Kup do 12:00 - a przesyłka będzie jutro u Ciebie

Dostawa od 14 zł

tel. +48 533 679 793

Zamknij
(0)
Nie masz żadnych produktów w koszyku.
Wyszukiwanie
Filters

Drugi trymestr ciąży

Drugi trymestr ciąży

Drugi trymestr ciąży rozpoczyna się od 14 tygodnia i trwa do końca 27 tygodnia ciąży. Na ten czas przypada niezwykle intensywny rozwój dziecka.

 

Zmiany w ciele mamy

 

Zazwyczaj w tym okresie przyszła mama czuje się dobrze, jest pełna energii i poprawia się jej wygląd. Zaczynają też ustępować nieprzyjemne dolegliwości znane doskonale z pierwszego trymestru: nudności, wymioty i brak apetytu. Niektórym kobietom mdłości o mniejszym lub większym nasileniu towarzyszą aż do rozwiązania. Przyszłe mamy odczuwają większy komfort psychiczny, gdyż znają już wynik pierwszego badania USG ciąży, znacząco spada też ryzyko poronienia, a wraz z nim maleje poziom stresu.  Czas pomiędzy 14 a 27 tygodniem ciąży przynosi ze sobą także zmiany w wyglądzie przyszłej mamy: wyraźnie zaokrągla się jej brzuch, powiększają się piersi i pogłębia się lordoza lędźwiowa.

 

Dieta

 

Dieta w ciąży powinna bazować na nieprzetworzonych, zdrowych produktach ze wszystkich grup żywności:

 • węglowodanach, najlepiej złożonych, np. grube kasze, ryż brązowy i dziki, makaron razowy, ciemne pieczywo, płatki zbożowe, otręby;
 • pełnowartościowym białku, np. chude mięso, ryby, nabiał (poza produktami z surowego mleka), jaja, rośliny strączkowe, chude wędliny;
 • zdrowych tłuszczach, np.: oliwa z oliwek, olej rzepakowy, tłuste ryby, awokado, orzechy i pestki, masło
 • warzywach i owocach, najlepiej sezonowych - są  najbardziej odżywcze, mają najwięcej witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. W miarę możliwości jedz je na surowo lub po krótkiej obróbce termicznej – wiele cennych substancji jest wrażliwych na działanie wysokiej temperatury i rozdrabnianie.

 

Suplementacja

 

Zapotrzebowanie na witaminy i minerały wzrasta w drugim trymestrze. Dotyczy to przede wszystkim witaminy C, witamin z grupy B oraz witamin A i D. Dlatego od początku tego trymestru aż do końca ciąży należy zjadać codziennie ok 500g warzyw i 400g owoców. W dalszym ciągu należy przyjmować kwas foliowy w dziennej dawce  0,4 mg do końca drugiego semestru. Polecamy kwas foliowy firmy Bellmeda, Colfarm oraz Formeds. Kwas foliowy poprawia wchłanianie żelaza i zmniejsza ryzyko nadciśnienia indukowanego ciążą. Cały czas ważne są też kwasy Omega 3, dlatego należy spożywać ryby dwa razy w tygodniu oraz suplementować np. Olej Zinzino, Now Omega 369 lub Singularis Tran z sardeli peruwiańskich. Od początku drugiego trymestru warto rozpocząć suplementację witaminą D3. Udowodniono jej bardzo dobry wpływ na rozwój ciąży, a wyniki niektórych badań wskazują, że niedobór witaminy D3 występuje u 100 proc. kobiet i noworodków w Polsce! Polecamy witaminę D3 2000 Dr Jacobsa w kroplach oraz Singularis D 5000 forte.

 

 

Aktywność fizyczna i styl życia

 

W drugim trymestrze ciąży przyszła mama czuje się dobrze, jest pełna energii i poprawia się jej wygląd. Dobrą formą aktywności są: spacery, marsz, pływanie, joga, pilates, ćwiczenia wzmacniające mięśnie, jazda na rowerku stacjonarnym, aqua aerobik czy nordic walking. Ciekawą formą ruchu są też zorganizowane zajęcia fitness dostosowane do potrzeb przyszłych mam. Można również ćwiczyć w domu i wybrać treningi online.  Wykonując ćwiczenia w ciąży należy zwracać szczególną uwagę na bezpieczeństwo i nie forsować się zbyt mocno. Ze względu na spore ryzyko urazu, sportami zakazanymi przyszłym mamom są m.in.: jazda na nartach, łyżwach i rolkach, jazda konna, nurkowanie, tenis, sporty i sztuki walki, sporty ekstremalne i zespołowe, intensywny trening z obciążeniem oraz aktywności z podskokami. Należy unikać też pozycji odwróconych np. w jodze lub w trakcie stretchingu, zwłaszcza jeśli kobieta nie wykonywała ich przed ciążą.

 

Rozwój dziecka w drugim trymestrze – najważniejsze wydarzenia:

 

 • 14. tydzień ciąży – płód waży 35 g, jego proporcje przypominają już noworodka;
 • 15. tydzień ciąży – płód wykonuje dużo ruchów – robi salta, macha kończynami i palcami, ćwiczy także odruchy, takie jak ssanie czy też przełykanie;
 • 16. tydzień ciąży – płód ćwiczy mięśnie odpowiadające za oddychanie, potrafi także oddawać mocz;
 • 17. tydzień ciąży – zaczyna się wykształcać tkanka tłuszczowa, płód ma już także bardzo dobrze rozwinięty zmysł dotyku;
 • 18. tydzień ciąży – płód waży już 200g, jego narządy zaczynają się specjalizować. W tym czasie tworzy się pierwsza dziecięca kupka, czyli smółka;
 • 19. tydzień ciąży – płód reaguje na bodźce, na jego paluszkach pojawiają się paznokcie;
 • 20. tydzień ciąży – niektóre mamy mogą już odczuć kopnięcia swojego dziecka;
 • 21. tydzień ciąży – płód waży już 400 g, wykonuje dużo silnych ruchów, a także przyjmuje pierwsze posiłki;
 • 22. tydzień ciąży – płód ma już rozwiniętą twarz, jego organizm zaczyna produkować białe krwinki;
 • 23. tydzień ciąży – płód intensywnie ćwiczy ruchy niezbędne do życia poza łonem matki;
 • 24. tydzień ciąży – płód waży już 600g, jego ruchy są niemal akrobatyczne, dochodzi do intensywnego rozwoju płuc;
 • 25. tydzień ciąży – dalszy rozwój płuc, początek kształtowania się kręgów w kręgosłupie;
 • 26. tydzień ciąży – płód waży nawet 900g, jego skóra przestaje być przezroczysta;
 • 27. tydzień ciąży – płód wykonuje wiele aktywnych ruchów, odczuwa także smak wód płodowych, w zależności od tego, co spożywa jego mama.

 

Rozwijający się zarodek zmienia swoją wagę i wielkość wraz z każdym tygodniem ciąży. Oto porównanie rozwoju dziecka na przykładzie owoców i warzyw:

 • 14 tydzień ciąży: 9 cm, 25 g - nektarynka
 • 15 tydzień ciąży: 10 cm, 60 g - jabłko
 • 16 tydzień ciąży: 11 cm, 90 g - awokado
 • 17 tydzień ciąży: 12 cm, 110 g - cebula
 • 18 tydzień ciąży: 13 cm, 150 g - papryka
 • 19 tydzień ciąży: 14 cm, 200 g - mango
 • 20 tydzień ciąży: 16 cm, 310 g - banan
 • 21 tydzień ciąży: 18 cm, 350 g - granat
 • 22 tydzień ciąży: 19 cm, 450 g - papaja
 • 23 tydzień ciąży: 20 cm, 500 g - grejpfrut
 • 24 tydzień ciąży: 21 cm, 600 g - melon
 • 25 tydzień ciąży: 22 cm, 700 g - cukinia
 • 26 tydzień ciąży: 23 cm, 900 g - bakłażan
 • 27 tydzień ciąży: 25 cm, 1 kg – kalafior

 

drugi trymestr ciąży

 

Badania lekarskie

 

W drugim trymestrze ciąży należy wykonać badania, które pozwolą potwierdzić prawidłowy rozwój płodu, łożyska i stan zdrowia matki. Należą do nich:

 • badania ogólnego moczu;
 • badania w kierunku toksoplazmozy, jeśli jego wynik w I trymestrze był ujemny;
 • testu obciążenia glukozą, czyli tzw. krzywej cukrowej;
 • połówkowego USG ciąży.

Drugi semestr ciąży to wg wielu kobiet najprzyjemniejszy  etap ciąży, gdyż  znikają im ciążowe dolegliwości tj. poranne mdłości, a brzuch nie jest jeszcze tak duży  i nie przeszkadza w codziennych czynnościach  czy uprawianiu sportu  oraz nie powoduje bólu pleców.

 

 

 

Polecane produkty

Formeds Kwas foliowy 400 w proszku 48g

Suplement diety F-FOLIC ACID 400 uzupełnia dietę w kwas foliowy. Niski poziom folianów u matki jest czynnikiem ryzyka rozwoju wad cewy nerwowej płodu. Korzystny efekt występuje przy suplementacji 400 µg kwasu foliowego dziennie przez co najmniej 1 miesiąc przed i 3 miesiące po zapłodnieniu.
22,00 zł
45,83 zł za 100 g
Obrazek Bellmeda Methylfolat Kwas foliowy 90 kaps.

Bellmeda Methylfolat Kwas foliowy 90 kaps.

Produkt dostarczający kwas foliowy w bioaktywnej formie w postaci glukozaminy 5-MTHF.
126,00 zł
140,00 zł za 100 g
Obrazek Colfarm Kwas foliowy 30 tabl.

Colfarm Kwas foliowy 30 tabl.

Suplement diety Colfarm zawiera wysoką dawkę kwasu foliowego i witamin z grupy B, przeznaczony dla dorosłych kobiet planujących jak i będących w ciąży. Preparat wspiera prawidłowy rozwój układu nerwowego dziecka w pierwszych tygodniach ciąży, a także pomaga zadbać o zdrowie kobiet.
11,00 zł
0,37 zł za 1 szt

Now Omega 3-6-9 100 kaps.

Kompleks niezbędnych organizmowi kwasów tłuszczowych nienasyconych.NOW Foods Omega 3-6-9 1000 mg 250 kaps. to kompleks niezbędnych organizmowi kwasów tłuszczowych nienasyconych: kwas omega-3 (czyli kwas alfa-linolenowy), kwas omega-6 (czyli kwas linolowy) oraz kwas omega-9 (czyli kwas oleinowy). Ich odpowiednia ilość jest potrzebna organizmowi do poprawnego funkcjonowania.
86,00 zł
0,86 zł za 1 szt

Formeds Olicaps Omega 369

Suplement diety Olicaps Omega 3-6-9 zawiera kwas alfa-linolenowy (ALA), linolowy (LA) i oleinowy pozyskiwane z oleju lnianego. Kwas alfa-linolenowy (ALA) jest źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi. Kwas oleinowy zastępuje w diecie tłuszcze nasycone tłuszczami nienasyconymi, również pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi.
37,00 zł
0,62 zł za 1 szt
Obrazek Now Omega 3 100 kaps.

Now Omega 3 100 kaps.

kapsułkowany olej z łososia z wysoką zawartością kwasów Omega-3
49,00 zł
0,49 zł za 1 szt
Obrazek Formeds Olicaps Omega ADEK

Formeds Olicaps Omega ADEK

OLICAPS ADEK to preparat zawierający kompozycję witamin rozpuszczalnych w tłuszczach A,D3,E i K2 pochodzenia naturalnego. Witamina A w postaci palmitynianu retinylu, witamina K2 jako menachinon, Witamina D w postaci cholekalcyferolu z lanoliny. Witamina E w postaci D-alfa-tokoferolu pozyskiwanego z soi. Trzeba pamiętać, aby zażywać preparat podczas posiłku, w którego skład wchodzą tłuszcze wielonienasycone w celu zwiększenia ich wchłanialności i uzyskania jak największej bioaktywności.
95,00 zł
1,58 zł za 1 szt
Obrazek Formeds Olicaps Omega 3

Formeds Olicaps Omega 3

Kwas eikozapentaenowy (EPA) i kwas dokozaheksae­nowy (DHA) przyczyniają się do prawidłowego funkcjono­wania serca. Dodatkowo kwas DHA przyczynia się do utrzymania prawidłowego funkcjonowania mózgu i widzenia.
48,00 zł
0,80 zł za 1 szt
Obrazek Singularis Tran z sardeli peruwiańskich 60 kaps.

Singularis Tran z sardeli peruwiańskich 60 kaps.

Suplement diety TRAN Z SARDELI PERUWIAŃSKICH SUPERIOR to wyjątkowe połączenie naturalnych kwasów tłuszczowych Omega-3 (DHA – kwas dokozaheksaenowy i EPA-kwas eikozapentaenowy). Są one najważniejszymi przedstawicielami rodziny kwasów tłuszczowych Omega 3.
42,00 zł
0,70 zł za 1 szt
Pozostaw komentarz