
- Zadbaj o zdrową dietę
Aby mieć silne i zdrowe zęby, warto pamiętać, by dieta zawierała produkty bogate w witaminę A oraz wapń czyli np.: jajka, marchew, jarmuż, szpinak, ale także mleko, przetwory mleczne, podroby zwierzęce (zwłaszcza wątróbkę).
- Włącz dobre suplementy do swojej diety
Witamina D jest niezbędna dla zachowania zdrowych zębów i kości, dlatego warto ją suplementować zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym. Polecamy witaminę D3K2 Dr Jacobs’a oraz Singularis D5000 Forte. Dla zachowania zdrowych dziąseł i uniknięcia paradontozy ważna jest witamina c, dlatego warto ją codziennie suplementować. Polecamy Calivita C1000 Plus, Formeds C1000, Osavi C1000 z rutyną i dziką różą oraz witaminę C liposomalną firmy Natvita. Ważne dla zdrowych zębów są witaminy rozpuszczane w tłuszczach ADEK. Możemy je uzupełnić stosując ADEK Dr Jacob’sa lub Olicaps ADEK. Witaminy z grupy B, a przede wszystkim witamina B12 wzmacniają szkielet i zęby, dlatego warto włączyć B-complex np. firmy Formeds do swojej codziennej suplementacji.
- Nie używaj zębów jako narzędzi
Wykorzystywanie zębów do przecinania sznurków czy foliowych opakowań to częsty i jednocześnie bardzo szkodliwy nawyk. Na skutek takich działań uszkadza się szkliwo, przez co zęby stają się bardziej podatne na ukruszenia i ataki bakterii. Zamiast więc narażać zęby na przykre konsekwencje, lepiej sięgnąć po nożyczki czy nóż.
- Stosuj zioła
Stosuj płukanki z ziół o działaniu przeciwzapalnym. Używaj ich zamiast płynu do płukania ust. Sprawdzi się tutaj napar z rumianku i szałwii. Działają one kojąco na dziąsła i antybakteryjnie na język. Goją też wszystkie podrażnienia na śluzówce policzków.
- Unikaj używek
Używki niszczą zęby, powodują ubytki substancji odżywczych i powodują żółknięcie. Na poprawę koloru szkliwa wpłynie ograniczenie kawy, czarnej herbaty, czerwonego wina i papierosów. Napoje kolorowe i barwiące ewentualnie można spożywać przez słomkę.
Co zrobić żeby mieć mocne zęby?
Aby mieć zdrowe i silne zęby wystarczy codziennie przestrzegać powyższych zasad.
Jak wzmocnić bardzo słabe zęby?
Jeśli chcemy wzmocnić nasze kości warto sięgnąć po krzem, który jest pierwiastkiem wzmacniającym kości. Dobre preparaty z krzemem to np. Invex Remedies Krzem z borem. Niezbędna jest również witamina C, która pomoże wzmocnić dziąsła.
Co jeść żeby mieć mocne zęby?
W diecie na mocne zęby powinny pojawić się takie produkty jak przetwory mleczne, które są bogatym źródłem wapnia tj. kefir, maślanka, jogurt. Warto sięgnąć po tłuste ryby tj. łosoś i makrela, które są doskonałym źródłem fosforu i witaminy D. W owocach i warzywach znajdziemy witaminę C, która zapobiega krwawieniu dziąseł. Warto więc uwzględnić w diecie nać pietruszki, truskawki, kapustę, kalarepę, jarmuż, owoce dzikiej róży i czerwoną paprykę.
Co powoduje psucie się zębów?
Zęby psują się od niewłaściwej higieny oraz jej braku. Duży wpływ na stan zębów ma dieta. Jeśli spożywamy dużo słodyczy i pijemy słodkie napoje typu cola wpływa to bardzo negatywnie na nasze zęby. Niedobory witamin oraz zaburzenia odżywiania również mogą mieć wpływ na nasze zęby. Duże znaczenie ma także genetyka. Niektóre osoby mają genetycznie silniejsze zęby, a inni słabsze.
Jak sprawdzić czy masz zdrowe zęby?
Warto udać się do dentysty na wizytę kontrolną. Podczas wizyty stomatolog bardzo dokładnie diagnozuje Twoją jamę ustną. Ogląda każdy ząb dookoła, by ocenić stan uzębienia.