Inhalacja – czym jest?
Stosowanie wziewnej drogi podania substancji czynnych umożliwia uzyskanie znacznego stężenia substancji czynnych bezpośrednio w drogach oddechowych. Duża powierzchnia wchłaniania oraz wyraźnie rozbudowany system naczyń włosowatych pozwala osiągnąć bardzo dobre rezultaty przy zastosowaniu niewielkich dawek substancji naturalnych, w postaci roztworów ziołowych lub olejków eterycznych. Zazwyczaj zalecane jest przeprowadzanie minimum 10-minutowej inhalacji 2–3 razy dziennie przez co najmniej 5 dni.
Inhalacja ‒ wskazania
- przeziębienie
- zapalenie zatok
- astma
- alergia
- zapalenie płuc
- zapalenie oskrzeli
- choroby krtani
- przewlekły nieżyt nosa
- choroby gardła, krtani i oskrzeli
- rozedma
- i inne
Inhalacja ‒ przeciwwskazania
- niewydolność serca
- wysoka gorączka
- niewydolność krążenia
- krwotok z dróg oddechowych
- ropne zapalenie migdałków i zatok.
Inhalacja - zalety
Na przeprowadzenie inhalacji decydują się osoby w każdym wieku, jakie zalety ma taki sposób leczenia:
- leki i inne preparaty podawane za pomocą inhalacji nie obciążają żołądka
- jest to skuteczna metoda leczenia dolegliwości górnych dróg oddechowych
- dzięki inhalacji rozrzedzana jest zalegająca w płucach wydzielina, a to sprawia, że łatwiej możemy odkrztusić zalegający śluz
- inhalację bez problemu można przeprowadzić w domowym zaciszu
- inhalacje są bezbolesne
- inhalacje sprawdzają się zarówno w przypadku dzieci, jak również dorosłych i seniorów
Inhalacja – sposoby
Domowa inhalacja na zapalenie zatok
Inhalacje okazują się niezwykle pomocne w zapaleniu zatok. Można je przeprowadzić z wykorzystaniem różnych substancji. Jedną z nich jest sól kuchenna. Wystarczy wsypać ok. 6.–7. łyżek do naczynia z gorącą wodą. Następnie przykryć ręcznikiem głowę pochyloną nad parującą wodą i oddychać wytworzoną parą przez co najmniej 10 minut. Kolejnym składnikiem, jaki można użyć do domowej inhalacji na zatoki, są zioła. W tym celu należy zaparzyć ok. 50 gramów wybranego suszu (np. tymianek, mięta pieprzowa) lub odpowiadającą tej gramaturze adekwatną ilość saszetek z mieszanką ziołową w litrze wrzącej wody, a następnie po przestudzeniu roztworu do temperatury, która nie poparzy twarzy, należy się inhalować analogicznie, jak w przypadku soli kuchennej. Można także zastosować esencję z ziół, czyli olejek eteryczny. Przy dolegliwościach towarzyszących zapaleniu zatok polecane są zwłaszcza olejki: sosnowy i eukaliptusowy. Ze względu na dużą koncentrację substancji czynnych, wystarczy wprowadzić zaledwie kilka kropli olejku do gorącej wody i inhalować się powstałą parą minimum 10 minut. Domowe inhalacje na zatoki zaleca się przeprowadzać raz dziennie przez okres kilku dni.
Domowa inhalacja na katar
Przeprowadzenie inhalacji podczas uciążliwego nieżytu nosa może przynieść znaczną ulgę i przyspieszyć powrót do zdrowia. Zabieg ten, określany potocznie jako „parówka”, polega na wdychaniu pary wodnej zawierającej esencję ziołową. Można go przygotować w prosty sposób w warunkach domowych. Do przeprowadzenia zabiegu łagodzącym katar zaleca się stosowanie substancji o działaniu rozrzedzającym oraz ułatwiającym usuwanie zgromadzonej w nosie wydzieliny. Najlepsze olejki do inhalacji to: eukaliptusowy, lawendowy, rozmarynowy lub pichtowy oraz mieszanki ziołowe zawierające: rumianek, kwiat lipy, anyż, tymianek lub krwawnik. „Parówkę” przygotowuje się poprzez dodanie do zagotowanej, gorącej wody odpowiednio dobranych ziół lub kilku kropli olejku eterycznego. Parujący napar wdycha się nosem, a wydycha ustami, jednocześnie utrzymując głowę nad miseczką/pojemnikiem i zabezpieczając ręcznikiem tak, aby ograniczyć utratę wydzielanej pary i utrzymać odpowiednią temperaturę roztworu przez dłuższy czas. Inhalacja powinna trwać ok. 10–15 minut. Można ją przeprowadzać kilka razy dziennie przez okres 5–7dni. W trakcie domowej inhalacji można robić krótkie, kilkusekundowe przerwy.
Domowa inhalacja na kaszel
Inhalacje stanowią jedną z metod radzenia sobie z uciążliwym kaszlem. Mogą być stosowane zarówno w kaszlu mokrym, jak i kaszlu suchym. Aby wykonać inhalację, należy przygotować niewielką miskę oraz ręcznik. Do miski z ciepłą, przegotowaną wodą wsypuje się zioła bądź dodaje kilka kropli olejku eterycznego tudzież srebra koloidalnego. Następnie, po przykryciu głowy ręcznikiem, trzeba pochylić się nad miską i wykonywać spokojny wdech nosem, wydech zaś – ustami.
Inhalacje na kaszel można wykonywać maksymalnie 3 razy dziennie, przez około 5–10 minut.
Inhalacje– jakie olejki i zioła do inhalacji?
- Olejek eukaliptusowy – działa bakteriobójczo, przeciwwirusowo i przeciwgorączkowo. Ułatwia odkrztuszanie, udrażnia zapchany i zatkany nos.
- Olejek z drzewa herbacianego – łagodzi uciążliwy kaszel, objawy zapalenia zatok, zmniejsza ból gardła, stymuluje pracę układu odpornościowego. Dzięki właściwościom przeciwbakteryjnym oraz przeciwwirusowym ma działanie wspomagające leczenie różnego rodzaju infekcji. Należy pamiętać, że olejek z drzewa herbacianego jest przeciwwskazany u alergików oraz w przypadku kaszlu w ciąży.
- Olejek sosnowy – działa wykrztuśnie i antyseptycznie. Jest pomocny zwłaszcza w walce z kaszlem mokrym oraz katarem, rozrzedzając zalegającą wydzielinę i ułatwiając jej usuwanie.
- Olejek tymiankowy – ma działanie przeciwzapalne, ułatwia oddychanie i odkrztuszanie.
- Srebro koloidalne – to naturalny antybiotyk o działaniu przeciwwirusowym, przeciwbakteryjnym oraz przeciwgrzybicznym.
- Rumianek, rozmaryn – dokładnie nawilżają podrażnioną śluzówkę
- Porost islandzki, wyciąg sosnowy, prawoślaz - mają one działanie powlekające i ochronne, łagodzą odruch kaszlowy
- Podbiał, tymianek, koper włoski, owoc anyżu, korzeń lukrecji – są to zioła o działaniu wykrztuśnym, które ułatwią odkrztuszanie.