Hummus jest bardzo smaczny a jednocześnie ma wiele zalet. Wprowadzenie go na stałe do diety może bardzo pozytywnie wpłynąć na Twoje zdrowie i samopoczucie.
Dlaczego?
Hummus jest pokarmem łatwostrawnym, nadającym się dla osób w okresie rekonwalescencji, dla małych dzieci, dla osób starszych, diabetyków, w profilaktyce raka. Mimo, że składa się z ciężkostrawnych składników: nasion strączkowych, sezamu, czosnku i oliwy, to sposób przyrządzenia i synergiczne połączenie dają w efekcie cenny i łatwo strawny pokarm.
Inne spośród długiej listy walory hummusu to wysoka zawartość białka (zamiennik mięsa), błonnika, żelaza, wapnia, magnezu, nienasyconych kwasów tłuszczowych i niski indeks glikemiczny (25). Z hummusem łatwiej jest schudnąć, gdyż hamuje apetyt na słodycze i zapewnia energię na długo, jednocześnie nie tucząc.
Istnieje nieskończenie wiele możliwości wzbogacania i doprawiania pasty hummus ale według nas najsmaczniejszy i najbardziej wartościowy zdrowotnie jest hummus tradycyjny.
Potrzebujesz:
szklankę suchej ciecierzycy, 1/3 szklanki surowego czarnego sezamu,
oraz w ilościach zależnych od indywidualnego smaku:
zimnotłoczoną oliwę z oliwek, sok z cytryny, sól morską, pieprz mielony i surowy czosnek.
Przygotowanie:
Ciecierzycę mocz w wodzie z cytryną przez noc, następnie wylej wodę, wypłucz i gotuj do miękkości. Pozostaw wraz z wodą do ostygnięcia.
W tym czasie zblenduj pozostałe składniki:
świeżo uprażony sezam, ząbki czosnku, oliwę z oliwek, sól, pieprz, sok z cytryny.
Do masy po trochu dodawaj ugotowaną ciecierzycę i wodę w której się gotowała. Po połączeniu wszystkich składników sprawdź smak i ewentualnie dopraw solą, pieprzem, sokiem z cytryny, oliwą, czosnkiem, do uzyskania pożądanego smaku.
Konsystencja przygotowanego hummusu może być od gęstej, nadającej się do smarowania pieczywa, do rzadkiej, nadającej się jako sos do warzyw. Hummus smakuje najlepiej z chrupiącym pieczywem i słupkami surowej marchewki. :)
Smacznego!