Niepozorne ziarenka cechują się neutralnym smakiem i zapachem. Zanurzone w płynie (np. w mleku migdałowym) przyjmują jego smak i zapach. Dzięki temu można je dodawać praktycznie do wszystkiego - zup, sosów, zdrowych deserów czy smoothie.
Jakie właściwości posiadają nasiona chia?
Nasiona chia w swoim składzie zawierają kwasy Omega-3 i kwasy Omega-6, które odgrywają szczególną rolę w prewencji chorób układu sercowo-naczyniowego. Cechują się także wysoką zawartością wapnia.
100 gram nasion chia zawiera 2 razy więcej wapnia, niż mieści się w szklance mleka. Nasiona są bogate w fosfor, który pomaga zachować zdrowe kości i zęby i cynk, który poprawia stan włosów i cery. Inne minerały, które znajdziemy w tych niepozornych ziarenkach to żelazo i magnez.
Nasiona chia bogate są w błonnik, który nie jest trawiony przez organizm, ale przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego (m.in. pomaga w zaparciach). Kiedy nasiona chia zostaną zalane wodą lub innym płynem, zaczynają pęcznieć (zwiększają swoją wagę nawet 10 - krotnie) i wytwarzają żel, który daje poczucie sytości, opóźnia trawienie węglowodanów i zwalcza napady wilczego głodu. Zjadając namoczone nasiona, dostarczamy organizmowi więcej wody, a tym samym, przyczyniamy się do nawilżenia tkanek.