- Przy bólu zęba i stanie zapalnym dziąseł można robić sobie częste płukanki ziołowe. Idealnie sprawdzają się ciepłe napary z szałwii czy rumianku. Szałwia działa odkażająco i grzybobójczo, zapobiegając rozwojowi infekcji.
- Bardzo pomocny okazuje się przy bólu zęba olej goździkowy i żucie goździków. Do ubytku można włożyć wacik czy gazę nasączone olejkiem goździkowym, kamforowym lub jodłowym. Można także wesprzeć się w razie czego kroplami walerianowymi. Takie okłady nie tylko zredukują ból, ale też stan zapalny. Samo żucie goździków także jest skuteczne ze względu na ich działanie przeciwbólowe.
- Do płukania jamy ustnej można posłużyć się mieszanką sporządzoną z kilku kropli jodyny czy płynu Lugola i łyżeczki soli, które rozpuszczamy w szklance wody. Jodyna niszczy bakterie, wirusy i grzyby oraz wykazuje działanie przeciwbólowe.
- Na obolały ząb można nałożyć papkę z dwóch łyżeczek sody oczyszczonej, rozpuszczonej w dwóch łyżeczkach octu jabłkowego. Taką miksturą obkładamy cały ząb. Soda oczyszczona podnosi pH w amie ustnej, hamuje rozwój szkodliwych bakterii, redukuje stany zapalne i przyspiesza naprawę tkanek miękkich znajdujących się w jamie ustnej.
- Pomocny przy bólu zęba jest olejek eukaliptusowy, który także świetnie sprawdzi się do płukania jamy ustnej czy stosowania w formie okładów (wacik nasączony w olejku). Olejek ten zwalcza bakterie, działa przeciwzapalnie, chłodząco i rozkurczowo.
- Wiele osób poleca przy bólu zęba czosnek. Jest to jak najbardziej właściwe, gdyż czosnek jest naturalnym i silnym antybiotykiem. Nie tylko redukuje stany zapalne, ale też eliminuje bakterie. Gdy złapie nas ból zęba, zaleca się żuć jego ząbek albo posolić i włożyć pod obolały ząb. Inną opcją jest zrobienie czosnkowego naparu i płukanie nim jamy ustnej.
- Czosnek najlepiej działa z cebulą. Wówczas mamy połączenie antybakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwbólowe oraz antyoksydacyjne. Warto połączyć te dwa warzywa, szatkując je i mieszając ze sobą, po czym żuć powstałą miazgę czy tez przyłożyć do chorobowo zmienionego miejsca.
- Ulgę w cierpieniu przynieść mogą okłady z lodu, które przykładamy do skóry. Należy oczywiście pamiętać o tym, aby nie przykładać lodu bezpośrednio do skóry, ale odizolować go od niej za pomocą szmatki czy jakiegoś woreczka. W przeciwnym razie narażamy się na odmrożenie skóry i jeszcze większe problemy.